Czym charakteryzuje się łysienie plackowate?

Alopecja w pigułce

Łysienie plackowate, zwane także alopecją, to choroba zapalna skóry o podłożu autoimmunologicznym, która dotyka prawie 2% społeczeństwa. Jej przebieg rozpoczyna się od osłabienia mieszków włosowych w obszarze o średnicy monety, aby w późniejszym (agresywnym) etapie choroby objąć praktycznie całą głowę. Istotną cechą alopecji jest duży wpływ na samopoczucie chorego, traci on dobrą samoocenę i pewność siebie, w efekcie czego łysieniu plackowatemu mogą także towarzyszyć problemy natury psychologicznej. Właśnie dlatego, aby wyjść na przeciw potrzebom pacjentów dotkniętych przez łysienie plackowate, w Hair Majesty Studio oferujemy różnorakie rozwiązania estetyczne, które pozwalają zakryć problematyczne miejsca na głowie i w rezultacie wieść normalne życie bez ciągłego myślenia o nieprzyjemnej utracie włosów. Warto je nasze metody poznać z bliska.

Czym charakteryzuje się łysienie plackowate?

Czym jest łysienie plackowate i jak je rozpoznać?

Łysienie plackowate to choroba, która pojawia się u osób w praktycznie każdym wieku, lecz zdecydowanie najczęściej dotyka młodzieży oraz dzieci. Jej przebieg jest dość gwałtowny i zawsze towarzyszy mu znaczne zmniejszenie pewności siebie. Na samym początku choroba rozpoczyna się jednego łysiejącego obszaru, którego średnica wynosi maksymalnie kilka centymetrów. Wyłysiałe miejsca zazwyczaj są otoczone włosami wykrzyknikowymi – krótkimi, grubymi i mającymi ciemniejszą nasadę niż sama końcówka. To jeden z kilku symptomów, które świadczą o postępującej chorobie. Ciekawe jest to, że goła skóra w miejscu pojawienia się łysych placków wygląda na w pełni zdrową i gładką. Czasami może jednak pojawić się jej świąd czy wręcz ból.

Rodzaje, przebieg i przyczyny powstawania łysienia plackowatego

Wyróżnia się wiele rodzajów łysienia plackowatego, różniących się głównie obszarem chorobowym oraz przebiegiem. Łysienie plackowate zwyczajne (alopecia areata) charakteryzuje się występowaniem ognisk na obszarze całej głowy, zarówno w okolicy skroni, jak i potylicy oraz czubka głowy. Ogniska mogą być tymczasowe bądź stałe – zazwyczaj zarastają po upływie 3-6 miesięcy od ich pojawienia się, a włosy w tym miejscu mogą przez kilka tygodni mieć siwy kolor. Nieco groźniejszą odmianą powyższego jest łysienie wężykowate, które polega na znacznej utracie włosów na skórze głowy. Łysiejące obszary mogą obejmować całą skroń, potylicę bądź czoło.

Łysienie plackowate całkowite (alopecia totalis) to bardziej agresywna odmiana, podczas ataku choroby następuje utrata włosów z całej głowy, co w efekcie prowadzi do zupełnego wyłysienia, ale także wypadnięcia brwi i rzęs. Wszystko może wydarzyć się przeciągu jedynie kilku tygodni. Z kolei w łysieniu plackowatym uogólnionym (alopecia universalis) atak choroby obejmuje całe ciało, a pacjent traci włosy nie tylko na głowie ale także na rękach, nogach, pod pachami czy w miejscach intymnych.

Przyczyny powstawania łysienia plackowatego nie są znane. Powszechnie przyjmuje się, że choroba ta ma podłoże autoimmunologiczne, w którym organizm traktuje mieszki włosowe jako obce i pozbywa się ich. Bardzo duże znaczenie mają także geny. Dziedziczymy predyspozycję do autoagresji, a nie specyficznie alopecji.

Leczenie łysienia plackowatego – co robić i czym się kierować?

Leczenie łysienia plackowatego jest trudne i czasochłonne, często także zupełnie nieskuteczne. Zawsze należy uzgodnić drogę leczenia wraz z dermatologiem ze wsparciem immunologa i psychologa, a także poszukać odpowiedniego rozwiązania estetycznego, które pozwoli zaadaptować się do życia – ukryć miejsca objęte chorobą. Obecnie leczenie alopecji polega na stosowaniu środków drażniących miejscowo, które mają pobudzić mieszki włosowe do pracy (DCP), immunoterapii miejscowej (wcierki ze sterydem), stosowaniu leków immunosupresyjnych (sterydy przyjmowane doustnie) i immunomodulujących oraz przeciwzapalnych (kortykosteroidów, cyklosporyny A) czy środków stymulujących bezpośrednio porost włosów, takich jak minoksidyl. Prowadzone są jednocześnie badania nad zastosowaniem w leczeniu łysienia plackowatego nowych leków (inhibitory kinaz janusowych JAK), które dotychczas były wykorzystywane w walce z innymi chorobami układu autoimmunologicznego (np. RZS- reumatoidalne zapalenie stawów).

Jeśli borykasz się z łysieniem plackowatym, zapraszamy Cię do zapoznania się z blogiem założycielki naszego studia. Link tutaj. Poznasz jej drogę i sposób na normalne życie mimo całkowitej utraty włosów. Oczywiście zachęcamy do odwiedzenia naszego studia, chętnie doradzimy Ci optymalną metodę zamaskowania braku włosów, abyś mógł realizować się w życiu prywatnym i zawodowym mimo skutków alopecji. Zadzwoń do nas lub napisz wiadomość e-mail, załącz swoje aktualne zdjęcie oraz krótki opis sytuacji. Pomożemy!

Czym charakteryzuje się łysienie plackowate?
Facebook
Facebook