Jak myć skórę głowy?

Oczyszczanie skóry głowy jest podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym, który w ogromnej większości przeprowadzamy we własnym zakresie w domu. Każdy z nas myje włosy w pewnien określony i rutynowy sposób, ale czy robimy to dobrze? Od tego jak umyte są nasze włosy i skóra głowy zależy w dużej mierze wygląd naszej fryzury. Co bardzo ważne to źle oczyszczana skóra głowy może być powodem wielu stanów chorobowych lub wręcz uniemożliwiać działanie ampułek odżywiających. Warto więc wiedzieć jak dbać o skórę głowy, aby cieszyć się pięknymi włosami.

Jeśli Twoje włosy nie są kręcone, w pierwszym kroku, jeszcze przed namoczeniem należy je dokładnie rozczesać najlepiej rzadkim grzebieniem. Dzięki temu zapobiegamy ich płataniu się i kołtunieniu w czasie mycia, a w rezultacie możemy lepiej dotrzeć do skóry głowy.

Po drugie dokładnie namaczamy włosy i skórę głowy wodą o średniej temperaturze, czyli taką, której kontakt ze skórą nie sprawia nam dyskomfortu. Pamiętajmy, że cieplejsza woda skuteczniej usuwa brud i łój z włosów. Jednocześnie zbyt gorąca woda podrażnia skórę, co prowadzi do nadmiernego wydzielania się sebum. W zależności od naszych warunków mieszkaniowych, a także długości i gęstości włosów dobieramy też pozycję, w której namaczamy głowę (na stojąco czy z głową do góry) osobom z długimi włosami łatwiej jest z reguły myć głowę spłukując w dół.

Kolejnym bardzo ważnym krokiem jest nałożenie środka myjącego – szamponu lub emulsji do kąpieli włosów. Nałóż na ręce niewielką ich ilość i rozetrzyj w dłonich aż lekko się spienią. Pamiętaj, że zbyt duża ilość szamponu utrudnia spienienie się, więc w tej sytuacji mniej znaczy więcej. Teraz wmasuj produkt w skórę glowy i we włosy. Czasem warto dodatkowo polać głowę niewielką ilością wody, aby środki myjące lepiej się pieniły, trzeba przy tym uważać, aby jednocześnie nie spłukać ich z powierzchni głowy.

Zaczynamy masaż, który powinien trwać minimum 2-3 minuty. Należy go robić wszystkimi opuszkam palców, a nie paznokciami. Wykonujemy okrężne ruchy idąć od lini czoła do karku. Powinniśmy czuć siłę nacisku, ale powinien on być przyjemny. Pamiętajmy o tym, że musimy dotrzeć do wszystkich miejsc na głowie. Jeśli masaż został prawidłowo wykonany to nie trzeba myć jej po raz drugi, choć większości osób zalecamy mycie dwukrotne. Pierwsze bardziej powierzchowne dla zmycia wierzchniej warstwy brudu i kurzu oraz drugie, które pozwala dotrzeć do skóry głowy.

Nadszedł czas na płukanie włosów, powinn ono być przeprowadzone bardzo staranni, koniecznie ciepłą wodą, bo nie zamykamy łusek włosów zanim nie zaaplikujemy odżywki czy maski. Polewamy głowę, jednocześnie lekko masując skórę glowy, aby upewnić się, że dokładnie wypłukaliśmy szampon. Pozostawione na skórze środki myjące mogą prowadzić do łupieżu i podrażnień!

Kiedy już włosy są dokładnie umyte, odsączamy je z nadmiaru wody rękami i ręcznikiem, a potem nakładamy na nie maskę lub odżywkę. Wybór powinien być podyktowany tym ile mamy czasu. Odpowiedni produkt należy dobrac do typu naszych włosów oraz ich stanu. np. Włosy gęste wymagają więcej odżywki, a w przypadku tych rozdwojonych należy skupić się szczególnie na końcach. Teraz wmasowujemy maskę, aby pozostawić ją na głowie. Włosy długie oblepione maską czy odżywką warto jest teraz rozczesać, co ułatwi nam to zadanie po spłukaniu.

Po upływie stosownego czasu polewamy głowę chłodną wodą, chcemy bowiem dokładnie spłukać odżywkę lub maskę i jednocześnie zamknąć łuskę włosa. Jeśli sporo produktu zostalo nałożone przy skórze tutaj najpierw polewamy głowę cieplejszą wodą, aby dopiero potem zmienić temperaturę strumnienia na zimniejszy.

Teraz przyszła pora na odsączenie wody i osuszenie włosów. Po pierwsze używamy do tego cały naszych dłoni, a potem korzystamy z ręcznika. Nigdy nie trzemy, a jedynie dociskamy go do skóry głowy, aby wchłonął jak najwięcej wody.

Tak umyte włosy rozczesujemy, najlepiej jest zostawić je do naturalnego wyschnięcia, choć można też wysuszyć suszarką.

Raz na 1-2 tygodnie rekomendujemy też stosowanie peelingów, które pozwalają jeszcze dokładniej oczyścić skórę głowy i przygotować ją do przyjecia preparatów trychologicznych. Częstotliwość peelingowania oraz rodzaj stosowanych peelingów powinien być zalecony przez trychologa po zdiagnozowaniu typu skóry.

Jak myć skórę głowy?
Facebook
Facebook