Czy peruki syntetyczne można prostować i kręcić?

Pielęgnacja fryzjerska peruk syntetycznych

Wiele osób boryka się z problemami dotyczącymi włosów – nadmierne wypadanie w sytuacjach stresowych, zdiagnozowane łysienie, inne choroby czy po prostu włosy cienkie z natury to częste źródła kompleksów. Niestety włosy rosną stosunkowo wolno, przez co efekty zagęszczania pod wpływem różnego rodzaju zabiegów kosmetycznych, zmiany pielęgnacji czy stosowania suplementów są widoczne dopiero po dłuższym czasie. Na szczęście są peruki – to idealny sposób na szybkie uzyskanie wymarzonej fryzury. Peruki dzielą się na modele wykonane ze sztucznych i naturalnych włosów. W dzisiejszym wpisie weźmiemy pod lupę modele z włókien syntetycznych. Co warto o nich wiedzieć, czy można je stylizować i prostować oraz jak o nie dbać? Tego dowiesz się z poniższego artykułu.

Jak wyglądają peruki syntetyczne?

Obecnie na rynku są dostępne modele, które trudno na pierwszy rzut oka odróżnić od naturalnych. To przede wszystkim zasługa użycia najwyższej jakości, nowoczesnych materiałów i starannego wykonania. Sztuczne peruki jedynie subtelnie różnią się od naturalnych. Wysokiej jakości peruki syntetyczne doskonale zastępują włosy naturalne. Jedyne, co je odróżnia, to właściwości chemiczne i fizyczne. Co ważne, mimo że modele z włosa syntetycznego mają krótszą żywotność, niż te wykonane z włosów naturalnych, to przy odpowiedniej pielęgnacji można nosić je nawet rok. Po tym czasie warto pomyśleć o wymianie, szczególnie kiedy czepek peruki utraci swoją elastyczność, a na końcach włókien pojawią się charakterystyczne kuleczki, których usunięcie zabiegami fryzjerskimi stanie się trudne.

peruki na ekspozycji

Zalety peruk z włókna syntetycznego

Peruki syntetyczne mają wiele zalet, które warto poznać jeszcze przed podjęciem ostatecznej decyzji o ich zakupie. Przede wszystkim są dostępne w wielu modelach do wyboru. To Ty decydujesz o kolorze, długości i kształcie fryzury – można je zamówić bez długiego okresu oczekiwania na projekt indywidualny. Dodatkowo ich cena jest zdecydowanie niższa niż peruk naturalnych. Doskonale imitują włosy i są bardzo naturalne w odbiorze. Ich stylizacja jest bajecznie prosta, bo polega na delikatnym czesaniu na sucho odpowiednią szczotką. Po zakończeniu mycia (które wykonujemy średnio raz na 2 miesiące) włókna samoczynnie wracają do swojej pierwotnej postaci, dlatego też dla wielu osób ten rodzaj peruk jest zupełnie bezproblemowy w użytkowaniu. Co ważne, modele z włosa syntetycznego są także lekkie w noszeniu i mogą być wykonane z antyalergicznych materiałów. Ponadto wymagają znacznie mniejszej ilości zabiegów pielęgnacyjnych niż modele wykonane z naturalnych włosów, dlatego są polecane dla osób, które nie chcą poświęcać nowej fryzurze wiele uwagi.

Z jakich materiałów powstają syntetyczne peruki?

Peruki syntetyczne mogą być wykonane z rozmaitych włókien pochodzenia syntetycznego, a także mieszanek włosa sztucznego i naturalnego. W zależności od składu takie peruki będą charakteryzować się innymi właściwościami jak np. stopień lśnienia czy sztywność. Wiele modeli na rynku wykonanych jest z akrylu wzbogaconego o specjalnie dopasowane polimery. Materiał ten nosi nazwę modacrylic, jest bardzo miękki i wytrzymały. Ponadto peruki syntetyczne mogą być wykonane z włókna typu futura fiber (nazwy włókna mogą się różnić u indywidualnych producentów), które jest odporne na wysokie temperatury, a więc można je poddawać stylizacji na gorąco. Kolejnym typem włókna syntetycznego jest kanekalon – materiał do złudzenia przypominający ludzki włos.

Czy peruki z włókien syntetycznych można prostować i stylizować lokówką?

Wiele osób obawia się zakupu modelu z włókien syntetycznych ze względu na późniejszą skomplikowaną pielęgnację i problemy z uzyskaniem naturalnego efektu. W rzeczywistości jednak dbanie o tego rodzaju peruki jest bardzo proste nawet dla osób niedoświadczonych. Wystarczy zaopatrzyć się w szczotkę zakończoną plastikowymi kuleczkami lub grzebień o szerokim rozstawie zębów i delikatnie czesać pasma celem ułożenia przedziałka w odpowiednim miejscu. Działamy tak, aby nie uszkodzić bazy osadzenia włosów. Modeli z włókien syntetycznych nie należy moczyć pod bieżącą wodą, a raczej zanurzyć w wodzie o temperaturze 25 stopni Celsjusza z rozcieńczonym produktem myjącym. Oczywiście stosujemy szampon i odżywkę dedykowane temu rodzajowi peruki. Można ją delikatnie ugniatać, aby szampon mógł dokładnie oczyścić włosy z zanieczyszczeń. Po dokładnym spłukaniu najlepiej pozostawić perukę do samoistnego wyschnięcia. Co bardzo istotne, włosów syntetycznych nie należy czesać i stylizować, kiedy są mokre! Piękno tego rodzaju peruk polega na tym, że po wyschnięciu fryzura sama wraca do swojego “fabrycznego” kształtu, a więc użytkownik nie musi wkładać wiele wysiłku w modelowanie i stylizację włosów, tak jak ma to miejsce w przypadku peruk naturalnych. Trzeba wiedzieć też, że włókna syntetyczne muszą być chronione przed działaniem wysokich temperatur. Dotyczy to nie tylko ostrożności w sytuacjach takich jak gotowanie (działanie z rozgrzanym piekarnikiem czy długotrwałe przebywanie w pobliżu gorącej pary wodnej) czy przebywanie w pobliżu ogniska, ale także podczas zabiegów stylizacyjnych. Jeśli producent wyraźnie tego nie zaznaczy, to peruki syntetycznej nie można lokować czy prostować z użyciem wysokiej temperatury. Włosy mogą się stopić lub nieodwracalnie zmienić swoje właściwości. Nawet kiedy producent pozwala kręcić i prostować włosy na ciepło, trzeba bardzo uważać, aby zastosować temperaturę dopasowaną do rodzaju włosa – z reguły nie wyższą niż 100 stopni Celsjusza.

Co zamiast kręcenia sztucznych włosów?

Po poznaniu szczegółów, jak myć i dbać o włosy syntetyczne oraz zapoznaniu się z informacjami dotyczącymi braku możliwości stylizacji większości modeli przy użyciu wysokich temperatur, nadszedł czas na propozycję Hair Majesty Studio. Po pierwsze oferujemy peruki syntetyczne ze specjalnych sztucznych włosów nowej generacji (lub mieszanek włosów naturalnych i syntetycznych), które można kręcić i falować w określonych warunkach termicznych. W naszej ofercie znajdziesz też mnóstwo modeli wykonanych z wysokiej jakości włókien, które charakteryzują się różnymi formami skrętów – od loczków, aż po surferskie fale. To Ty decydujesz, która z nich najbardziej Ci się podoba. Z uwagi na problem z nadaniem skrętu peruce syntetycznej wykonanej z włókna poliestrowego, najlepszym rozwiązaniem jest zdecydowanie się na model już kręcony „katalogowo”. Pielęgnacja takiej peruki syntetycznej jest równie minimalna i bezproblemowa, a Ty możesz cieszyć się wesołymi lokami albo falami.

Jeżeli potrzebujesz pomocy w wyborze idealnej peruki albo masz pytania związane z pielęgnacją peruki syntetycznej – zapraszamy do kontaktu z Hair Majesty Studio! Z przyjemnością odpowiemy na wszystkie Twoje pytania i zaprosimy Cię na konsultację, podczas której zaproponujemy najlepsze rozwiązanie.

Czy peruki syntetyczne można prostować i kręcić?
Facebook
Facebook