Łuszczyca jest przewlekłą, zapalną chorobą o charakterystycznym wyglądzie zmian pojawiających się na skórze. W Europie dotyka ona około 2% populacji. Pomimo intensywnych badań, przyczyny łuszczycy pozostają ciągle nie w pełni wyjaśnione. W ogromnym skrócie choroba sprawia, iż skraca się cykl życia komórek skóry, które o wiele szybciej rogowacieją i obumierają. Za dwa podstawowe powody powstawania tej przypadłości uznaje się względy genetyczne oraz immunologiczne. Choć sposób dziedziczenia łuszczycy jest nie w pełni poznany, to możemy wyróżnić 2 jej typy: Typ I – rozpoczyna się zwykle w młodym wieku, przed 40. rokiem życia, a typ II zazwyczaj między 50. a 70. rokiem życia.
Jakie są objawy łuszczycy?
Choroba ta objawia się czerwonymi, pogrubionymi zmianami skórnymi, które pokryte są srebrnymi łuskami. Potocznie wykwity te nazywamy „plackami”. Co charakterystyczne, są one bolesne i swędzące. Najczęściej występują na łokciach, kolanach, innych częściach nóg, ale także na skórze głowy pokrytej włosami, twarzy, dłoniach, podeszwach stóp oraz w dolnej części pleców. U części chorych problem przeradza się w chorobę nazywaną łuszczycowym zapaleniem stawów. Po zauważeniu u siebie tego rodzaju objawów trzeba koniecznie zgłosić się do lekarza dermatologa!
Co powoduje ujawnienie się symptomów łuszczycy?
Poniżej przedstawiamy listę czynników, które mogą wywołać łuszczycę lub spowodować jej nawrót, jeśli dana osoba ma skłonność do tej przypadłości:
- ostre infekcje bakteryjne lub wirusowe jak np. angina paciorkowcowa albo odra, ospa, półpasiec czy różyczka
- infekcje przewlekłe – zapalenie zatok, próchnica, nawracające zapalenie pęcherza, pęcherzyka żółciowego lub nawet przerośnięte migdałki
- choroby przewlekłe – cukrzyca
- przyjmowane leki – niektóre antybiotyki, sterydy, interferon i leki hormonalne
- stres – również każdy wstrząs psychiczny, radosny czy smutny
- mechaniczne podrażnienia skóry np. drapanie i opalanie
- zbyt intensywne leczenie
Dodatkowo czynniki takie jak nadwaga, używki, niedosypianie, nadmierna higiena, zbyt ciasna odzież z tworzyw sztucznych oraz kosmetyki podobnie mogą prowokować wystąpienie zmian łuszczycowych.
Łysienie a łuszczyca skóry głowy
Gdy łuszczyca rozwinie się na skórze głowy, może doprowadzić do utraty włosów. Dzieje się tak z uwagi na kilka czynników. Po pierwsze przy ostrym przebiegu choroby, zbyt gwałtowne usuwane grubych łusek powoduje obluzowanie się włosów. Po drugie częste drapanie swędzącej skóry głowy może wyciągać włosy, a w rezultacie doprowadzić do łysienia. Warto wiedzieć, że zbyt intensywne leczenie łuszczycy np. kwasem salicylowym może tymczasowo uszkodzić włosy i prowadzić do ich utraty. Co istotne to w większości przypadków włosy odrastają po ustaniu leczenia. Kolejnym czynnikiem mogącym przyczynić się do łysienia w łuszczycy jest stres. Badania pokazują, że może on sprawić, iż zbyt duża liczba włosów jednocześnie wchodzi w fazę odpoczynku (telogen), gdy tak się stanie, obserwujemy ponadprzeciętne ich wypadanie.
Jak dbać o skórę głowy, aby minimalizować utratę włosów wynikającą z łuszczycy?
Aby unikać nawrotów i zaostrzeń łuszczycy na owłosionej skórze głowy, konieczna jest odpowiednia profilaktyka i higiena. Oto kilka przydatnych zasad, o których warto pamiętać:
- Zmieniaj szampony. Używanie leczniczego szamponu jednego dnia i zwykłego następnego pomoże w zbytnim przesuszaniu skóry głowy i włosów. Skonsultuj się z dermatologiem lub trychologiem medycznym co do rodzajów szamponu. Wśród polecanych substancji aktywnych, które powinny stosować osoby z łuszczycą, znalazły się takie składniki kosmetyków jak witamina E, pantenol, alantoina czy proteiny jedwabiu.
- Używaj odżywki po każdym myciu włosów. Regularne jej nakładanie sprawi, iż skóra głowy będzie odpowiednio nawilżona. Odżywka może także zredukować przykry zapach spowodowany szamponami medycznymi.
- Pozwól włosom schnąć naturalnie. Skóra dotknięta łuszczycą jest bardzo sucha, a dodatkowe suszenie suszarką, zwłaszcza z ciepłym nawiewem, może wzmagać ten stan i przyspieszać utratę włosów.
- Konsultuj swoje plany odnośnie stylizacji włosów z dermatologiem lub trychologiem medycznym. Niektóre specyfiki czy zabiegi fryzjerskie jak np. farbowanie mogą podrażnić skórę głowy i tym samym wydłużyć leczenie. Przed użyciem nowego kosmetyku, przetestuj go na niewielkim obszarze skóry, aby sprawdzić jej reakcję. Możesz zrobić to za uchem.
- Mycie skóry głowy powinno być bardzo delikatnie (opuszkami palców, a nie paznokciami!).
- Pamiętaj, że ważne jest stosowanie odpowiednich i sprawdzonych kosmetyków. My w HAIR MAJESTY stawiamy na kosmoceutyki (są to kosmetyki produkowane w reżimie produktów farmaceutycznych) włoskiej marki trychologicznej VIVIPHARMA. Do skóry łuszczycowej polecamy szampon Bio Kolagen z proteinami, który przywróci równowagę skóry głowy oraz zregeneruje ochronny płaszcz hydrolipidowy.
- Do czesania włosów używać miękkiej szczotki albo grzebienia z szeroko rozstawionymi ząbkami. Ważne, aby ich końcówki nie były zbyt ostre, aby nie podrażniały skóry głowy.
- Pod żadnym pozorem nie drap skóry głowy! W ten sposób podrażniasz jeszcze bardziej skalp, uszkadzasz skórę, a nawet nasilasz powstawanie zmian. Dodatkowo nadmierne drapanie skóry głowy objętej łuszczycą zwiększa problem z wypadaniem włosów.
- Oprócz domowej pielęgnacji bazującej na odpowiednich szamponach i odżywkach możesz również zdecydować się na leczenie miejscowe łuszczycy, zwłaszcza jeśli pojawiło się nadmierne wypadanie włosów. Możesz zapisać się na przykład na kriomasaż, karboksyterapię, mezoterapię albo terapię UVA/UVB/PUVA. Oczywiście, przed wykonaniem zabiegu należy skonsultować się z dermatologiem albo trychologiem.
Prawidłowa pielęgnacja skóry głowy to nie wszystko! U osób ze zdiagnozowaną łuszczycą warto przyjrzeć się bliżej odporności i jeśli jest obniżona, to należy ją wzmocnić. Pomogą w tym przepisane przez lekarza suplementy i diety, ale nie tylko. Równie dobrym pomysłem jest zadbanie o odpowiednio zbilansowaną dietę. Warto również unikać papierosów i alkoholu.
Łuszczyca a fryzjer – czy można umówić się na wizytę?
Wiele osób, u których objawy łuszczycy pojawiły się na skórze głowy, rezygnuje z wizyty u fryzjera. W wielu przypadkach powodem jest wstyd i obawa przed reakcją profesjonalisty. Niepotrzebnie! Przede wszystkim warto mieć na uwadze, że łuszczyca nie jest chorobą zakaźną, a tym samym nawet w trakcie zabiegu fryzjerskiego czy strzyżenia nie ma możliwości zarażenia się łuszczycą.
Jeśli martwisz się, że zdiagnozowana łuszczyca uniemożliwia wizytę u fryzjera, to wiesz już, że możesz bez obaw umówić się na wizytę w ulubionym salonie. Oczywiście, poinformuj profesjonalistę o chorobie dermatologicznej. Dzięki temu będzie wiedzieć, aby użyć na przykład specjalnego szamponu podczas mycia głowy. Dodatkowo skóra z łuszczycą może reagować inaczej na pewne składniki w kosmetykach – właśnie dlatego tak ważne, aby być szczerym z fryzjerem. W ten sposób wyeliminujesz ryzyko wystąpienia ewentualnych działań niepożądanych w trakcie wizyty w salonie.
Łuszczyca głowy a farbowanie włosów – czy zabieg koloryzacji jest dobrym pomysłem?
Zastanawiasz się, czy istnieje zależność między łuszczycą skóry głowy a farbowaniem? A może chcesz zmienić kolor swoich włosów, ale nie wiesz, czy jest to bezpieczne? Przede wszystkim należy pamiętać, że podstawą jest zaleczenie aktywnego stanu zapalnego pod opieką dermatologa albo trychologa i uzyskanie ich zgody na wykonanie zabiegu koloryzacji. Dodatkowo nieleczona łuszczyca powoduje nadmierne wypadanie włosów, co w połączeniu z na przykład dostępnymi w drogeriach farbami może jeszcze bardziej je osłabić i spotęgować przerzedzenie fryzury.
Jak to w końcu jest – czy łuszczyca umożliwia farbowanie włosów? Sama choroba nie jest przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu. Jeżeli chcesz jednak zmienić kolor fryzury, to najlepszym wyborem jest skorzystanie z pomocy specjalisty. W ten sposób zminimalizujesz ryzyko ewentualnej reakcji alergicznej czy zniszczenia włosów. Dodatkowo fryzjer, jeśli poinformujesz go o łuszczycy, zadba o to, aby farba nie miała bezpośredniego kontaktu ze skórą głowy albo zastosuje odpowiedni środek, który ochroni skalp przed działaniem silnego środka chemicznego używanego do koloryzacji.
Po zaleczeniu aktywnego stanu zapalnego łuszczycy i zagojeniu się otwartych ran możesz nie tylko iść do fryzjera czy pofarbować fryzurę, ale także skorzystać z rozwiązań dostępnych w Hair Majesty Studio, jeżeli chcesz zamaskować utratę włosów będącą objawem choroby skóry głowy. Możesz zdecydować się na perukę, uzupełnienie częściowe lub inne bezinwazyjne metody zagęszczania włosów.
Osoby z predyspozycjami do łuszczycy powinny w szczególności dbać o skórę, unikając czynników „zapalnych”. Profilaktyka w okresie remisji pozwala na dłużej utrzymać skórę w optymalnej kondycji, zapobiegając występowaniu zmian. Chcesz dowiedzieć się więcej – napisz do nas! Zapraszamy też na konsultacje do trychologa medycznego!
Na zakończenie chciałabym zaznaczyć, że z wykształcenia nie jestem ani lekarzem, ani dietetykiem, a jednie pasjonatką tematyki związanej z włosami. Wciąż poszerzam swoją wiedzę naukową z tego zakresu, bo zawsze wychodzę z założenia, że lepiej wiedzieć niż nie wiedzieć. Spostrzeżenia i doświadczenia zaprezentowane w moich artykułach nie mają charakteru porad lekarskich.