Co to jest „łuszczyca” i jak sobie z nią radzić?

CO TO JEST ŁUSZCZYCA I JAK SOBIE Z NIĄ RADZIĆ?

Łuszczyca jest przewlekłą, zapalną chorobą o charakterystycznym wyglądzie zmian pojawiających się na skórze. W Europie dotyka ona około 2% populacji. Pomimo intensywnych badań, przyczyny łuszczycy pozostają ciągle nie w pełni wyjaśnione. W ogromnym skrócie choroba sprawia, iż skraca się cykl życia komórek skóry, które o wiele szybciej rogowacieją i obumierają. Za dwa podstawowe powody powstawania tej przypadłości uznaje się względy genetyczne oraz immunologiczne. Choć sposób dziedziczenia łuszczycy jest nie w pełni poznany, to możemy wyróżnić 2 jej typy: Typ I – rozpoczyna się zwykle w młodym wieku, przed 40. rokiem życia, a typ II zazwyczaj między 50. a 70. rokiem życia.

Jakie są objawy?

Choroba ta objawia się czerwonymi, pogrubionymi zmianami skórnymi, które pokryte są srebrnymi łuskami. Potocznie wykwity te nazywamy „plackami”. Co charakterystyczne są one bolesne i swędzące. Najczęściej występują na łokciach, kolanach, innych częściach nóg, ale także na skórze głowy pokrytej włosami, twarzy, dłoniach, podeszwach stóp oraz w dolnej części pleców. U części chorych problem przeradza się w chorobę nazywaną łuszczycowym zapaleniem stawów. Po zauważeniu u siebie tego rodzaju objawów trzeba koniecznie zgłosić się do lekarza dermatologa!

Co powoduje ujawnienie się symptomów?

Poniżej przedstawiamy listę czynników, które mogą wywołać łuszczycę lub spowodować jej nawrót, jeśli dana osoba ma skłonność do tej przypadłości:
• ostre infekcje bakteryjne lub wirusowe jak np. angina paciorkowcowa lub odra, ospa, półpasiec czy różyczka
• infekcje przewlekłe – zapalenie zatok, próchnica, nawracające zapalenie pęcherza, pęcherzyka żółciowego lub nawet przerośnięte migdałki
• choroby przewlekłe – cukrzyca
• przyjmowane leki – niektóre antybiotyki, sterydy, interferon i leki hormonalne
• stres – również każdy wstrząs psychiczny, radosny czy smutny
• mechaniczne podrażnienia skóry np. drapanie i opalanie
• zbyt intensywne leczenie
Dodatkowo czynniki takie jak nadwaga, używki, niedosypianie, nadmierna higiena, zbyt ciasna odzież z tworzyw sztucznych oraz kosmetyki podobnie mogą prowokować wystąpienie zmian łuszczycowych.

Łysienie, a łuszczyca

Gdy łuszczyca rozwinie się na skórze głowy, może doprowadzić do utraty włosów. Dzieje się tak z uwagi na kilka czynników. Po pierwsze przy ostrym przebiegu choroby, zbyt gwałtowne usuwane grubych łusek powoduje obluzowanie się włosów. Po drugie częste drapanie swędzącej skóry głowy może wyciągać włosy, a w rezultacie doprowadzić do łysienia. Warto wiedzieć, że zbyt intensywne leczenie łuszczycy np. kwasem salicylowym może tymczasowo uszkodzić włosy i prowadzić do ich utraty. Co istotne to w większości przypadków włosy odrastają po ustaniu leczenia. Kolejnym czynnikiem mogącym przyczynić się do łysienia w łuszczycy jest stres. Badania pokazują, że może on sprawić, iż zbyt duża liczba włosów jednocześnie wchodzi w fazę odpoczynku (telogen), gdy tak się stanie obserwujemy ponadprzeciętne ich wypadanie.

Jak dbać o skórę głowy, aby minimalizować utratę włosów?

Aby unikać nawrotów i zaostrzeń łuszczycy na owłosionej skórze głowy, konieczna jest odpowiednia profilaktyka i higiena. Oto kilka przydatnych zasad, o których warto pamiętać:
1. Zmieniaj szampony. Używanie leczniczego szamponu jednego dnia i zwykłego następnego pomoże w zbytnim przesuszaniu skóry głowy i włosów. Skonsultuj się z dermatologiem lub trychologiem medycznym co do rodzajów szamponu.
2. Używaj odżywki po każdym myciu włosów. Regularne jej nakładanie sprawi, iż skóra głowy będzie odpowiednio nawilżona. Odżywka może także zredukować przykry zapach spowodowany szamponami medycznymi.
3. Pozwól włosom schnąć naturalnie. Skóra dotknięta łuszczycą jest bardzo sucha, a dodatkowe suszenie suszarką może wzmagać ten stan i przyspieszać utratę włosów.
4. Konsultuj swoje plany odnośnie stylizacji włosów z dermatologiem lub trychologiem medycznym. Niektóre specyfiki czy zabiegi fryzjerskie jak np. farbowanie mogą podrażnić skórę głowy i tym samym wydłużyć leczenie. Przed użyciem nowego kosmetyku, przetestuj go na niewielkim obszarze skóry, aby sprawdzić jej reakcję.
5. Mycie skóry głowy powinno być bardzo delikatnie (opuszkami palców, a nie paznokciami!).
6. Pamiętaj, że ważne jest stosowanie odpowiednich i sprawdzonych kosmetyków. My w HAIR MAJESTY stawiamy na kosmoceutyki (są to kosmetyki produkowane w reżimie produktów farmaceutycznych) włoskiej marki trychologicznej VIVIPHARMA. Do skóry łuszczycowej polecamy szampon Bio Kolagen z proteinami, który przywróci równowagę skóry głowy oraz zregeneruje ochronny płaszcz hydrolipidowy.

Osoby z predyspozycjami do łuszczycy powinny w szczególności dbać o skórę, unikając czynników „zapalnych”. Profilaktyka w okresie remisji pozwalają na dłużej utrzymać skórę w optymalnej kondycji, zapobiegając występowaniu zmian. Chcesz dowiedzieć się więcej – napisz do nas! Zapraszamy też na konsultacje do trychologa medycznego.!

Na zakończenie chciałabym zaznaczyć, że z wykształcenia nie jestem ani lekarzem, ani dietetykiem, a jednie pasjonatką tematyki związanej z włosami. Wciąż poszerzam swoją wiedzę naukową z tego zakresu, bo zawsze wychodzę z założenia, że lepiej wiedzieć niż nie wiedzieć. Spostrzeżenia i doświadczenia zaprezentowane w moich artykułach nie mają charakteru porad lekarskich.

Co to jest „łuszczyca” i jak sobie z nią radzić?
This error message is only visible to WordPress admins
There has been a problem with your Instagram Feed.
Facebook
Facebook