Tresa i treska. Podobne nazwy, a jednak przeznaczenie inne.
Współczesne perukarstwo obfituje w bardzo bogate słownictwo określające produkty uzupełniające ubytki włosów. Dzisiaj skupiamy się na różnicach w dwóch podobnie brzmiących, a jednak z goła różnych produktach: tresie i tresce.
Co to jest tresa i jakie ma zastosowanie?
Tresa jest sznurkiem lub paskiem, na którym są oplecione włosy, dzięki temu zawsze są ułożone i można z nich wykonywać kolejne produkty perukarskie jak na przykład tkane maszynowo peruki. Wtedy tresa jest wszywana w uprzednio przygotowany czepek. Tresy wykorzystuje się też celem zagęszczenia toppera lub wykonania kucyków i koków tzw. dopinek. Zasada tworzenia tresy jest prosta, rzemieślnik potrzebuje tzw. tresbanków, które rozmieszcza po dwóch stronach stołu oraz sznurka, włosy oplata w specjalny sposób na sznurku, aby je na trwałe ze sobą zespolić. Tresa jest zatem półproduktem otwierającym wiele możliwości, dlatego potocznie dopinki do włosów, które od dekad noszą aktorki zaczęto nazywać treskami.
Treska – rodzaje, cechy i zastosowanie
Treska to słowo niezwykle pojemne, bo oznacza rodzaj włosów dodatkowych: opaskę, mały topper, tupecik, który wczepiony we włosy własne – zagęszcza i dodaje objętości lub przedłuża włosy. Treski dzisiaj z angielskiego nazywa się topperami lub mini topperami, inaczej częściowymi systemami włosów. Mogą być wykonane zarówno z włosów naturalnych, mieszanych jak i syntetycznych.
Treski naturalne – zalety, wady i pielęgnacja
Treski naturalne są wykonane z prawdziwych ludzkich włosów. Mogą to być włosy dziewicze, które nigdy nie były poddawane zabiegom chemicznym takim jak na przykład farbowanie, trwała ondulacja, keratynowe prostowanie włosów. Ważne, żeby występujące na treskach włosy miały zachowane i ułożone w jednym kierunku łuski, by zapobiegać plątaniu się (takie włosy określamy wtedy mianem włosów remy). Wykonuje się je także z włosów przetworzonych, czyli poddawanych zabiegom chemicznym w celu zmiany koloru lub tekstury. Włosy naturalne, mimo że pozbawione już cebulki, zachowują swój wygląd i właściwości. Można je dowolnie stylizować, także przy użyciu narzędzi jak prostownica czy lokówka. Mają zdecydowanie dłuższą żywotność w porównaniu do włosów syntetycznych. Wadą tresek naturalnych już po pierwsze wyższa cena, a po drugie konieczność (dla niektórych możliwość) stylizacji co mycie. Mogą być także cięższe od produktów syntetycznych, co szczególnie przy długotrwałym noszeniu może okazać się mniej komfortowe.
Treski syntetyczne – charakterystyka, zalety i ograniczenia
Treski z włosów syntetycznych są wykonane z włókien syntetycznych, które imitują wygląd i strukturę prawdziwych włosów. W ich produkcji wykorzystuje się najczęściej dwa popularne włókna wysokiej jakości, jak kanekalon i toyokalon. Zaletą tresek syntetycznych jest na pewno ich cena. Ponadto zachowują swój kształt i styl po myciu bez żadnej stylizacji. Może to być zarówno zaletą, jeśli chodzi o szybką pielęgnację, ale jednocześnie wadą dla osób, które chcą mieć możliwość stylizowania treski dowolnie przy użyciu wysokiej temperatury. Na pewno też treski z włosa syntetycznego, mimo użycia wysoko gatunkowych materiałów przy ich produkcji, wyglądają mniej naturalnie w porównaniu do włosów naturalnych. Mają też krótszą żywotność.
Metody mocowania tresek – jak prawidłowo je założyć?
Treski mocuje się do włosów własnych najczęściej za pomocą klamer typu clip in lub za pomocą taśm (np. w przypadku tupetu męskiego). W nowoczesnych metodach przedłużania włosów treski można mocować również do włosów taśmami tape-in (metoda kanapkowa, metoda typu biotaśmy) lub przyszywać je do włosów własnych (weaving) czy też za łączyć z włosami własnymi za pomocą mikroringów.
Tresa a treska – co wybrać dla siebie?
Znasz już różnice w nazewnictwie i znaczeniu tres i tresek. Tresy są półproduktami do tworzenia produktów gotowych, czyli tresek. Treski w łatwy, naturalny, nieinwazyjny sposób zagęszczają włosy, tworzą objętości, przedłużają włosy, są bardzo przydatne w stylizacji i tworzeniu różnych fryzur. Są bardzo popularne nie tylko wśród osób, które cierpią z powodu przerzedzonych włosów, ale także w branży fryzjerstwa okolicznościowego, jak i w czasie sesji zdjęciowych czy pokazach mody a nawet w czasie występów artystycznych. Potrzebujesz porady w doborze optymalnego systemu włosów dla siebie? Nie wiesz czy treska to opcja dla Ciebie? A może zastanawiasz się jakie powinna mieć parametry?
Zapraszamy serdecznie do kontaktu. Sprawdź również naszą ofertę na peruki naturalne oraz peruki syntetyczne. Prowadzimy również skup włosów.