ANDROGENOWA UTRATA WŁOSÓW
Wczesne łysienie u mężczyzn jest dość powszechnym problemem, który może wpływać negatywnie na samopoczucie i samoocenę. Nagła utrata włosów w niektórych przypadkach może doprowadzić do izolacji społecznej. W dzisiejszym artykule skupimy się na przyczynach i rodzajach łysienia u mężczyzn oraz sposobach walki z postępującą utratą włosów.
Przyczyny łysienia u mężczyzn
Nie ma jednej głównej przyczyny łysienia u mężczyzn. Najczęściej utrata włosów jest spowodowana:
- przewlekłym stresem – nerwy przyczyniają się szybszego przechodzenia włosów z fazy anagenu do katagenu, jednocześnie powodując stany zapalne;
- czynnikami genetycznymi – są one najczęściej odpowiedzialne za łysienie androgenowe i plackowate u mężczyzn;
- zaburzeniami hormonalnymi – winowajcą są zazwyczaj wahania poziomu testosteronu, które powodują wystąpienie łysienie androgenowego u mężczyzn;
- nieodpowiednio zbilansowaną dietą i niedoborami – brak witamin i minerałów w codziennym jadłospisie bardzo często jest przyczyną łysienia u młodych mężczyzn;
- chorobami skóry – mowa przede wszystkim o łojotokowym zapaleniu skóry, łuszczycy, łupieżu czy grzybicy;
- chorobami autoimmunologicznymi – w ich wyniku układ immunologiczny atakuje zdrowe komórki w organizmie, co objawia się między innymi skoncentrowanymi ogniskami wyłysienia na skórze głowy;
- trwającym leczeniem onkologicznym – chemioterapia i radioterapia w większości przypadków powodują łysienie u młodych i starszych mężczyzn, jednak po zakończeniu leczenia włosy odrastają na nowo.
Co istotne, do innych przyczyn wczesnego łysienia u mężczyzn zaliczamy cukrzycę, przyjmowanie sterydów, palenie papierosów czy przyjmowanie niektórych leków, na przykład cytostatycznych i fibratów. Aby znaleźć przyczynę i określić typ łysienia u mężczyzn, należy udać się do dermatologa.
Łysienie a testosteron
Czy wiesz, że istnieje zależność między łysieniem a poziomem testosteronu? Winowajcą jest jego pochodna – DHT (dihydrotestosteron), której zbyt duża ilość może prowadzić do zmniejszenia rozmiaru mieszków włosowych. To w efekcie powoduje widoczne przerzedzenie fryzury, a w poważniejszych przypadkach do zatrzymania ich wzrostu. Podobnie jest w przypadku niskiego poziomu testosteronu – może wpływać na przedwczesne łysienie u mężczyzn i wzmożone wypadanie włosów. W takich sytuacjach mówimy o łysieniu androgenowym.
Łysienie u mężczyzn – najczęstsze rodzaje
Jakie są najczęstsze typy łysienia u mężczyzn? Wyróżniamy przede wszystkim łysienie telogenowe, androgenowe, bliznowaciejące i plackowate. U mężczyzn przyczyny mogą obejmować wiele czynników, na przykład niewłaściwy poziom testosteronu i czynniki genetyczne. Poniżej przybliżamy szczegóły na temat najpowszechniejszych typów męskiej utraty włosów.
Łysienie czołowe
Łysienie u mężczyzn może przyjmować formę czołową, nazywaną FFA. To specjalny typ łysienia bliznowaciejącego, w którym można zauważyć stopniową utratę włosów w okolicach skroni i przy linii czoła. Pomimo tego, że najczęściej zmagają się z nią kobiety, to występuje również u mężczyzn. We wczesnej fazie pojawiają się zmiany rumieniowe wokół mieszków włosowych, którym towarzyszy nadmierne rogowacenie. Charakterystyczny jest ich wygląd – ogniska zapalne mają kształt obręczy. Często towarzyszą im inne dolegliwości, takie jak ból, pieczenie czy świąd. Łysienie czołowe w większości przypadków postępuje powoli.
Łysienie – zakola
Zakola w większości przypadków są pierwszym objawem łysienia androgenowego u mężczyzn, które występuje nawet u 70% panów na całym świecie. Pierwsze zmiany można zauważyć dość szybko. Szacuje się, że przesuwająca się linia włosów, zwłaszcza po bokach, w okolicach skroni, wystąpi już nawet w okolicach 20. lub 30. roku życia.
Tak wczesne łysienie u mężczyzn jest spowodowane przede wszystkim uwarunkowaniami genetycznymi. Przyczyną są zminiaturyzowane mieszki włosowe, które ulegają zmniejszeniu i osłabieniu pod wpływem wiązania się DHT z receptorem androgenowym. Oczywiście, w niektórych przypadkach takie łysienie u mężczyzn w młodym wieku może być efektem nieprawidłowej diety, przyjmowaniem antydepresantów, a nawet przewlekłym stresem.
Łysienie plackowate u mężczyzn
Łysienie plackowate u mężczyzn jest jednym z najczęstszych powodów całkowitej utraty włosów. Jego przyczyną są czynniki autoimmunologiczne, które powodują osłabienie i uszkodzenie mieszków włosowych oraz stan zapalny w organizmie. To w efekcie prowadzi do przerzedzenia fryzury, a następnie do powstawania do widocznych ubytków. U niektórych osób ma ono podłoże genetyczne.
Do objawów tego typu łysienia u mężczyzn zaliczamy stopniowe powstawanie ognisk w kształcie monety – okrągłe ubytki mają 5-10 cm. Panowie mogą też czasami zaobserwować objawy na brodzie. Warto pamiętać, że wyróżniamy różne typy łysienia plackowatego – całkowite, rozlane, ogniskowe, pasmowate, złośliwe, uogólnione czy wężykowate. Właśnie dlatego tak ważne jest szybkie skorzystanie z pomocy specjalisty, który postawi trafną diagnozę.
Łysienie telogenowe u mężczyzn
Innym rodzajem łysienia u mężczyzn jest typ schorzenie telogenowy, które jest spowodowane zaburzeniami w cyklu faz wzrostu włosów. Ostatnią z nich jest telogen, czyli tzw. etap spoczynku, w którym kosmyki przestają rosnąć i wypadają. O ile w przypadku zdrowych włosów nie jest to żadnym problemem, bo w ich miejsce wyrastają nowe, tak u mężczyzn ze zdiagnozowanym łysieniem telogenowym można zauważyć nadmierną utratę włosów, ponieważ w fazie telogenu znajduje się nawet do kilkudziesięciu procent fryzury.
Do przyczyn łysienia telogenowego zaliczamy między innymi zmiany hormonalne, choroby immunologiczne, przewlekły stres, niewłaściwą dietę czy przyjmowanie niektórych leków.
Jak radzić sobie z przedwczesnym łysieniem u mężczyzn?
Poszczególne rodzaje łysienia u mężczyzn wymagają różnego podejścia, które powinno być każdorazowo dobierane i do typu choroby, i do skali ubytku. Warto mieć także na uwadze, że odwrócenie skutków łysienia androgenowego czy telegenowego u mężczyzn jest w praktyce niemożliwe. Jednak z uwagi na to, że jest to dość powszechny problem, to obecnie istnieje wiele metod radzenia sobie z postępującym wypadaniem włosów. Jedną z nich jest leczenie farmakologiczne, które ma jednak ograniczoną skuteczność.
Innym sposobem walki i maskowania z łysieniem u mężczyzn zarówno w młodym i jak i dojrzałym wieku jest przeszczep, który jest jednak metodą inwazyjną. Na czym polega transplantacja? Najpierw pobiera się mieszki włosowe z innego obszaru głowy, a następnie przeszczepia w miejsce widocznych ubytków we fryzurze. W zależności od stopnia zaawansowania problemu specjalista może zaproponować przeszczep włosów metodą FUE (follicular unit extraction), SAFER albo FUP (follicular unit transplantation). Wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji pacjenta.
W przypadku przedwczesnego łysienia u mężczyzn można również zdecydować się na mikropigmentację medyczną skóry głowy. To metoda pozwalająca na optyczne zagęszczenie włosów poprzez odtworzenie imitacji krótkich “jakby ogolonych” włosków na skalpie. Mikropigmentacja polega na wprowadzeniu pod skórę barwnika o odpowiednim pigmencie (jest on każdorazowo dobierany indywidualnie). Efekt jest natychmiastowy i utrzymuje się do kilku lat, ale zabieg trzeba powtarzać, aby całość wyglądała naturalnie..
W Hair Majesty pomagamy odzyskać fryzurę
W Hair Majesty oferujemy rozwiązania niechirurgiczne, które sprawdzą się doskonale w przypadku męskiej utraty włosów. W takich sytuacjach rekomendujemy systemy CNC albo częściowe uzupełnienia włosów dostępne na miarę lub od ręki. Czym się od siebie różnią te dwie metody?
- Systemy CNC są włoską metodą uzupełniania włosów, nazywaną również protezą włosów. Z ich pomocą można idealne odwzorować kierunek ich wzrostu, kolor skóry czy kształt głowy. To wszystko dzięki zastosowaniu specjalnej żywicy polimerowej, w którą wszczepia się najwyższej jakości włosy.
- Systemy włosów to innowacyjne rozwiązanie, ktore pozwala cieszyć się wymarzona fryzura mimo zaawansowanej fazy łysienia. Klient pokazuje nam preferowane uczesanie, a my dobieramy taki model systemu włosów, który sprosta jego oczekiwaniom. W skrócie metoda ta polega na zasłonięciu obszaru objętego łysieniem przez oddychającą “mikroskórę” na której utkane są włosy dodatkowe. Dopasowujemy je do włosów własnych Klienta, aplikujemy specjalnymi taśmami medycznymi a potem stylizujemy wedle potrzeb. Systemy włosów są na świecie stosowane od lat wśród Panów zmagających się z łysieniem androgenowym. Dowiedz się więcej.