Użytkowanie peruk naturalnych
Kwestią wpływającą bezpośrednio na żywotność i trwałość peruk stanowi odpowiednia ich pielęgnacja. Dbanie o perukę naturalną nie jest skomplikowane, ale wiąże się z przestrzeganiem najważniejszych zasad. Już dziś przeczytaj poniższy artykuł, z którego dowiesz się, jak prawidłowo pielęgnować perukę naturalną i na co zwracać szczególną uwagę.
Prawidłowa pielęgnacja peruki naturalnej to podstawa
Jak wspomnieliśmy, prawidłowa pielęgnacja peruki naturalnej jest kluczowym czynnikiem zapewniającym jej trwałość. Warto wiedzieć, że peruki wykonane są z włosów pozbawionych cebulek, a co za tym idzie – bez ciągłej „dostawy” substancji odżywczych, przez co są one narażone na większe przesuszenie oraz podatne na łamliwość ze względu na brak naturalnego nawilżania. Dlatego też wymagają od nas nieco więcej pracy i zaangażowania niż w przypadku peruk syntetycznych. Należy bezwzględnie stosować się do zaleceń producenta i przestrzegać wszystkich podpunktów znajdujących się w instrukcji użytkowania kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji peruk naturalnych.
Dbanie o perukę naturalną – podstawy mycia i odświeżania włosów
Każdy krok w pielęgnacji peruki naturalnej ma znaczenie. Aby samodzielnie o nią zadbać w domu, niezbędne jest odpowiednie przygotowanie. W pierwszym etapie powinniśmy szczelnie przytwierdzić perukę szpilkami do specjalnej głowy ze statywem, a następnie delikatnie rozczesać każde pasmo szczotką o szpilkach zakończonych „kuleczkami” lub grzebieniem o szeroko rozstawionych zębach. Jeśli pojawiają się kołtuny, podtrzymuj dane pasmo ręką, aby nie wyrwać go z czepka peruki. Najpierw poradź sobie z rozczesaniem końców, a potem idź w kierunku nasady. Techniki są różne, ale najważniejsza jest delikatność i zadbanie o mocowania włosów na bazie peruki. Po takim przygotowaniu peruki można przejść do jej moczenia delikatnym strumieniem letniej wody (może on pochodzić ze słuchawki prysznicowej bądź małego kubeczka), zaczynamy od góry i stopniowo przesuwamy się w dół. Kolejnym krokiem jest ostrożne wmasowanie szamponu przeznaczonego do pielęgnacji peruki naturalnej, bez wykonywania okrężnych ruchów, które mogą splątać włosy. Podczas płukania należy pamiętać o dokładnym usunięciu szamponu, aby nie pozostały po nim żadne resztki. Zatem płuczemy tak długo, jak to konieczne, kierując delikatny strumień wody od samej góry, przechodzimy coraz niżej. Kolejnym krokiem jest nałożenie odżywki. Produkt najpierw rozprowadzamy na dłoniach i dopiero nakładamy na włosy (uważając na węzełki), a następnie pozostawiamy go na włosach przez czas wskazany na opakowaniu. Oczywiście maskę spłukujemy. Umytą i dokładnie wypłukaną perukę lekko osuszamy miękkim ręcznikiem, zaczynając od nasady, aby odsączyć nadmiar wody, a następnie pozostawiamy ją do przeschnięcia na stojaku (można skorzystać też z delikatnego podmuchu suszarki). Rozczesujemy włosy szerokim grzebieniem. Wybieramy miejsce przedziałka i wedle uznania: albo pozostawiamy włosy do całkowitego samoistnego wyschnięcia albo stylizujemy suszarką – oczywiście z wykorzystaniem preparatów chroniących przed wysokimi temperaturami. Jeśli obawiasz się, że coś pójdzie nie tak, to zawsze możesz skorzystać z pomocy fachowca, który w bezpieczny sposób odświeży perukę. Nasze studio chętnie Ci w tym pomoże.
Niezbędne akcesoria i kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji peruki naturalnej
Z pewnością niezbędnymi akcesoriami w tym przypadku będą specjalne szampony i odżywki, odpowiednia szczotka lub grzebień, a także głowa ze statywem, zapewniająca wygodę podczas mycia i stylizacji. Statyw taki możesz przykręcić do blatu stołu czy mebli łazienkowych, dzięki czemu zapanujesz nad peruką np. wyciągając ją na szczotkę. Dodatkowo możesz wyposażyć się w innego rodzaju kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji peruki naturalnej, których skład jest bezpieczny dla włosów. Zapytaj profesjonalistów o rekomendację – nie wszystkie preparaty fryzjerskie się sprawdzają, a przecież typów włosów naturalnych wykorzystywanych do produkcji peruk jest sporo. Warto, aby doradził Ci ekspert z doświadczeniem. W przypadku włosów alternatywnych najważniejsze jest wygładzanie i nawilżanie. Najczęściej na taki efekt pozwalają maski, sera, spraye termoochronne. Blask i utrwalenie zapewnią Ci wyspecjalizowane lakiery i nabłyszczacze. Warto również skorzystać z delikatnych ręczników wykonanych z mikrofibry lub bawełny, a jeśli śpisz w swoich „włosach dodatkowych”, używaj atłasowych lub jedwabnych poszewek na poduszki zmniejszających ryzyko uszkodzeń włosów i znacznie delikatniejszych niż popularne poszwy bawełniane.
Jak stylizować perukę naturalną,aby jej nie uszkodzić?
Po prawidłowym umyciu i dokładnym wysuszeniu peruki naturalnej przychodzi czas na jej stylizację, a więc wykonanie finalnej fryzury. Tutaj technik jest kilka w zależności od efektu końcowego, który chcemy osiągnąć i charakterystyki włosów, z jakich wykonana jest dana peruka. W pierwszej kolejności należy dokładnie rozczesać włosy, rozpoczynając od końcówek i kierując się w górę, w stronę nasady. Warto pamiętać o tym, aby pod żadnym pozorem nie szarpać kosmyków, gdyż może to doprowadzić do ich trwałego uszkodzenia. Następnie można przejść do ulubionego rodzaju stylizacji. Zarówno podczas prostowania, jak i kręcenia włosów zwykle wykorzystujemy urządzenia o wysokiej temperaturze (lokówka, prostownica), dlatego przed ich użyciem powinno się zastosować kosmetyki termoochronne. Pamiętaj, że stylizacja na ciepło nie jest obojętna dla żywotności peruki. Lepiej jej unikać, ale szczególnie w przypadku włosów sztywniejszych i bardziej suchych (np. indyjskie odbarwiane) ich wykorzystanie jest konieczne, aby efekt końcowy wyglądał naturalnie. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie oczywiście udanie się do profesjonalisty, który w bezpieczny sposób wystylizuje perukę naturalną i odpowiednio ułoży włosy. Starannie wykonana fryzura powinna utrzymać się aż do czasu kolejnego mycia. W międzyczasie nie zapominaj o stosowaniu kosmetyków odświeżających, które wydobywają blask włosów, nadając im piękny zapach. Zapraszamy do Hair Majesty, powiedz nam, jaką masz perukę i które fryzury cenisz, a doradzimy jak sprawić, aby Twoje włosy wyglądały zdrowo i naturalnie. Do usłyszenia!