Kim jest trycholog i z jakimi problemami może pomóc

Specjalista od włosów

Trychologia to jedna z nowszych, ale coraz bardziej  popularnych gałęzi medycyny oraz kosmetologii. Warto poznać ją bliżej, bo jak się okazuje – dzięki niej możesz znaleźć tak potrzebną pomoc i skuteczne rozwiązanie swoich problemów ze skórą głowy czy włosami. Kim tak właściwie jest osoba, która zajmuje się zdrowiem włosówi, i kiedy warto zdecydować się na wizytę u trychologa?

 Kim jest trycholog i z jakimi problemami może pomóc

Kim jest trycholog?

Trycholog to najprościej i najkrócej mówiąc, specjalista od włosów i skóry głowy, który dzięki zdobytej wiedzy i doświadczeniu oraz odpowiednim badaniom może zdiagnozować przyczynę oraz zaproponować leczenie w przypadku problemu ze skórą głowy jak np. nadmiernym wypadaniem włosów, ich przerzedzeniem czy łysieniem. Warto jednak pamiętać, że zdecydowana większość trychologów nie jest lekarzami – w medycynie osoba, która zajmuje się problemami ze skórą całego ciała, jest dermatolog. Ten może szczególnie interesować się sprawami włosów, będąc także trychologirm. Warto wiedzieć, iż aby nosić miano trychologa, należy skończyć na przykład studia podyplomowe, (obecnie kierunek ten jest otwarty jedynie w Warszawie) lub  być absolwentem kosmetologii i samodzielnie zgłębiać wiedzę na temat włosów.. Można także zdecydować się na udział w specjalnym kursie trychologicznym. Zdecydowana większość trychologów w Polsce to osoby po rozmaitych szkoleniach. Zawsze sprawdzaj kompetencje specjalisty przed skorzystaniem z jego porad. Warto wiedzieć czy doradza Ci lekarz, kosmetolog czy osoba po weekendowym kursie.

Czym zajmuje się trycholog?

W jakich problemach może pomóc Ci trycholog w Warszawie i innych miastach? Przede wszystkim we wskazaniu wyleczalnych stanów. Na liście problemów znalazły się między innymi:

  • łupież,
  • łuszczyca,
  • łojotokowe zapalenie skóry (ŁZS),
  • atopowe zapalenie skóry (AZS),
  • przetłuszczanie się skóry głowy i włosów,
  • swędzenie i podrażnienia skóry na głowie,
  • łysienie o różnych przyczynach,
  • nadmierne wypadanie włosów.

Warto pamiętać, że im szybciej zareagujesz, tym większe są szanse na całkowite uporanie się z problemami skóry głowy i włosów. Jeśli więc zauważysz jakiekolwiek zaczerwienienie, krostki czy łupież – jak najszybciej umów się na wizytę. My polecamy trychologa w Warszawie, ale oczywiście z pomocy możesz skorzystać także w innym mieście.

Do zadań trychologa należą przede wszystkim badania diagnostyczne. Najczęściej są to: trichoskopia i trichogram, które nie powodują bólu czy dyskomfortu. Samo przygotowanie też nie jest trudne – zazwyczaj należy po prostu nie myć włosów dzień przed konsultacją. W gabinecie ekspert wykorzysta specjalną  kamerę, która umożliwia nawet 400-krotne powiększenie skóry głowy, cebulek i włosów. Jeśli zajdzie taka potrzeba mogą zostać Ci zaproponowane specjalne procedury inwazyjne lub nieinwazyjne – te pierwsze obejmują np. wstrzykiwanie własnego osocza i koktajli witaminowych, a drugie choćbymasaże.

Czego warto się spodziewać po wizycie u trychologa? Przede wszystkim długiej konsultacji, która rozpocznie się od wywiadu medycznego. Oczekuj pytań o ogólny stan zdrowia, ewentualne choroby, alergie oraz leki, które aktualnie przyjmujesz. Specjalista będzie chciał również poznać szczegóły Twojej rutyny pielęgnacyjnej, diety i trybu życia. To ważne, aby być całkowicie szczerym – tylko dzięki temu trycholog będzie mógł Ci pomóc.

Dodatkowo specjalista może poprosić Cię także o wykonanie morfologii, panelu tarczycowego, czy zbadania pracy kory nadnerczy i przysadki mózgowej, które pomogą mu w dokładniejszej diagnostyce. W razie potrzeby skieruje Cię do  lekarza, a dermatolog – trycholog może poprosić o dodatkową konsultację endokrynologiczną.Kiedy wizyta u trychologa nie wystarczy?

Choć wizyta u trychologa pomoże Ci w wielu problemach, to w niektórych przypadkach konsultacja ze specjalistą może okazać się niewystarczająca. Ma to miejsce przede wszystkim w przypadku stanów łysienia, które są niemożliwe w spowolnieniu i odwróceniu przy pomocy farmakologii lub procedur zabiegowych i pielęgnacyjnych. W takich sytuacjach najczęściej należy zdecydować się na rozwiązania estetyczne, na przykład dobranie odpowiedniej peruki lub nowoczesnegosystemu włosów: częściowego lub całościowego.

Niewyczuwalne metody uzupełniania włosów

Oczywiście trafna diagnostyka jest kluczowa, ale czasem procesy utraty włosów są tak daleko idące, że nie sposób ich odwrócić. Nierzadko pomoc jest potrzebna także w czasie trychologicznego leczenia skóry, aby pacjent mógł czuć się komfortowo nim włosy odrosną. Dobry trycholog może Ci także zaproponować dobranie nie wyczuwalnych i nieinwazyjnych metod uzupełniania włosów, dopasowanych do rodzaju i przyczyny problemu oraz Twoich indywidualnych potrzeb. Tego typu sposoby radzenia sobie z sytuacją są przede wszystkim bezpieczne (pod warunkiem odpowiedniego doboru) i komfortowe, pozwalają na szybką zmianę fryzury i, co najważniejsze, zmniejszają stres związany z widocznym przerzedzeniem lub całkowitą utratą włosów. Zaliczamy do nich między innymi systemy częściowe (np. toppery) i całościowe,a także peruki, reski czy metody nowoczesnego przedłużania i zagęszczania włosów Wszystkie znajdziesz w naszym studio – zapraszamy na konsultację, pomożemy znaleźć rozwiązanie dla Ciebie!

Kim jest trycholog i z jakimi problemami może pomóc
Facebook
Facebook