Domowe sposoby na wypadanie włosów. W którym momencie zgłosić się do specjalisty?

Wypadanie włosów czy łysienie

Czy wiesz, że każdy człowiek nieustannie traci włosy? W końcu na głowie znajduje się ich nawet do około 150 tysięcy. O ile pewna liczba wypadających pojedynczych kosmyków jest całkowicie normalna i nie powinna Cię martwić, tak w czasem konieczna może okazać się pomoc specjalisty od wypadania włosów. Odkryj domowe sposoby, które pomogą Ci w ograniczeniu problemu, i sprawdź, kiedy warto skontaktować się z trychologiem!

Domowe sposoby na wypadanie włosów. W którym momencie zgłosić się do specjalisty?

Wypadanie włosów – w normie, czy może już problem?

Wypadanie włosów jest całkowicie normalne. Każdego dnia tracimy około 50-100 z nich, dlatego samo pojawienie się ich na szczotce, czy na poduszce i pod prysznicem nie powinno Cię niepokoić. Przyczyną jest po prostu naturalny cykl życia włosa, który trwa od 3 do 4 lat. Jeśli jednak zauważysz, że stopniowo tracisz ich coraz więcej, zakola się zwiększają, a linia czoła stopniowo się cofa, lub na czubku głowy widzisz prześwity skóry głowy, to znak, że warto rozważyć skorzystanie z najprostszych domowych sposobów na wypadanie włosów. Pamiętaj jednak, że jeśli nie przyniosą one efektu – koniecznie trzeba iść do specjalisty, nadmierne wypadanie włosów jest bowiem bardzo ważnym sygnałem naszego organizmu, że “coś jest nie tak”.

Domowe sposoby na wypadanie włosów

Na samym początku, gdy dopiero zauważysz zwiększoną ilość traconych włosów, możesz skorzystać z domowych sposobów na wypadanie włosów. Zazwyczaj nie wymagają one wydawania przysłowiowej fortuny i mogą przynieść naprawdę zadowalające efekty. Pierwszym z nich jest regularne wykonywanie masażu skóry głowy – delikatne, regularne ugniatanie przez przynajmniej 5-10 minut dziennie może być pomocne u osób, których włosy widocznie się przerzedziły.

Inne domowe sposoby na wypadanie włosów to samodzielne przygotowanie maseczek lub wcierek z produktów, które z pewnością masz w swojej lodówce. Szczególnie polecamy Ci:

  • Żółtko, które wzmacnia włosy i dogłębnie je nawilża oraz regeneruje skórę głowy. Wystarczy połączyć je na przykład z dostępnym w aptece olejkiem rycynowym, oliwą czy miodem, a następnie nałożyć na pasma i pozostawić na przynajmniej 30 minut.
  • Czosnek to świetny składnik wcierek, który dzięki swoim właściwościom antybakteryjnym i zawartości cennych składników odżywczych sprawdzi się znakomicie w przypadku problemów z wypadaniem włosów. Aby przygotować miksturę, przeciśnij czosnek przez praskę, a następnie wetrzyj ją w skórę na głowie.
  • Zioła, które są naturalnym pomocnikiem w przypadku problemów z nadmiernym wypadaniem włosów. Zaliczamy do nich pokrzywę, skrzyp polny, tymianek, czarną rzepę, podbiał, wiesiołka, rozmaryn czy kozieradkę. Wymienione zioła możesz pić, przyjmować w tabletkach lub przygotowywać z nich płukankę do włosów.

Kiedy zgłosić się do specjalisty w sprawie wypadania włosów?

Kiedy specjalista od wypadania włosów jest właściwym wyborem? Gabinet trychologa, bo to do niego warto się zgłosić, powinien być pierwszym miejscem, które odwiedzisz w momencie zauważenia jakichkolwiek problemów ze skórą głowy lub samych włosów. Do najczęstszych powodów kontaktu ze specjalistą zaliczamy:

  • pojawienie się suchych płatków łupieżu,
  • krostki na skórze głowy,
  • podrażnienia i zaczerwienienia,
  • swędzenie,
  • zwiększona ilość wypadających włosów,
  • problemy z nadmiernym przetłuszczaniem się fryzury.

Konsultacje ze specjalistą

Jeśli niepokoją Cię problemy z nadmiernym wypadaniem włosów, to czas na kontakt ze specjalistą. Najlepszym wyborem będzie umówienie się na konsultację z lekarzem medycyny czyli dermatologiem i trychologiem zarazem. Gdyby ten ekspert podejrzewał np. zaburzenia hormonalne skieruje Cię do specjalisty endokrynologa lub zleci wykonanie badań. Diagnostyka obejmuje nie tylko wywiad medyczny i kompleksowe badania w gabinecie, czyli trichoskopię i trichogram. Bardzo często konieczne jest także mikrobiologiczne badanie skóry, wykonanie panelu tarczycowego i morfologii czy określenie poziomu hormonów androgenowych i rozrodczych. Wszystko zależy od rodzaju problemu.

Jeśli proces erozji włosów zaczyna być widoczny, nie ma możliwości szybkiego zaradzenia mu metodami domowymi czy farmaceutycznymi, a Ty czujesz się coraz bardziej niekomfortowo: oprócz konsultacji ze specjalistą od wypadania włosów warto również zdecydować się na równoległy kontakt w sprawie doboru rozwiązania estetycznego.Profesjonalne doradztwo umożliwi znalezienie metody, która będzie nie tylko komfortowa, ale także dyskretna i pozwoli na dopasowanie sposobu uzupełnienia ubytków włosów w niezauważalny sposób. Dzięki temu stworzysz wymarzoną fryzurę mimo postępującej utraty włosów i będziesz mógł spokojnie, bez stresu poddawać się rozmaitym kuracjom zalecanym przez lekarza np. wcierki czy masaże skóry głowy. A kiedy należy rozważyć rozwiązanie estetyczne? O tym opowiadamy więcej poniżej!

Kiedy należy rozważyć rozwiązania estetyczne?

Utrata włosów to dla wielu kobiet i mężczyzn naprawdę stresujące doznanie. Coraz większe zakola, cofająca się linia włosów, czy pojawiające się na głowie „łyse placki” mogą działać negatywnie na psychikę i prowadzić do jeszcze większych problemów z samopoczuciem, które odbiją się na życiu prywatnym i zawodowym. Nerwy mają ogromny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu, w tym również kondycję Twoich włosów! Właśnie dlatego, oprócz wcześniejszego kontaktu ze specjalistą zaleca się rozważenie rozwiązań estetycznych, na przykład niechirurgicznego uzupełniania włosów, czyli zakrycia przerzedzonych miejsc specjalną bazą z włosami. U osób tracących włosy od niedawna doskonale sprawdzą się systemy częściowe czy, treski, toppery itd. Pamiętaj jednak , że zakup peruki to z reguły zbyt radykalny krok na tym etapie. Nie musisz jednak wiedzieć co wybrać! Skorzystaj w tym celu z profesjonalnej konsultacji w naszym studio. Pomożemy ci wybrać optymalne, naturalnie wyglądające rozwiązanie dopasowane właśnie do Twoich potrzeb, co pozwoli Ci zminimalizować niszczący wpływ stresu wynikającego z postępującego łysienia. Jak skontaktować się z nami dowiesz się tutaj.

Domowe sposoby na wypadanie włosów. W którym momencie zgłosić się do specjalisty?
Facebook
Facebook