Peruki

wpis pierwszy: DZIEŃ NIEPODLEGŁOŚĆI

Jaką strategię przyjąć w zakresie włosów w trakcie leczenia onkologicznego?

           Rozpoczęcie pisania bloga jest bardzo trudne, bo wszyscy powtarzają Ci, że od jakości pierwszego wpisu zależy postrzeganie całości. Postanowiłam więc zacząć nietuzinkowo, zamiast skupiać się na mojej „koszuli bliższej ciału”, a więc łysieniu plackowatym, zdecydowałam się na materiał, który odpowiada na najczęściej stawiane mi pytanie: Jak dobrać odpowiednią perukę onkologiczną? Nie żeby ktoś uważał, że chodzę w systemach włosów z uwagi na nowotwór, ale powszechne rozumienie tematu jest takie, że peruka to peruka, więc do kogo zgłosić się po poradę jak nie do osoby, która w perukach i systemach włosów spędziła więszkość życia. Otóż korzystam z nich 24 godziny na dobę, więc wiem, że komfort i naturalny wygląd mają tutaj kolosalne znaczenie, a zła decyzja w zakresie dboru peruki może być powodem ogromnego niezadowolenia i utrudniać funkcjonowanie pacjenta. Z przykrością stwierdzam, że do mojego studia zgłasza się coraz więcej Klientów, którzy szukają wsparcia w zakresie uzupełnienia ubytku włosów spowodowanego chemioterapią. Postanowiłam, więc zebrać kilka porad: jak osoby, które zaczynają chemioterapię, a jednocześnie nie chcą chodzić w nakryciach głowy czy pokazywać się bez włosów, mogą zorganizować tę kwestię.

Większość z nas wie, że utrata włosów jest przykrym efektem ubocznym leczena onkologicznego, natomiast to jak się do niej przygotować i na co zwrócić uwagę wybierając perukę stanowi dla więkoszści zdiagnozowanych nie lada problem. To właśnie im dedykuję ten tekst.

Po otrzymaniu informacji, że konieczne jest zastosowanie chemioterapii pacjenci z reguły mają wizję całkowitej i bardzo nagłej utraty włosów, ale wcale nie musi tak być. To jak znaczny będzie stopień ich wypadania zależy od rodzaju leczenia i stanu organizmu pacjenta. Niestety najczęściej nie da się utrzymać zadowalającej fryzury, więc chorzy decydują się na perukę.

WIZYTA U PROFESJONALISTY

Do specjalisty, który pomoże w jej doborze warto udać się jeszcze przed rozpoczęciem leczenia. Pozwoli na podjęcie świadomych decyzji co do przyszłej fryzury. Działanie już podczas terapii onkologicznej jest trudniejsze, bo ta osłabia organizm. Ze swojej strony radzę udać się w miejsce zapewniające poczucie bezpieczeństwa, stawiające na komfort pajentów. Uwierzcie, nie chcecie mierzyć peruk przy witrynie sklepowej lub na zapleczu salonu fryzjerskiego. Czyni to i tak nie łatwą sytuację podwójnie nieprzyjemną. Na spotkaniu ze specjalistą zajmującym się doborem peruk z reguły sugerujemy obcięcie włosów na długość maksymalnie do ramienia. Dlaczego? Bo wypadanie krótkich włosów jest mniej dotkliwe emocjonalnie, następuje wolniej (nie musimy tak często czesać), a wreszcie krótsze peruki są bardziej praktyczne. Jeśli chcemy ukryć fakt przechodzenia leczenia to warto zdecydwać się na fryzurę jak najbardziej zbliżoną do tej na przyszłej peruce. Rozmawiamy z pacjantem o tym czego może oczekiwać w kontakście włosów w najbliższych miesiącach, dobieramy perukę, które spełni oczekiwania co do przyszłego wygladu i skracamy włosy. Następnie tworzymy fruzurę na peruce kreując sytuację, w której niezależnie od tego jak szybko wypadną włosy w każdej chwili będzie można skorzystać z uprzednio przygotowanego rozwiązania- wyjać perukę z szafy i zacząć ją nosić.

Moim zdaniem takie podejście zapewnia maksimum komfortu, podjęcie decyzji, o rozpoczęciu noszenia peruki nie jest proste i powinno przebiegać stopniowo. Kilka dni, kiedy można pochodzić w nowej fryzurze w domu, wśród życzliwych osób i poczuć się w niej bezpiecznie jest bardzo ważne.

FRYZURA
Jako stylistka i specjalista w zakresie doboru peruk wielu Paniom polecam boba, bo po pierwsze zapewnia poczucie bezpieczeństwa zakrywając tył głowy, wygląda naturalnie nawet w perukach niższej jakości i wreszcie jest fryzurą pasującą buziom o różnych kształtach. Dobrze komponuje się też z grzywkami i półgrzywkami. Nie oznacza to natomiast, że nie powinno się wybierać innych kształtów fryzur. Trzeba natomiast wiedzieć, że te dłuższe wymagają więcej troski. Dowolność doboru fryzury jest tym większa im wyższa jakość peruki, na którą się zdecydujemy.

Wybierając perukę onkologiczną musimy wziąć pod uwagę kilka podstawowych elementów:

CZEPEK
Moim zdaniem jest to najważniejszy element peruki, bo stanowi o wygodzie i pozwala poczuć się w peruce pewnie. Oczywiście musi on być dopasowany do rozmiaru głowy. Warto, też aby był on wykonany z oddychających materiałów, które nie tylko zapewnią komfort termiczny, ale także umożliwią szybszy odrost włosów po zakończonym leczeniu. Dobrze jeśli w peruce są wstawki poliuretanowe, bo umożliwia to jej dodatkową stabilizację. Kupując perukę trzeba też zwrócić uwagę na wykończenie jej przodu. Siateczka pozwala na uzyskanie efektu deliktnego przejścia między czołem, a peruką i rezultacie umożliwia noszenie przedziałka bez konieczności tworzenia grzywki czy półgrzywki. 

WŁOSY
Na rynku dostępne są peruki wykonane z włosów syntetycznych i naturalnych. Zdecydowaną przewagą włókna syntetycznego jest jego cena i prostota stylizacji – fryzura zawsze pozostaje ułożona, a po myciu wystarczy włosom wyschnąć. Współcześnie istnieje wiele typów peruk syntetycznych, które nie świecą się w sztuczny sposób i zachowują w sposób łudząco podobny do włosów naturalnych. Druga kategoria peruk wykonana jest z naturanych włosów ludzkich. Tutaj możemy wyróżnić włosy pochodzące ze wszystkich kontynentów. O ich jakości świadczy to czy są ułożone zgodnie z kierunkiem łuski włosa i stopień w jakim musiały zostać potaktowane chemicznie podczas koloryzacji. Im wyższa jakość włosa tym łatwiejsza jest jego pielęgnaja i w rezultacie trwałość peruki naturalnej.

Od tego na jaki rodzaj peruki się zdecydujemy determinuje jak długo będzie ona wyglądała ładnie. Szczęśliwie horyzont noszenia peruki onkologicznej jest stosunkowo krótki. Włosy odrastają bowiem w kilka tygodni po zaprzestaniu chemioterapii.

OGOLENIE GŁOWY
Najczęściej leczenie sprawia, że około 14 dni po rozpoczęciu chemioterapii włosy zaczynają wypadać na tyle mocno, że konieczne jest rozpoczecie noszenia peruki. Wtedy zapraszamy Klientkę do nas ponownie, przychodzi ona do nas z reguły już w peruce, a my oferujemy ogolenie głowy, aby zwiększyć komfort funkcjonowania w peruce i uniknąć przykrej obserwacji stopniowego wypadania włosów. 

TURBANIKI
Spanie w peruce nie jest rekomendowane z uwagi na wygodę i fakt, że może ona się szybciej zniszczyć. Zalecam, więc zaopatrzenie się w przepuszczające powietrze turbaniki i mięciutkie czapeczki. Moim zdecydowanym faworytem są turbany nadające głowie kształtu i których jednocześnie nie trzeba stylizować w skomplikowany sposób. Wystarczy założyć jednym ruchem. Ja najbardziej polecam te wykonane z włókna bambusowego, bo nawet latem pozwolą na komfort. Dobrze dobrany pod względem koloru i fasonu turbanik jest nie tylko modny, ale także bardzo wygodny. Bynajmniej nie uważam że jest to zastępnik peruki, a raczej jej doskonałe uzupełnienie, które świetnie sprawdzi się w czasie gimnastyki czy snu.

WIĘCEJ JUŻ WKRÓTCE
Na dzisiaj kończę swój przekaz, oczywiście zajmę się tym co dzieje się po rozpoczęciu korzystania z „nowych włosów”: ich pielęgnacją, a także dobałością o skórę głowy w czasie leczenia onkologicznego oraz stymulacją odrostu i wzmacnianiem włosów po zakończeniu chemioterapii.

Masz pytania? Zajrzyj do zakładki kontakt, jestem do Twojej dyspozycji!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *