WYPADANIE WŁOSÓW

WYPADANIE WŁOSÓW

Wypadanie włosów to jeden z najpowszechniejszych problemów zdrowotnych dotykających współczesne społeczeństwa. Bez względu na naszą etniczność, płeć czy nawet wiek coraz częściej mamy problemy z mniej lub bardziej gwałtowną utratą włosów. Przyczyny takiego stanu rzeczy są bardzo różne i mogą mieć związek z naszymi predyspozycjami genetycznymi, poziomem stresu, stylem życia, gospodarką hormonalną, stanem układu immunologicznego, chorobami skóry, czynnikami zewnętrznymi i codzienną pielęgnacją.

Szczególnym przypadkiem może też być przechodzona terpia onkologiczna, która błyskawicznie pozbawia włosów naznaczając również wygląd zewnętrzny pacjenta, który zamiast skupić się na walce z chorobą boryka się z spojrzeniami otoczenia.

Proces wypadania włosów jest złożony, często może być wywołany przez jeden bodziec, aby potem niejako lawinowo postępować nawet po ustaniu pierwotnej przyczyny. Jednocześnie trzeba pamiętać, że samo w sobie łysienie jest nieco bagatelizowane przez świat medyczny jako objaw. Utrata włosów postrzegana jest jako defekt estetyczny bardziej niż choroba, którą należałoby leczyć.

Jedno jest jednak pewne, bujne włosy są oznaką zdrowia i witalności, a ich wypadanie świadczy o tym, że z naszym organizmem dzieje się coś niepożądanego. Dodatkowo utrata włosów stanowi poważne obciążenie psychiczne, wpędza w stres i potrafi uprzykrzyć życie.

Chcąc zatrzymać wypadanie włosów i stymulować ich odrost trzeba sprawdzić jaka jest kondycja naszego organizmu i co może być przyczyną problemów z włosami. Ponieważ organizm ludzki jest niezwykle złożonym systemem naczyń połączonych, zadanie to nie jest łatwe. Oczywiście istnieją pewne bazowe punkty startowe pozwalające opracować plan działania, który pozwoli postawić diagnozę i wdrożyć stosowną terapię. Zgłaszając się do nas możecie być Państwo pewni, że spotkacie się z podejściem całościowym, które nazywamy podejściem “360 stopni”. Chodzi o kompleksowy wywiad, badania, skierowanie do stosownych lekarzy specjalistów (jeśli zachodzi taka potrzeba), zaproponowanie kuracji u nas i w domu, zarekomendowanie diety i metod pielęgnacji oraz ewentualnej pomocy estetycznej, aby w czasie procesu rekonwalescencji mogli Państwo zapomnieć o przykrych dolegliwościach.

Zapraszamy do nas wszystkich, którzy chcą poprawić kondycję swoich włosów, a w rezultacie wyglądać lepiej. Nie obiecujemy cudów, a rzetelną pomoc opartą na wiedzy i naszych doświadczeniach. Nie zawsze da się cofnąć proces wypadania włosów, można go jednak zrozumieć i spowolnić, a wreszcie odnaleźć pewność siebie dzięki pozytywnemu wyglądowi, który pozwalają uzyskać oferowane przez nas uzupełnienia włosów.

Covid-19 niesie za sobą ryzyko wystąpienia wielu powikłań i to już po zakończeniu leczenia. Jednym z nich jest tzw. łysienie pocovidowe, czyli wypadanie włosów o charakterze umiarkowanym albo intensywnym, które zaobserwowało nawet 25% ozdrowieńców. Co istotne, pojawia się ono nie od razu, a dopiero po kilku miesiącach. O wiele częściej dotyka kobiety. Ten rodzaj łysienia objawia się przede wszystkim znacznym osłabieniem struktury włosa, matowieniem oraz widocznym przerzedzeniem w okolicy czołowo-ciemieniowej. U niektórych pojawiają się również dolegliwości ze strony skóry – zaczerwienienie, podrażnienie, a nawet ból.

Chociaż aktualnie nie są znane dokładne przyczyny łysienia pocovidowego, to niektóre aspekty choroby i leczenia mogą mieć wpływ na stopień nasilenia objawów. Zaliczamy do nich ogólne osłabienie organizmu, zmiany hormonalne, ewentualną gorączkę i jej długość, stres towarzyszący zakażeniu Covid-19 oraz zastosowane leczenie farmakologiczne.

Łysienie pocovidove

Metody leczenia łysienia pocovidowego

W leczeniu łysienia pocovidowego liczy się przede wszystkim czas. Już po zakończeniu leczenia warto rozpocząć profilaktykę, a w momencie wystąpienia objawów udać się do specjalisty. Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy dermatologa lub trychologa, który sprawdzi stan zarówno samych włosów, jak i skóry głowy oraz określi stopień problemu. Zaleci on także dalsze kroki – domową kurację lub profesjonalne zabiegi, na przykład mezoterapię igłową czy wykorzystanie osocza bogatopłytkowego.

Polecane metody estetyczne

Łysieniu pocovidowemu może towarzyszyć stres i pogorszenie samopoczucia, które są normalną reakcją na coraz bardziej przerzedzające się włosy. Aby ograniczyć negatywne skutki psychologiczne związane z powikłaniami po zakończeniu leczenia, można skorzystać z gotowych i dostępnych metod estetycznych. Mowa o rozwiązaniach katalogowych oferowanych przez Hair Majesty Studio, które sprawdzają się doskonale zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Są to przede wszystkim częściowe systemy włosów – treski, tupety i toppery. Przyjdź do nas i opowiedz o swoim przypadku, bardzo chętnie doradzimy!

Łysienie bliznowaciejące to choroba, która prowadzi do nieodwracalnej utraty włosów w wyniku uszkodzenia mieszków włosowych i zastąpienia zdrowej tkanki tkanką bliznowaciejącą. Nie występuje zbyt często, jednak u pacjentów (głównie kobiet), u których je zdiagnozowano, leczenie jest trudne i czasami nieefektywne. Do pierwotnych przyczyn łysienia bliznowaciejącego zaliczamy choroby autoimmunologiczne i genetyczne. Z kolei wtórnymi przyczynami są infekcje, poparzenia, napromieniowanie czy też nowotwory.

Łysienie bliznowaciejące pojawia się najczęściej między 30. a 50. rokiem życia. Do jego pierwszych objawów zaliczamy przerzedzenie i utratę włosów w okolicy ciemieniowej, która stopniowo obejmuje kolejne partie głowy. Charakterystyczny dla tej choroby jest wygląd skóry – jest ona błyszcząca i dość cienka, a mieszki włosowe są całkowicie niewidoczne.

Metody leczenia łysienia bliznowaciejącego

W wielu przypadkach leczenie łysienia bliznowaciejącego nie przynosi oczekiwanych efektów. Specjaliści z reguły zalecają terapię farmakologiczną, której głównym celem jest zatrzymanie utraty włosów. Są to między innymi niesteroidowe leki przeciwzapalne, izoniazyd, dapson czy leki przeciwmalaryczne. W leczeniu łysienia bliznowaciejącego stosuje się także zastrzyki glikokortykosteroidami oraz profesjonalne zabiegi – mezoterapię, karboksyterapię, kriomasaż Cryo-S czy terapię UVA/UVB/PUVA. Naprawa zniszczonych mieszków włosowych zazwyczaj jest niemożliwa. Właśnie dlatego osobom ze zdiagnozowanym łysieniem bliznowaciejącym poleca się skorzystanie z rozwiązań estetycznych.

Polecane metody estetyczne

Jeżeli zdiagnozowano u Ciebie łysienie bliznowaciejące, to w Hair Majesty Studio uzyskasz pomoc, której potrzebujesz. Proponujemy przede wszystkim systemy włosów dla kobiet, tupety damskie i toppery projektowane na miarę, które pozwalają ukryć tzw. wysokie czoło będące objawem choroby. Równie znakomicie w maskowaniu łysienia bliznowaciejącego sprawdzają się systemy CNC. W niektórych sytuacjach możemy zaproponować gotowe rozwiązania, jednak są to przypadki rozpatrywane indywidualnie. Zapraszamy na konsultacje, doradzimy najlepszą opcję właśnie dla Ciebie.

Łysienie telogenowe jest jedną z najczęstszych przyczyn utraty włosów przez kobiety i mężczyzn. To choroba, w której można zaobserwować przedłużenie trzeciej fazy wzrostu włosa – telogenu, nazywaną także fazą spoczynku. To w efekcie prowadzi do nadmiernego wypadania włosów. Przyczyny łysienia telogenowego są różne. Mogą to być choroby nowotworowe, nieodpowiednio zbilansowana dieta, zatrucie metalami ciężkimi, zaburzenia metabolizmu, przewlekły stres, choroby zakaźne czy zdiagnozowana łuszczyca i atopowe zapalenie skóry.

Łysienie telogenowe występuje albo w konkretnym obszarze, albo na całej głowie. Objawy pojawiają się dość nagle, a rozwój choroby jest szybki. Na początku włosy zaczynają coraz bardziej wypadać “pęczkami”, powodując powstawanie widocznych ubytków i coraz większe przerzedzenie fryzury. Choć łysienie telogenowe postępuje gwałtownie, to jednak nie prowadzi do całkowitego wyłysienia.

Łysienie telogenowe

Metody leczenia łysienia telogenowego

Mamy dobrą wiadomość – u wielu osób objawy łysienia telogenowego ustępują bez konieczności rozpoczynania leczenia. Zazwyczaj trwa to około 6 miesięcy. Jeżeli jednak zdiagnozowano u Ciebie chorobę o charakterze przewlekłym, to konieczne jest dojście do jej przyczyn oraz ich usunięcie. Jednocześnie zaleca się masaże skóry głowy, które pobudzają mieszki włosowe do pracy. Oprócz nich świetnie sprawdzają się także zabiegi – karboksyterapia, mezoterapia igłowa czy terapia światłem LED. W ekstremalnych przypadkach zaleca się wykonanie przeszczepu włosów.

Polecane metody estetyczne

Łysienie telogenowe można zamaskować przy użyciu metod estetycznych dostępnych w Hair Majesty Studio. Rozwiązania, które proponujemy, pozwalają ograniczyć stres związany z utratą włosów. Jeśli zmagasz się właśnie z takim problemem, to polecamy Ci przede wszystkim systemy włosów, toppery i najnowocześniejsze tupety, które są gotowe od ręki albo wykonywane na zamówienie. Równie dobrym wyborem będzie nowość w naszej ofercie – systemy CNC. To protezy wykonywane z oddychającej żywicy polimerowej, idealnie odwzorowujące kształt głowy, odcień skóry czy nawet kierunek wzrostu włosów.

Łysienie androgenowe dotyka nawet 40% kobiet na całym świecie. Jego przyczyną jest większa wrażliwość mieszków włosowych na hormony androgenowe, która bardzo często jest uwarunkowana genetycznie lub nieprawidłowościami w układzie hormonalnym (hipoandrogenizm). Zwiększone ryzyko zachorowania na łysienie androgenowe stwierdzono u kobiet, u których zdiagnozowano również nowotwory i zespół policystycznych jajników.

Łysienie androgenowe u kobiet różni się od tego u mężczyzn. Jako pierwsze pojawia się widoczne przerzedzenie i towarzyszące mu prześwity umiejscowione na czubku głowy. W kolejnych fazach wypadanie włosów staje się coraz intensywniejsze, przyjmuje charakter rozlany oraz dochodzi do części czołowej (jednocześnie zostaje zachowana linia czoła).

Łysienie androgenowe u kobiet

Metody leczenia łysienia androgenowego u kobiet

Jak wygląda leczenie łysienia androgenowego u kobiet? Niestety nie istnieje jedna skuteczna metoda, która pozwoliłaby na osiągnięcie zadowalających efektów u wszystkich pań. Dowiedziono jednak, że najlepsze rezultaty można uzyskać w przypadku wczesnej diagnozy. Im szybsze działanie, tym większa szansa na odzyskanie chociaż części utraconych włosów. Aktualnie w leczeniu łysienia androgenowego u kobiet, podobnie jak u mężczyzn, stosuje się kuracje doustne, profesjonalne zabiegi i zewnętrzną stymulację mieszków włosowych. To między innymi mezoterapia igłowa osoczem bogatopłytkowym, finasteryd, minoxidil czy spironol.

Polecane metody estetyczne

W Hair Majesty Studio możemy zaproponować sprawdzone, zapewniające naturalny efekt metody estetyczne, które pomogą w ukryciu utraty włosów spowodowanej łysieniem androgenowym. U kobiet najlepiej sprawdzają się systemy włosów, toppery i tupety damskie – katalogowe lub wykonywane na miarę. Innym polecanym rozwiązaniem są systemy CNC, które są nowością w naszej ofercie. To nowatorska metoda uzupełniania włosów, z której pomocą można perfekcyjne odwzorować kierunek wzrostu włosów, kształt głowy czy kolor skóry.

Łysienie androgenowe występuje nawet u 70% mężczyzn na całym świecie. Pierwsze objawy można zaobserwować już w okresie dojrzewania. Są to przede wszystkim zmiany w cyklu włosowym i kurczenie się mieszków włosowych, co w efekcie prowadzi do spowolnienia i skrócenia wzrostu włosów, które są jednocześnie delikatniejsze i słabsze. Do głównych przyczyn łysienia androgenowego u mężczyzn zaliczamy nadmiar hormonów androgenowych w organizmie, w szczególności testosteronu. Ryzyko zachorowania wzrasta, jeśli u jednego z rodziców pojawiły się podobne objawy.

Łysienie androgenowe u mężczyzn postępuje powoli i stopniowo, a początkowo ma charakter lokalny. W pierwszej fazie choroby można zauważyć przerzedzenie i osłabienie włosów w okolicach skroni i czoła. W późniejszych etapach następuje sukcesywne cofanie się linii włosów. Jednocześnie występuje przerzedzenie, a następnie całkowita utrata włosów w centralnej części głowy.

Łysienie androgenowe u mężczyzn

Metody leczenia łysienia androgenowego u mężczyzn

Do metod leczenia łysienia androgenowego u mężczyzn zaliczamy zabiegi chirurgiczne oraz terapie farmakologiczne i miejscowe. W przypadku preparatów doustnych stosuje się przede wszystkim te z finasterydem, który blokuje powstawanie dihydrotestosteronu (DHT), czyli hormonu androgenowego. Z kolei leczenie miejscowe polega na używaniu wcierek i wykonywaniu masaży skóry głowy, które mają za zadanie poprawiać ukrwienie i stymulować mieszki włosowe do wzrostu. U mężczyzn z łysieniem androgenowym sprawdza się również mezoterapia igłowa oraz przeszczepy włosów.

Polecane metody estetyczne

W Hair Majesty Studio zajmujemy się pomocą panom, u których zdiagnozowano łysienie androgenowe. U mężczyzn najlepiej sprawdzają się systemy włosów dostępne od ręki lub projektowane na miarę, czyli nowoczesne niewyczuwalne tupety. Oprócz nich możemy polecić system CNC – nowatorską włoską metodę uzupełniania włosów, która wykorzystuje przewiewną żywicę polimerową opracowaną na Uniwersytecie w Bolonii. W materiał wszczepia się naturalne i nigdy niefarbowane włosy. Zapraszamy!

Toczeń, nazywany również toczniem rumieniowatym, jest chorobą autoimmunologiczną o charakterze przewlekłym. Co ciekawe, o wiele częściej diagnozuje się go u kobiet niż u mężczyzn. Głównym objawem tocznia jest ogólny stan zapalny w organizmie, który może powodować również utratę włosów. Wyróżniamy dwa typy łysienia spowodowanego przez tę chorobę autoimmunologiczną:

  • łysienie bliznowaciejące – zniszczenie mieszków włosowych występujące w wyniku przewlekłej postaci ogniskowej, co powoduje powstawanie tkanki bliznowatej,
  • łysienie niebliznowaciejące – łagodniejsza forma występująca najczęściej przy aktywnym toczniu.

Wypadanie włosów można zaobserwować głównie w okolicach skroni i potylicy. Obszary te przyjmują falisty kształt. Oprócz łysienia u niektórych pojawiają się również tzw. włosy toczniowe – szorstkie, suche, cienkie i kruche.

Metody leczenia utraty włosów w wyniku tocznia

Leczenie należy rozpocząć od wizyty u specjalisty w celu postawienia trafnej diagnozy. W trakcie leczenia stosuje się miejscowo glikokortykosteroidy w formie kremu lub maści. W niektórych przypadkach zalecane są również inhibitory kalcyneuryny. Jeżeli leczenie wstępne nie przyniesie oczekiwanego efektu, to zalecane jest wdrożenie terapii systemowej, czyli stosowanie leków przeciwmalarycznych. Niektórzy specjaliści polecają również takie zabiegi, jak mezoterapia igłowa, karboksyterapia czy terapia światłem LED. Bywają jednak sytuacje, w których toczeń jest rozpoznany zbyt późno, a mieszki włosowe są na tyle uszkodzone, że mamy do czynienia z trwałą utratą włosów. W takich przypadkach można zdecydować się na przeszczep, jednak dopiero po upływie 12 miesięcy od zakończenia leczenia.

Polecane metody estetyczne

Pacjenci ze zdiagnozowanym toczniem mogą skorzystać również z rozwiązań estetycznych, które pomogą w zamaskowaniu ubytków włosów. Są to przede wszystkim całościowe lub częściowe systemy włosów, w przeważającej większości przypadków projektowane na miarę. Powodem konieczności wykonania ich “na miarę” jest potrzeba idealnego dopasowania do kształtu głowy i wielkości ubytku, a także do indywidualnych oczekiwań. Chętnie pomożemy w dobraniu najlepszej opcji dla Ciebie!

Onkologiczna utrata włosów występuje w wyniku zarówno samej choroby, która wyniszcza organizm, jak i agresywnego leczenia, czyli chemioterapii i radioterapii. Dla wielu pacjentów, w szczególności dla kobiet, tak nagła zmiana wizerunku jest traumatycznym przeżyciem, które negatywnie odbija się na ich psychice. Onkologiczna utrata włosów w czasie chemioterapii i radioterapii postępuje relatywnie szybko, zazwyczaj pacjenci obserwują widoczne przerzedzenia po 7-14 dniach od przyjęcia pierwszej dawki leku. W zależności od zastosowanego leczenia występuje ona z różnym nasileniem, ale zazwyczaj włosy są osłabione, cienkie i bardzo łamliwe. Przyczyną są cytostatyki (chemioterapia) i promieniowanie (radioterapia).

Warto podkreślić, że w większości przypadków utrata włosów jest wyłącznie czasowa. Zazwyczaj odrastają już 1-2 miesiące po zakończeniu leczenia. Wyjątkiem są sytuacje, w których konieczne są intensywne naświetlania głowy (guzy i przerzuty w mózgu). Taki sposób naświetlania może powodować powstawanie wyłysienia bliznowatego na konkretnych fragmentach głowy.

Onkologiczna utrata włosów (chemioterapia i radioterapia)

Metody leczenia onkologicznej utraty włosów

Nie istnieją metody leczenia onkologicznej utraty włosów. Nie ma również sposobu, który mógłby ochronić je przed wypadaniem w wyniku prowadzonej chemioterapii i radioterapii. Popularyzowane w ostatnich latach “czepki chłodzące” nie są polecane przez wszystkich onkologów i przynoszą tylko częściowe rezultaty.

Polecane metody estetyczne

Na szczęście pacjenci onkologiczni mogą skorzystać ze sprawdzonych metod estetycznych, które pomagają zmniejszyć negatywne skutki utraty włosów dla psychiki i samopoczucia. W Hair Majesty Studio proponujemy rozwiązania, które są delikatne, bezpieczne i przewiewne. Dzięki temu nie tylko zapewniają komfort noszenia, ale także pozwalają włosom na swobodny odrost w okresie rekonwalescencji. W przypadku pacjentów po chemioterapii i radioterapii oferujemy peruki dostępne od ręki, wykonane zarówno z włosów naturalnych, jak i syntetycznych. Na peruki z włókna syntetycznego udzielamy rabatu równego dofinansowaniu w ramach NFZ (250 zł). Na wizytę w naszym studiu warto zdecydować się już na samym początku leczenia, aby zminimalizować przykre emocjonalne aspekty utraty włosów i mieć pewność, że w razie potrzeby czeka gotowa peruka, która ukryje skutki uboczne walki z chorobą nowotworową.

Wiele osób zauważa u siebie łysienie po odbytym leczeniu – po narkozie lub w wyniku przyjmowania niektórych leków. Zacznijmy od pierwszego przypadku. W takich sytuacjach za wzmożone wypadanie włosów odpowiedzialne są środki anestetyczne, niezbędne w trakcie operacji. Znieczulenie ogólne powoduje niedokrwienie mieszków włosowych i blokuje ich podziały komórkowe, w wyniku czego po kilku miesiącach pojawia się problem z wypadaniem włosów. Nie ma on jednak charakteru trwałego.

Z kolei w przypadku łysienia występującego w wyniku stosowania niektórych leków winowajcą jest toksyczne działanie substancji aktywnych preparatu na mieszki włosowe. Choć zazwyczaj ma ono charakter chwilowy, to w nielicznych przypadkach może prowadzić do całkowitego i trwałego wyłysienia. Utrata włosów obejmująca nie tylko głowę, ale także twarz może być rezultatem stosowania antykoncepcji hormonalnej. Może również wystąpić u osób przyjmujących leki przeciwzakrzepowe, kardiologiczne, przeciwgrzybiczne (azolowe), a także te przepisywane pacjentom ze schorzeniami reumatologicznymi.

Łysienie po odbytym leczeniu np. narkozy, niektóre leki

Metody zwalczania łysienia spowodowanego leczeniem

Osoby, u których wystąpiło łysienie po odbytym leczeniu, np. pod wpływem narkozy i przyjmowania niektórych leków, powinny przede wszystkim skontaktować się ze specjalistą w celu postawienia diagnozy, otrzymania skierowania na badania i zaproponowania odpowiedniego postępowania medycznego. W pewnych przypadkach wystarczy zastąpić szkodzące włosom leki zamiennikami o nieco innym składzie. Czasem jednak nie jest to możliwe. W zależności od stopnia zaawansowania problemu z utratą włosów mogą zostać zaproponowane preparaty trychologiczne przeznaczone do samodzielnego stosowania w domu. Równie często specjaliści zalecają profesjonalne zabiegi – terapię światłem LED, karboksyterapię i mezoterapię igłową. Procedury te mają na celu zregenerowanie skóry głowy i wzmocnienie włosów.

Polecane metody estetyczne

Jeśli chodzi o metody estetyczne, to u osób zmagających się z łysieniem spowodowanym odbytym leczeniem, są one dobierane indywidualnie. Wszystko zależy od stopnia nasilenia problemu i od rozległości ubytku włosów. Zazwyczaj znakomicie sprawdzają się rozwiązania na szczyt głowy, czyli systemy włosów, toppery i treski. Czasami jednak zdarza się, że konieczne jest pokrycie całej powierzchni głowy. W takich sytuacjach doskonałym wyborem są peruki syntetyczne lub naturalne.

Facebook
Facebook