WYPADANIE WŁOSÓW

WYPADANIE WŁOSÓW

Wypadanie włosów to jeden z najpowszechniejszych problemów zdrowotnych dotykających współczesne społeczeństwa. Ludzie bez względu na grupę etniczną, płeć czy wiek coraz częściej mają problemy z mniej lub bardziej gwałtowną utratą włosów.

Czemu wypadają włosy? Powody są różne i mogą mieć związek z predyspozycjami genetycznymi, poziomem stresu, stylem życia, gospodarką hormonalną, stanem układu immunologicznego, chorobami skóry, czynnikami zewnętrznymi i codzienną pielęgnacją..

Szczególnym przypadkiem może też być przechodzona terapia onkologiczna, która błyskawicznie pozbawia włosów, naznaczając tym samym wygląd zewnętrzny pacjenta. Wówczas zdarza się, że osoba, zamiast skupić się na walce z chorobą, boryka się ze spojrzeniami otoczenia.

 

Proces wypadania włosów jest złożony, często może być wywołany przez jeden bodziec, aby potem niejako lawinowo postępować nawet po ustaniu pierwotnej przyczyny. Jednocześnie trzeba pamiętać, że łysienie samo w sobie jako objaw jest nieco bagatelizowane przez świat medyczny. Utrata włosów postrzegana jest bardziej jako defekt estetyczny niż choroba, którą należałoby leczyć

Jedno jest jednak pewne – bujne włosy są oznaką zdrowia i witalności, a ich wypadanie świadczy o tym, że z organizmem dzieje się coś niepożądanego. Dodatkowo utrata włosów stanowi poważne obciążenie psychiczne, wpędza w stres i potrafi uprzykrzyć życie. Właśnie z tego powodu wyjaśniamy, dlaczego wypadają włosy, jak temu zapobiegać, kiedy należy zacząć się martwić i skorzystać z pomocy specjalisty.

Jakie są powody wypadania włosów? Przyczyny to nie tylko poważne choroby!

 

Jak wspomnieliśmy już na początku – nie istnieje jeden główny powód wypadania włosów. Jakie są zatem przyczyny? Zaliczamy do nich:

  • niewłaściwie zbilansowaną dietę – zbyt niska podaż kalorii, niedobór białka i witamin, w szczególności tych z grupy B;
  • zaburzenia hormonalne, np. związane z chorobami tarczycy;
  • niewłaściwą pielęgnację włosów i skóry głowy – w przypadku wypadania włosów przyczynami mogą być zbyt częste zabiegi koloryzacyjne, używanie suszarki z gorącym nawiewem, lokówki czy prostownicy;
  • niski poziom żelaza;
  • zaburzenia odżywiania – anoreksja i bulimia to bardzo częsta przyczyna wypadania włosów;
  • przyjmowanie niektórych leków – przyczyna nadmiernego wypadania włosów może leżeć w lekach antydepresyjnych lub stosowanych w leczeniu nadciśnienia czy chorób reumatologicznych;
  • leczenie onkologiczne – chemioterapia i radioterapia;
  • narkozę;
  • choroby wewnątrzustrojowe i zakaźne oraz długotrwałe przeziębienie;
  • uwarunkowania genetyczne – są przyczyną np. łysienia androgenowego u kobiet i mężczyzn;
  • stan zapalny w organizmie;
  • problemy ze skórą głowy;
  • porę roku – wiele osób zapomina, że powodem wypadania włosów może być okres przejściowy (mówimy wtedy o sezonowym wypadaniu włosów).

Dlaczego jeszcze wypadają włosy? Wiele kobiet nie wie, że ciasne i mocne upięcia wcale nie są dobre dla ich włosów. Zbyt silnie ściągnięta gumka może podrażniać mieszki włosowe, przerzedzać włosy, a nawet prowadzić do cofania się linii czoła. Zwiększoną ilość kosmyków na szczotce czy poduszce mogą zauważyć również panie stosujące antykoncepcję hormonalną lub te, które właśnie z niej zrezygnowały. Podobnie jest w przypadku kobiet po ciąży – zmiany hormonalne i nagły spadek estrogenu powodują nadmierne wypadanie włosów. Co więcej, czasami odpowiedź na pytanie, czemu wypadają włosy, jest prosta – nerwy. Stresujący tryb życia lub traumatyczne wydarzenia mogą odbijać się negatywnie na kondycji włosów. Więcej o przyczynach wypadania włosów o podłożu medycznym i psychologicznym można przeczytać w naszym artykule na blogu.

 

Wypadanie włosów a łysienie – kiedy zacząć się martwić?

Aby zrozumieć, kiedy wypadanie włosów zamienia się w łysienie, warto najpierw sprawdzić, czym tak właściwie jest „normalna” utrata kosmyków. Szacuje się, że każdy człowiek ma na głowie nawet 150 tysięcy włosów, które nieustannie rosną i wymieniają się na nowe. Żeby zrobić miejsce nowym , te stare muszą wypaść (to około 10% z nich, pozostających w fazie spoczynku, czyli w telogenie). Dlatego też stopniowe i codzienne wypadanie włosów nie powinno martwić, o ile mówimy o utracie 100-150 włosów dziennie. Problem pojawia się w sytuacji, gdy wartość ta wynosi więcej niż 200 dziennie. Jeśli przyczyną jest niewłaściwa pielęgnacja albo nieodpowiednio zbilansowana dieta, to można dość szybko pożegnać się z problemem nadmiernego przerzedzania. W jednym artykule zebraliśmy domowe sposoby na radzenie sobie z wypadaniem włosów.Sprawdź.

Jakie są w takim razie różnice między normalnym wypadaniem włosów a łysieniem? Przede wszystkim w drugim przypadku można zauważyć nagłe lub stopniowe zwiększenie ilości traconych codziennie włosów, zwłaszcza podczas czesania i mycia. Równie często pojawiają się inne objawy – charakterystyczne kształty ubytków, problemy ze skórą głowy oraz pogorszona kondycja włosów, które stały się rzadsze, cieńsze, słabsze i bardziej podatne na uszkodzenia.

Wyróżniamy różne rodzaje i przyczyny łysienia:

  • łysienie androgenowe u mężczyzn;
  • łysienie androgenowe u kobiet;
  • łysienie telogenowe;
  • łysienie bliznowaciejące;
  • łysienie pocovidowe;
  • łysienie po odbytym leczeniu (np. narkozy i niektóre leki);
  • onkologiczną utratę włosów w wyniku chemioterapii i radioterapii;
  • łysienie plackowate w różnych postaciach (o tym, czym się charakteryzuje łysienie plackowate, można przeczytać w artykule na naszym blogu);;
  • toczeń;
  • wypadanie włosów po ciąży;
  • trichotillomanię, czyli wyrywanie sobie włosów;
  • blizny, powstałe w wyniku uszkodzeń mechanicznych

Hair Majesty Studio – pomagamy walczyć z przyczynami i efektami wypadania włosów

Aby zatrzymać wypadanie włosów i stymulować ich odrost, trzeba sprawdzić, jaka jest kondycja organizmu i co może być przyczyną problemów z włosami. Ponieważ organizm ludzki jest niezwykle złożonym systemem naczyń połączonych, zadanie to nie jest łatwe. Oczywiście istnieją pewne bazowe punkty startowe pozwalające opracować plan działania, który pozwoli postawić diagnozę i wdrożyć stosowną terapię.

Każdej osobie borykającej się z problemem wypadania włosów oferujemy podejście całościowe, które nazywamy podejściem „360 stopni”. Chodzi o kompleksowy wywiad, badania, skierowanie do stosownych lekarzy specjalistów (jeśli zachodzi taka potrzeba), zaproponowanie kuracji u nas i w domu, zarekomendowanie diety i metod pielęgnacji oraz ewentualnej pomocy estetycznej, aby w czasie procesu rekonwalescencji można było zapomnieć o przykrych dolegliwościach.

Zapraszamy do nas wszystkich, którzy chcą poprawić kondycję swoich włosów, a w rezultacie wyglądać lepiej. Nie obiecujemy cudów, ale rzetelną pomoc opartą na wiedzy i naszych doświadczeniach. Nie zawsze da się cofnąć proces wypadania włosów, można go jednak zrozumieć i spowolnić, a wreszcie odnaleźć pewność siebie dzięki wymarzonemu wyglądowi, który pozwalają uzyskać oferowane przez nas uzupełnienia włosów.

.

Łysienie androgenowe występuje nawet u 70% mężczyzn na całym świecie. Pierwsze objawy można zaobserwować już w okresie dojrzewania. Są to przede wszystkim zmiany w cyklu włosowym i kurczenie się mieszków włosowych, co w efekcie prowadzi do spowolnienia i skrócenia wzrostu włosów, które są jednocześnie delikatniejsze i słabsze. Do głównych przyczyn łysienia androgenowego u mężczyzn zaliczamy nadmiar hormonów androgenowych w organizmie, w szczególności testosteronu. Ryzyko zachorowania wzrasta, jeśli u jednego z rodziców pojawiły się podobne objawy
Łysienie androgenowe u mężczyzn postępuje powoli i stopniowo, a początkowo ma charakter lokalny. W pierwszej fazie choroby można zauważyć przerzedzenie i osłabienie włosów w okolicach skroni i czoła. W późniejszych etapach następuje sukcesywne cofanie się linii włosów. Jednocześnie występuje przerzedzenie, a następnie całkowita utrata włosów w centralnej części głowy.

 

Łysienie androgenowe u mężczyzn

Metody leczenia łysienia androgenowego u mężczyzn

Do metod leczenia łysienia androgenowego u mężczyzn zaliczamy zabiegi chirurgiczne oraz terapie farmakologiczne i miejscowe. W przypadku preparatów doustnych stosuje się przede wszystkim te z finasterydem, który blokuje powstawanie dihydrotestosteronu (DHT), czyli hormonu androgenowego. Z kolei leczenie miejscowe polega na używaniu wcierek i wykonywaniu masaży skóry głowy, które mają za zadanie poprawiać ukrwienie i stymulować mieszki włosowe do wzrostu. U mężczyzn z łysieniem androgenowym sprawdza się również mezoterapia igłowa oraz przeszczepy włosów.

Polecane metody estetyczne

W Hair Majesty Studio zajmujemy się pomocą panom, u których zdiagnozowano łysienie androgenowe. U mężczyzn najlepiej sprawdzają się systemy włosów dostępne od ręki lub projektowane na miarę, czyli nowoczesne niewyczuwalne tupety. Oprócz nich możemy polecić system CNC – nowatorską włoską metodę uzupełniania włosów, która wykorzystuje przewiewną żywicę polimerową opracowaną na Uniwersytecie w Bolonii. W materiał wszczepia się naturalne i nigdy niefarbowane włosy. Zapraszamy!

 

 

Łysienie androgenowe dotyka nawet 40% kobiet na całym świecie. Jego przyczyną jest większa wrażliwość mieszków włosowych na hormony androgenowe, która bardzo często jest uwarunkowana genetycznie lub nieprawidłowościami w układzie hormonalnym (hipoandrogenizm). Zwiększone ryzyko zachorowania na łysienie androgenowe stwierdzono u kobiet, u których zdiagnozowano również nowotwory i zespół policystycznych jajników.

Łysienie androgenowe u kobiet różni się od tego u mężczyzn. Jako pierwsze pojawia się widoczne przerzedzenie i towarzyszące mu prześwity umiejscowione na czubku głowy. W kolejnych fazach wypadanie włosów staje się coraz intensywniejsze, przyjmuje charakter rozlany oraz dochodzi do części czołowej (jednocześnie zostaje zachowana linia czoła).

Łysienie androgenowe u kobiet

Metody leczenia łysienia androgenowego u kobiet

Jak wygląda leczenie łysienia androgenowego u kobiet? Niestety nie istnieje jedna skuteczna metoda, która pozwoliłaby na osiągnięcie zadowalających efektów u wszystkich pań. Dowiedziono jednak, że najlepsze rezultaty można uzyskać w przypadku wczesnej diagnozy. Im szybsze działanie, tym większa szansa na odzyskanie chociaż części utraconych włosów. Aktualnie w leczeniu łysienia androgenowego u kobiet, podobnie jak u mężczyzn, stosuje się kuracje doustne, profesjonalne zabiegi i zewnętrzną stymulację mieszków włosowych. To między innymi mezoterapia igłowa osoczem bogatopłytkowym, finasteryd, minoxidil czy spironol.

Polecane metody estetycznes

W Hair Majesty Studio możemy zaproponować sprawdzone, zapewniające naturalny efekt metody estetyczne, które pomogą w ukryciu utraty włosów spowodowanej łysieniem androgenowym. U kobiet najlepiej sprawdzają się systemy włosów, toppery i tupety damskie – katalogowe lub wykonywane na miarę. Innym polecanym rozwiązaniem są systemy CNC, które są nowością w naszej ofercie. To nowatorska metoda uzupełniania włosów, z której pomocą można perfekcyjne odwzorować kierunek wzrostu włosów, kształt głowy czy kolor skóry.

.

Łysienie telogenowe jest jedną z najczęstszych przyczyn utraty włosów przez kobiety i mężczyzn. To choroba, w której można zaobserwować przedłużenie trzeciej fazy wzrostu włosa – telogenu, nazywaną także fazą spoczynku. To w efekcie prowadzi do nadmiernego wypadania włosów. Przyczyny łysienia telogenowego są różne. Mogą to być choroby nowotworowe, nieodpowiednio zbilansowana dieta, zatrucie metalami ciężkimi, zaburzenia metabolizmu, przewlekły stres, choroby zakaźne czy zdiagnozowana łuszczyca i atopowe zapalenie skóry.

Łysienie telogenowe występuje albo w konkretnym obszarze, albo na całej głowie. Objawy pojawiają się dość nagle, a rozwój choroby jest szybki. Na początku włosy zaczynają coraz bardziej wypadać “pęczkami”, powodując powstawanie widocznych ubytków i coraz większe przerzedzenie fryzury. Choć łysienie telogenowe postępuje gwałtownie, to jednak nie prowadzi do całkowitego wyłysienia.

 

Łysienie telogenowe

Metody leczenia łysienia telogenowego

Mamy dobrą wiadomość – u wielu osób objawy łysienia telogenowego ustępują bez konieczności rozpoczynania leczenia. Zazwyczaj trwa to około 6 miesięcy. Jeżeli jednak zdiagnozowano u Ciebie chorobę o charakterze przewlekłym, to konieczne jest dojście do jej przyczyn oraz ich usunięcie. Jednocześnie zaleca się masaże skóry głowy, które pobudzają mieszki włosowe do pracy. Oprócz nich świetnie sprawdzają się także zabiegi – karboksyterapia, mezoterapia igłowa czy terapia światłem LED. W ekstremalnych przypadkach zaleca się wykonanie przeszczepu włosów.

Polecane metody estetyczne

Łysienie telogenowe można zamaskować przy użyciu metod estetycznych dostępnych w Hair Majesty Studio. Rozwiązania, które proponujemy, pozwalają ograniczyć stres związany z utratą włosów. Jeśli zmagasz się właśnie z takim problemem, to polecamy Ci przede wszystkim systemy włosów, toppery i najnowocześniejsze tupety, które są gotowe od ręki albo wykonywane na zamówienie. Równie dobrym wyborem będzie nowość w naszej ofercie – systemy CNC. To protezy wykonywane z oddychającej żywicy polimerowej, idealnie odwzorowujące kształt głowy, odcień skóry czy nawet kierunek wzrostu włosów.

 

 

Łysienie bliznowaciejące to choroba, która prowadzi do nieodwracalnej utraty włosów w wyniku uszkodzenia mieszków włosowych i zastąpienia zdrowej tkanki tkanką bliznowaciejącą. Nie występuje zbyt często, jednak u pacjentów (głównie kobiet), u których je zdiagnozowano, leczenie jest trudne i czasami nieefektywne. Do pierwotnych przyczyn łysienia bliznowaciejącego zaliczamy choroby autoimmunologiczne i genetyczne. Z kolei wtórnymi przyczynami są infekcje, poparzenia, napromieniowanie czy też nowotwory

Łysienie bliznowaciejące pojawia się najczęściej między 30. a 50. rokiem życia. Do jego pierwszych objawów zaliczamy przerzedzenie i utratę włosów w okolicy ciemieniowej, która stopniowo obejmuje kolejne partie głowy. Charakterystyczny dla tej choroby jest wygląd skóry – jest ona błyszcząca i dość cienka, a mieszki włosowe są całkowicie niewidoczne.

Metody leczenia łysienia bliznowaciejącego

W wielu przypadkach leczenie łysienia bliznowaciejącego nie przynosi oczekiwanych efektów. Specjaliści z reguły zalecają terapię farmakologiczną, której głównym celem jest zatrzymanie utraty włosów. Są to między innymi niesteroidowe leki przeciwzapalne, izoniazyd, dapson czy leki przeciwmalaryczne. W leczeniu łysienia bliznowaciejącego stosuje się także zastrzyki glikokortykosteroidami oraz profesjonalne zabiegi – mezoterapię, karboksyterapię, kriomasaż Cryo-S czy terapię UVA/UVB/PUVA. Naprawa zniszczonych mieszków włosowych zazwyczaj jest niemożliwa. Właśnie dlatego osobom ze zdiagnozowanym łysieniem bliznowaciejącym poleca się skorzystanie z rozwiązań estetycznych.

Polecane metody estetyczne

Jeżeli zdiagnozowano u Ciebie łysienie bliznowaciejące, to w Hair Majesty Studio uzyskasz pomoc, której potrzebujesz. Proponujemy przede wszystkim systemy włosów dla kobiet, tupety damskie i toppery projektowane na miarę, które pozwalają ukryć tzw. wysokie czoło będące objawem choroby. Równie znakomicie w maskowaniu łysienia bliznowaciejącego sprawdzają się systemy CNC. W niektórych sytuacjach możemy zaproponować gotowe rozwiązania, jednak są to przypadki rozpatrywane indywidualnie. Zapraszamy na konsultacje, doradzimy najlepszą opcję właśnie dla Ciebie.

 

Covid-19 niesie za sobą ryzyko wystąpienia wielu powikłań i to już po zakończeniu leczenia. Jednym z nich jest tzw. łysienie pocovidowe, czyli wypadanie włosów o charakterze umiarkowanym albo intensywnym, które zaobserwowało nawet 25% ozdrowieńców. Co istotne, pojawia się ono nie od razu, a dopiero po kilku miesiącach. O wiele częściej dotyka kobiety. Ten rodzaj łysienia objawia się przede wszystkim znacznym osłabieniem struktury włosa, matowieniem oraz widocznym przerzedzeniem w okolicy czołowo-ciemieniowej. U niektórych pojawiają się również dolegliwości ze strony skóry – zaczerwienienie, podrażnienie, a nawet ból.

Chociaż aktualnie nie są znane dokładne przyczyny łysienia pocovidowego, to niektóre aspekty choroby i leczenia mogą mieć wpływ na stopień nasilenia objawów. Zaliczamy do nich ogólne osłabienie organizmu, zmiany hormonalne, ewentualną gorączkę i jej długość, stres towarzyszący zakażeniu Covid-19 oraz zastosowane leczenie farmakologiczne.

Łysienie pocovidove

Metody leczenia łysienia pocovidowego

W leczeniu łysienia pocovidowego liczy się przede wszystkim czas. Już po zakończeniu leczenia warto rozpocząć profilaktykę, a w momencie wystąpienia objawów udać się do specjalisty. Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy dermatologa lub trychologa, który sprawdzi stan zarówno samych włosów, jak i skóry głowy oraz określi stopień problemu. Zaleci on także dalsze kroki – domową kurację lub profesjonalne zabiegi, na przykład mezoterapię igłową czy wykorzystanie osocza bogatopłytkowego.

Polecane metody estetyczne

Łysieniu pocovidowemu może towarzyszyć stres i pogorszenie samopoczucia, które są normalną reakcją na coraz bardziej przerzedzające się włosy. Aby ograniczyć negatywne skutki psychologiczne związane z powikłaniami po zakończeniu leczenia, można skorzystać z gotowych i dostępnych metod estetycznych. Mowa o rozwiązaniach katalogowych oferowanych przez Hair Majesty Studio, które sprawdzają się doskonale zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Są to przede wszystkim częściowe systemy włosów – treski, tupety i toppery. Przyjdź do nas i opowiedz o swoim przypadku, bardzo chętnie doradzimy!

 

Wiele osób zauważa u siebie łysienie po odbytym leczeniu – po narkozie lub w wyniku przyjmowania niektórych leków. Zacznijmy od pierwszego przypadku. W takich sytuacjach za wzmożone wypadanie włosów odpowiedzialne są środki anestetyczne, niezbędne w trakcie operacji. Znieczulenie ogólne powoduje niedokrwienie mieszków włosowych i blokuje ich podziały komórkowe, w wyniku czego po kilku miesiącach pojawia się problem z wypadaniem włosów. Nie ma on jednak charakteru trwałego

Z kolei w przypadku łysienia występującego w wyniku stosowania niektórych leków winowajcą jest toksyczne działanie substancji aktywnych preparatu na mieszki włosowe. Choć zazwyczaj ma ono charakter chwilowy, to w nielicznych przypadkach może prowadzić do całkowitego i trwałego wyłysienia. Utrata włosów obejmująca nie tylko głowę, ale także twarz może być rezultatem stosowania antykoncepcji hormonalnej. Może również wystąpić u osób przyjmujących leki przeciwzakrzepowe, kardiologiczne, przeciwgrzybiczne (azolowe), a także te przepisywane pacjentom ze schorzeniami reumatologicznymi.

Łysienie po odbytym leczeniu np. narkozy, niektóre leki

Metody zwalczania łysienia spowodowanego leczeniem

Osoby, u których wystąpiło łysienie po odbytym leczeniu, np. pod wpływem narkozy i przyjmowania niektórych leków, powinny przede wszystkim skontaktować się ze specjalistą w celu postawienia diagnozy, otrzymania skierowania na badania i zaproponowania odpowiedniego postępowania medycznego. W pewnych przypadkach wystarczy zastąpić szkodzące włosom leki zamiennikami o nieco innym składzie. Czasem jednak nie jest to możliwe. W zależności od stopnia zaawansowania problemu z utratą włosów mogą zostać zaproponowane preparaty trychologiczne przeznaczone do samodzielnego stosowania w domu. Równie często specjaliści zalecają profesjonalne zabiegi – terapię światłem LED, karboksyterapię i mezoterapię igłową. Procedury te mają na celu zregenerowanie skóry głowy i wzmocnienie włosów.

Polecane metody estetyczne

Jeśli chodzi o metody estetyczne, to u osób zmagających się z łysieniem spowodowanym odbytym leczeniem, są one dobierane indywidualnie. Wszystko zależy od stopnia nasilenia problemu i od rozległości ubytku włosów. Zazwyczaj znakomicie sprawdzają się rozwiązania na szczyt głowy, czyli systemy włosów, toppery i treski. Czasami jednak zdarza się, że konieczne jest pokrycie całej powierzchni głowy. W takich sytuacjach doskonałym wyborem są peruki syntetyczne lub naturalne.

 

Onkologiczna utrata włosów występuje w wyniku zarówno samej choroby, która wyniszcza organizm, jak i agresywnego leczenia, czyli chemioterapii i radioterapii. Dla wielu pacjentów, w szczególności dla kobiet, tak nagła zmiana wizerunku jest traumatycznym przeżyciem, które negatywnie odbija się na ich psychice. Onkologiczna utrata włosów w czasie chemioterapii i radioterapii postępuje relatywnie szybko, zazwyczaj pacjenci obserwują widoczne przerzedzenia po 7-14 dniach od przyjęcia pierwszej dawki leku. W zależności od zastosowanego leczenia występuje ona z różnym nasileniem, ale zazwyczaj włosy są osłabione, cienkie i bardzo łamliwe. Przyczyną są cytostatyki (chemioterapia) i promieniowanie (radioterapia).
Warto podkreślić, że w większości przypadków utrata włosów jest wyłącznie czasowa. Zazwyczaj odrastają już 1-2 miesiące po zakończeniu leczenia. Wyjątkiem są sytuacje, w których konieczne są intensywne naświetlania głowy (guzy i przerzuty w mózgu). Taki sposób naświetlania może powodować powstawanie wyłysienia bliznowatego na konkretnych fragmentach głowy.

Onkologiczna utrata włosów (chemioterapia i radioterapia)

Metody leczenia onkologicznej utraty włosów

Nie istnieją metody leczenia onkologicznej utraty włosów. Nie ma również sposobu, który mógłby ochronić je przed wypadaniem w wyniku prowadzonej chemioterapii i radioterapii. Popularyzowane w ostatnich latach “czepki chłodzące” nie są polecane przez wszystkich onkologów i przynoszą tylko częściowe rezultaty.

Polecane metody estetyczne

Na szczęście pacjenci onkologiczni mogą skorzystać ze sprawdzonych metod estetycznych, które pomagają zmniejszyć negatywne skutki utraty włosów dla psychiki i samopoczucia. W Hair Majesty Studio proponujemy rozwiązania, które są delikatne, bezpieczne i przewiewne. Dzięki temu nie tylko zapewniają komfort noszenia, ale także pozwalają włosom na swobodny odrost w okresie rekonwalescencji. W przypadku pacjentów po chemioterapii i radioterapii oferujemy peruki dostępne od ręki, wykonane zarówno z włosów naturalnych, jak i syntetycznych. Na peruki z włókna syntetycznego udzielamy rabatu równego dofinansowaniu w ramach NFZ (250 zł). Na wizytę w naszym studiu warto zdecydować się już na samym początku leczenia, aby zminimalizować przykre emocjonalne aspekty utraty włosów i mieć pewność, że w razie potrzeby czeka gotowa peruka, która ukryje skutki uboczne walki z chorobą nowotworową.

 

Łysienie plackowate (łac. alopecia areata) jest chorobą zapalną skóry o charakterze autoimmunologicznym. Co ciekawe, występuje u prawie 2% całego społeczeństwa. Na początku mieszki włosowe ulegają osłabieniu na małej części skóry głowy (zazwyczaj ma ona średnicę monety), otoczonej przez tzw. włosy wykrzyknikowe, czyli grube i dość krótkie włosy o ciemniejszej nasadzie. Następnie liczba łysiejących obszarów coraz bardziej się zwiększa, a choroba rozwija się dość szybko. Jej nazwa nie jest przypadkowa – u osób zmagających się z nią pojawiają się łyse placki.

Wyróżniamy różne rodzaje łysienia plackowatego. Czym się do siebie różnią? Przebiegiem i obszarem chorobowym. Zaliczamy do nich między innymi:

  • łysienie plackowate zwyczajne – objawia się ogniskami na czubku głowy oraz w okolicy potylicy i skroni, które zazwyczaj znikają po maksymalnie 6 miesiącach;
  • łysienie plackowate uogólnione – w tej postaci chorzy tracą włosy nie tylko na głowie, ale także na innych partiach ciała – pod pachami, na rękach czy brwi i rzęsy;
  • łysienie plackowate całkowite – najagresywniejsza postać choroby, która prowadzi do całkowitego wyłysienia.

Metody leczenia łysienia plackowatego

Leczenie łysienia plackowatego jest bardzo często wymagające i długie, jednocześnie nie zawsze przynosi oczekiwane efekty. Najlepszym wyborem jest równoległe korzystanie z pomocy dermatologa i immunologa. Wsparcie można znaleźć również u psychologa, zwłaszcza w sytuacji, gdy utrata włosów odbija się negatywnie na psychice. Specjaliści wykorzystują w leczeniu łysienia plackowatego leki immunosupresyjne, immunomodulujące i przeciwzapalne. Oprócz tego pomocne mogą okazać się drażniące środki miejscowe (DCP) oraz immunoterapia miejscowa w formie wcierek sterydowych.

Polecane metody estetyczne

W przypadku łysienia plackowatego chorym rekomenduje się rozwiązania estetyczne, które pomagają w zamaskowaniu ubytków oraz jednocześnie poprawiają samopoczucie i przywracają pewność siebie. Na samym początku proponujemy dostępne od ręki częściowe systemy włosów, aby w późniejszych fazach zamienić je na rozwiązania projektowane na miarę, idealnie pokrywające całą głowę i odtwarzające pierwotna fryzurę pacjenta.. Równie dobrze u osób z łysieniem plackowatym sprawdzają się peruki naturalne dostępne w stałej ofercie Hair Majesty Studio. Na życzenie Klientów tworzymy je także na zamówienie.

 

Toczeń, nazywany również toczniem rumieniowatym, jest chorobą autoimmunologiczną o charakterze przewlekłym. Co ciekawe, o wiele częściej diagnozuje się go u kobiet niż u mężczyzn. Głównym objawem tocznia jest ogólny stan zapalny w organizmie, który może powodować również utratę włosów. Wyróżniamy dwa typy łysienia spowodowanego przez tę chorobę autoimmunologiczną:

  • łysienie bliznowaciejące – zniszczenie mieszków włosowych występujące w wyniku przewlekłej postaci ogniskowej, co powoduje powstawanie tkanki bliznowatej,
  • łysienie niebliznowaciejące – łagodniejsza forma występująca najczęściej przy aktywnym toczniu.

Wypadanie włosów można zaobserwować głównie w okolicach skroni i potylicy. Obszary te przyjmują falisty kształt. Oprócz łysienia u niektórych pojawiają się również tzw. włosy toczniowe – szorstkie, suche, cienkie i kruche.

Metody leczenia utraty włosów w wyniku tocznia

Leczenie należy rozpocząć od wizyty u specjalisty w celu postawienia trafnej diagnozy. W trakcie leczenia stosuje się miejscowo glikokortykosteroidy w formie kremu lub maści. W niektórych przypadkach zalecane są również inhibitory kalcyneuryny. Jeżeli leczenie wstępne nie przyniesie oczekiwanego efektu, to zalecane jest wdrożenie terapii systemowej, czyli stosowanie leków przeciwmalarycznych. Niektórzy specjaliści polecają również takie zabiegi, jak mezoterapia igłowa, karboksyterapia czy terapia światłem LED. Bywają jednak sytuacje, w których toczeń jest rozpoznany zbyt późno, a mieszki włosowe są na tyle uszkodzone, że mamy do czynienia z trwałą utratą włosów. W takich przypadkach można zdecydować się na przeszczep, jednak dopiero po upływie 12 miesięcy od zakończenia leczenia

Polecane metody estetyczne

Pacjenci ze zdiagnozowanym toczniem mogą skorzystać również z rozwiązań estetycznych, które pomogą w zamaskowaniu ubytków włosów. Są to przede wszystkim całościowe lub częściowe systemy włosów, w przeważającej większości przypadków projektowane na miarę. Powodem konieczności wykonania ich “na miarę” jest potrzeba idealnego dopasowania do kształtu głowy i wielkości ubytku, a także do indywidualnych oczekiwań. Chętnie pomożemy w dobraniu najlepszej opcji dla Ciebie!

 

Jak powszechnie wiadomo – ciąża ma wpływ na cały organizm kobiety. Prawdziwa burza hormonów odbija się nie tylko na kondycji skóry, ale także fryzury. Wypadanie włosów po ciąży, nazywane również łysieniem poporodowym (łac. alopecia postpartalis), jest dość częstym problemem, za który jest odpowiedzialny poziom estrogenów – po porodzie nagle maleje, sprawiając tym samym, że kosmyki stają się cieńsze, bardziej matowe i widocznie słabsze. Choć jest to całkowicie normalna reakcja organizmu, to u wielu kobiet powoduje spadek samooceny oraz pogorszenie samopoczucia

Wypadanie włosów po ciąży zazwyczaj dotyczy 20-30% wszystkich włosów na głowie. Przybiera ono więc charakter rozlany. Oznacza to, że utrata obejmuje cały skalp, a nie tylko konkretne jego partie (ogniska wyłysienia). Zazwyczaj łysienie poporodowe trwa od 6, do 12 miesięcy. Wyjątkiem są kobiety karmiące piersią, u których występuje podwyższony poziom prolaktyny.

Metody leczenia wypadania włosów po ciąży

Tak naprawdę nie ma potrzeby profesjonalnego leczenia wypadania włosów po ciąży. Oczywiście, warunkiem jest sytuacja, w której jedynym winowajcą jest nagły spadek poziomu estrogenu. Gdy hormony się samoistnie wyregulują, włosy wrócą do swojego pierwotnego stanu, a problemy z ich przerzedzeniem znikną. W czasie łysienia poporodowego można stosować miejscowe kuracje na skórę głowy. Warto również zadbać o właściwą pielęgnację i odpowiednio zbilansowaną dietę.

Polecane metody estetyczne

Jeżeli wypadanie włosów po ciąży odbija się negatywnie na samoocenie świeżo upieczonej mamy, to można zdecydować się na tymczasowe metody estetyczne. W takich sytuacjach ważna jest szybka pomoc poprawiająca samopoczucie, nie ma zatem czasu czekać na rozwiązania tworzone na miarę, skupiamy się na modelach istniejących i w Hair Majesty Studio polecamy przede wszystkim gotowe systemy częściowego uzupełniania włosów – treski i toppery wykonane z włosów syntetycznych lub naturalnych, które pomogą ukryć przerzedzenie na czas łysienia poporodowego. Dzięki nim można w estetyczny sposób zagęścić i przedłużyć włosy.

 

Trichotillomania to zaburzenie psychiczne o charakterze kompulsywno-obsesyjnym, w którym osoba chora wyrywa sobie włosy z głowy i twarzy (głównie brwi). Co istotne – takie zachowanie jest niepohamowane i nie ma nad nim kontroli. W niektórych przypadkach oprócz problemu z niekontrolowanym wyrywaniem sobie włosów pojawią się także zaburzenia żołądkowo-jelitowe spowodowane jedzeniem wyrwanych kosmyków.

Przyczyny trichotillomanii, to nie są one do końca znane. Specjaliści zwracają jednak uwagę, że niepohamowane wyrywanie sobie włosów może rozpocząć się w wyniku silnego stresu i traumy, depresji, a także wynikać z czynników genetycznych. Co ciekawe, najczęściej zmagają się z nim dzieci w wieku od 11 do 13 lat, jednak nie oznacza to, że trichotillomania nie dotyka też dorosłych. W wyniku choroby można zauważyć u nich częściowe ubytki lub przerzedzenia włosów na głowie.

Metody leczenia trichotillomanii (wyrywania sobie włosów)

Podstawową metodą leczenia trichotillomanii jest rozpoczęcie terapii u psychologa, która w niektórych przypadkach wymaga również konsultacji psychiatry. W trakcie spotkań ze specjalistą można rozpocząć proces odwracania szkodliwych nawyków, pomóc pacjentom w zdaniu sobie sprawy z problemu i określić, w jakich sytuacjach pojawia się nasilona potrzeba wyrywania sobie włosów. Oprócz terapii warto również udać się do trychologa, który zaproponuje zabiegi wzmacniające mieszki włosowe, pobudzające cebulki do wzrostu. Są to między innymi mezoterapia, terapia PUVA/UVB/UVA czy kriomasaż.

Polecane metody estetyczne

W przypadku trichotillomanii można również skorzystać z dostępnych rozwiązań estetycznych. Warto jednak podkreślić, że nie są one rozwiązaniem problemu, a jedynie sposobem na podniesienie samooceny i poprawę samopoczucia u chorych. Właśnie dlatego tak ważne jest wcześniejsze skorzystanie z pomocy psychologa. Dzięki temu rozwiązania estetyczne, choć zasłonią problem, nie będą jednocześnie przyzwoleniem do pogłębiania się dolegliwości. W Hair Majesty Studio osobom cierpiącym na trichotillomanię oferujemy metody dostępne od ręki – systemy częściowe, głównie toppery i treski, a także gotowe peruki na całą głowę

 

Czasami zdarza się tak, że częściowy lub całkowity ubytek włosów powstaje w wyniku poparzeń, wypadków i innych uszkodzeń mechanicznych. W takich sytuacjach mamy do czynienia z utratą trwałą – nowe włosy nie odrastają na bliznach, a tym samym konieczne jest znalezienie metody estetycznej, rozwiązującej problem w dłuższym horyzoncie czasowym. Ze względu na nagły i niespodziewany charakter tej utratę włosów, w pierwszej fazie pacjenci szukają szybkiego rozwiązania, które pomoże im zarówno w trakcie leczenia, jak i po jego zakończeniu.

Metody leczenia utraty włosów w wyniku uszkodzeń mechanicznych

Najchętniej stosowaną metodą leczenia w przypadku uszkodzeń mechanicznych jest przeszczep włosów, który wykonuje się już po wygojeniu rany i powstaniu blizny na głowie. W tym celu wykorzystuje się włosy pochodzące albo z nieuszkodzonej części skalpu, albo z innej partii ciała. Podczas zabiegu wykonuje się przeszczep mieszków włosowych metodą dobraną przez lekarza. Trzeba jednak dodać, iż nie zawsze możliwe jest przeprowadzenie tego rodzaju procedury.

Polecane metody estetyczne

Jeżeli zmagasz się z utratą włosów powstałą w wyniku uszkodzeń mechanicznych – czyli ubytkiem na skórze po przeszczepie, poparzeniu czy z widocznymi bliznami, to wiedz, że w naszym studio oferujemy skuteczne rozwiązania estetyczne, które możemy dopasować właśnie do Twoich potrzeb. Tworzymy wtedy specjalny odlew głowy odwzorowujący kształt ubytku włosów i dobieramy tak strukturę, długość i gęstość włosów, aby idealnie komponowały się one z włosami porastającymi skórę głowy. Polecamy zatem projektowane na miarę systemy włosów. Egzamin zdać mogą tu też modele gotowe, pod warunkiem, że będą na tyle duże, aby zakryć zmieniony obszar. Do wyboru masz zatem rozwiązania częściowe, wykonywane na zamówienie albo uniwersalne, pochodzące z oferty katalogowej. Wszystko zależy od czasu, który chcesz nam dać na stworzenie systemu włosów , Twoich indywidualnych potrzeb oraz charakteru ubytku. We własnej pracowni wykonujemy systemy integracyjne, które są w 100% bezpieczne dla delikatnej i zmienionej chorobowo skóry “po przejściach”. Czas realizacji nawet tworzonych indywidualnie systemów włosów wynosi wtedy do kilku tygodni. W międzyczasie dodatkowo zaprosimy Cię na przymiarki, podczas których dopasujemy rozwiązanie idealnie do Twoich oczekiwań w taki sposób, aby całkowicie wyeliminować źródło ewentualnego dyskomfortu czy podrażnienia skóry.



Facebook
Facebook