Alopecja u dzieci

Łysienie plackowate wśród najmłodszych

Utrata włosów może dotknąć ludzi w każdym wieku, nawet dzieci. Ta choroba autoimmunologiczna rozwija się u nich w błyskawicznym tempie – rozpoczyna się od stopniowego wypadania włosów w okrągłych skupiskach, a kończy w skrajnych przypadkach na całkowitej ich utracie. Przewlekła choroba zapalna w postaci łysienia plackowatego jest problemem, który wpływa także na psychikę i zmniejsza pewność siebie, co stanowi zdecydowanie największy problem u maluchów. Na szczęście istnieją metody uzupełniania utraconych włosów, niwelujące przykre skutki emocjonalne tej choroby.

Alopecja u dzieci

Czym jest alopecia?

Łysienie plackowate, znane także jako alopecja, to choroba zapalna mieszków włosowych, która nie wywołuje ich zaniku i jak na razie ma w dalszym ciągu nieustaloną etiopatogenezę. Charakterystyczną cechą tej choroby jest powstawanie łysiejących ognisk zapalnych – są one zazwyczaj okrągłe i mogą mieć postać stałą lub przejściową. Mimo że alopecja dotyka osób w każdym wieku, to zazwyczaj diagnozuje się ją u dzieci oraz młodzieży. Choroba skutecznie zmniejsza ich pewność siebie, powoduje problemy z samoakceptacją i tym samym pogarsza samopoczucie.

Pierwsze stadium choroby rozpoczyna się od pojawienia się w obrębie skóry głowy niewielkiego ogniska o średnicy monety. Ognisko jest zupełnie pozbawione włosów, a na powierzchni skóry nie znajdziemy żadnych śladów istnienia choroby. W kolejnych fazach przebiegu alopecji może dojść do zwiększenia liczby ognisk oraz ich wielkości, co w skrajnych przypadkach kończy się całkowitą utratą włosów. To, co odróżnia łysienie plackowate od androgenowego, to między innymi fakt, iż w przypadku tego drugiego łysienie obejmuje jedynie górną część głowy, podczas gdy łysienie plackowate może pojawić się również na jej bocznych czy tylnych częściach. Zazwyczaj włosy po ich utracie ponownie odrastają po upływie około pół roku, nie wszyscy jednak mają to szczęście.

Jak rozpoznać łysienie plackowate?

W celu rozpoznania alopecji należy udać się do dermatologa, który oceni między innymi obecność włosów wykrzyknikowych znajdujących się na obrzeżach łysiejących obszarów, a także naparstkowanie paznokci. Nie bez znaczenia dla dermatologa będzie również obecność siwych włosów w miejscu wcześniejszego ogniska chorobowego – włosy odzyskują bowiem swój kolor dopiero po kilku tygodniach od ich ponownego porostu. Warto ponadto przeprowadzić biopsję i wykonać badania, które mają na celu wykazanie atopowego zapalenia skóry.

Niechirurgiczne uzupełnianie włosów sposobem na łyse obszary

Współczesna medycyna nie pozostawia złudzeń – nie da się wyleczyć podłoża choroby łysienia plackowatego, da się jednak zahamować jej skutki poprzez leczenie objawowe. Bardzo często jest ono jednak długie i nie gwarantuje oczekiwanych rezultatów, dlatego nie wszyscy dermatolodzy decydują się na jego podejmowanie. Wiele negatywnych skutków ubocznych stosowania np. minoksidilu sprawia przy tym, że rodzice po kilku protokołach medycznych, często nie wyrażają już zgody na przyjmowanie przez ich pociechy silnych leków jak sterydy doustne czy terapii DCP – a więc wcierania w skórę głowy alergenów kontaktowych. Coraz częściej dzieci i rodzice borykający się z łysieniem plackowatym korzystają ze wsparcia psychologicznego, próbując zaakceptować nowy stan rzeczy i zaadoptować dziecko do nowej sytuacji. Jednocześnie pojawia się potrzeba zakupu komfortowego i naturalnie wyglądającego rozwiązania estetycznego (np. peruka czy system włosów), które pozwolą dziecku czuć się częścią grupy rówieśniczej i funkcjonować społecznie mimo braku włosów. W naszej firmie znajdziesz pomoc dedykowaną rozwiązywaniu problemów z włosami wśród najmłodszych! Wykonujemy peruki i systemy włosów z myślą o bardzo specyficznych potrzebach małych Klientów. Oferujemy zarówno gotowe czyli dostępne od ręki, uzupełniania włosów zasłaniające całą powierzchnię głowy, jak i modele robione na miarę z uwzględnieniem wszelkich życzeń i oczekiwań Klienta. Jeśli problem dotyczy tylko określonych miejsc na głowie, nasze rozwiązanie może zasłaniać tylko ten właśnie obszar. Wszystkie metody przeznaczone dla dzieci są doskonale dopasowane do głowy i stabilne, dzięki czemu stanowią świetny wybór dla najmłodszych i ruchliwych Klientów. . Już dziś zachęcamy do kontaktu z nami poprzez adres mailowy bądź telefonicznie. Więcej informacji o ofercie dla dzieci oraz fotografie naszych realizacji znajdziecie Państwu tutaj.

Alopecja u dzieci
Facebook
Facebook