Czy peruka niszczy włosy?

Zdrowie włosów ukrytych pod peruką

Choroba, zdarzenia losowe, nadmierny stres, nieudane eksperymenty fryzjerskie – sytuacji, które przyczyniają się do częściowej lub całkowitej utraty włosów jest wiele i nie zawsze są one oczywiste. Oczywistym jest natomiast problem estetyczny, z którym wiele z nas nie potrafi sobie poradzić, nawet jeśli utrata włosów lub znaczne pogorszenie ich kondycji jest stanem tymczasowym. W takich sytuacjach z pomocą przychodzą systemy włosów naturalnych i syntetycznych oraz peruki.

Powszechnie uważa się, że peruki niszczą włosy własne i dlatego powinny być stosowane tylko w ostateczności. W konsekwencji, gros kobiet sięga po peruki wyłącznie wówczas, gdy dla ich włosów naturalnych wydaje się nie być już żadnego ratunku lub na tzw. specjalne okazje. Czy peruki naprawdę aż tak źle wpływają na włosy?

 

Czy peruka niszczy włosy?

Prawidłowe noszenie peruki a zdrowie włosów ukrytych pod nią

Zdrowie włosów ukrytych pod peruką w dużej mierze, o ile nie w 100% zależy do prawidłowego założenia i noszenia peruki. Jeśli peruka zostanie prawidłowo dobrana nie będzie niszczyć włosów. Dlatego tak ważnym jest, aby zamawiać peruki i systemy włosów w profesjonalnych punktach, w których:

  • ekspert pomoże dobrać najlepsze rozwiązanie – perukę czy topper pod względem rozmiaru i typu mocowania (typ mocowania powinien być dopasowany do problemów, z jakimi się borykasz, w przeciwnym razie codzienne noszenie peruki czy toppera może rzeczywiście osłabić kondycję włosów własnych),
  • (warto pamiętać o tym, że odpowiednia pielęgnacja wpływa m.in. na higienę systemu włosów, a co za tym idzie zdrowie skóry głowy),
  • mamy dużą swobodę dopasowania fasonu peruki do naszej urody i stylu życia.

 

Czepek pod peruką

Czepek pod perukę to dodatkowe akcesorium, które zakłada się na włosy własne lub skórę głowy przed założeniem peruki. Wiele osób uważa, że czepek ma za zadanie zwiększyć komfort noszenia i przyczepność peruki. Dzieje się tak tylko jeśli pod peruką ukrywamy dużą ilość włosów, a perukę stabilizujemy wsuwkami np. w teatrze. Nie polecamy ich Klientom kupującym peruki w naszym studio, bo to dodatkowa warstwa ogrzewająca skórę głowy, a dobrze dobrana peruką maskuje włosy własne i mocno trzyma się głowy bez użycia takiego czepca. Jeśli chcesz koniecznie korzystać z tego rozwiązania – proszę pamiętaj, że najczęściej powstają one z włókien syntetycznych jak pończocha, wtedy cechuje je rozciągliwość, ale trwałość jest ograniczona. Obok czepków poliamidowych i poliestrowych na rynku dostępne są również czepki silikonowe, które stabilizują dodatkowo perukę. Jeśli jesteś brunetką kup czarny czepek, u blondynek najlepiej sprawdzają się te cieliste.

Z uwagi na materiał i konstrukcję, czepek nie jest tak przewiewny, jak dobrej jakości baza peruki. Dlatego może powodować nadmierne przegrzewanie się skóry głowy i pocenie. Wyjątek stanowią czepki ażurowe, które dzięki charakterystycznym oczkom zwiększają przepuszczalność powietrza.

Czy zatem czepek pod perukę może wpływać niekorzystnie na kondycję włosów? Niestety tak, dlatego jest to rozwiązanie, którego nie zaleca się osobom noszącym peruki z przyczyn medycznych.

Jak uniknąć konieczności noszenia czepka pod perukę?

Noszenie czepka pod peruką nie jest wymagane, a w przypadku wysokiej jakości peruk jest w ogóle niepotrzebne. Jego noszenia możesz uniknąć poprzez:

  • dobranie odpowiedniego rozmiaru peruki (peruka dopasowana do obwodu głowy nie będzie się zsuwać, ani przesuwać podczas codziennego noszenia),
  • nauczenie się regulowania obwodu peruki,
  • zwrócenie uwagi na sposób, w jaki zakładasz perukę,
  • wybór wysokiej jakości peruki z odpowiednią bazą i sposobem mocowania.

Czy noszenie peruki może się przyczynić do poprawy kondycji włosów?

Wiemy już, że nawet codzienne noszenie peruki nie musi być szkodliwe dla kondycji naszych włosów i skóry głowy, ale czy może im pomóc? Kobiety, które borykają się z problemem zniszczonych i osłabionych włosów bardzo często wykorzystują liczne triki stylizacyjne (tapirowanie, korzystanie z pudrów i zasypek itd.), których zadaniem jest wizualna poprawa objętości fryzury, czy zamaskowanie miejsc, w których włosy są wyraźnie przerzedzone. W konsekwencji, włosy ulegają dalszemu osłabieniu, przesuszają się, są łamliwe i podatne na wypadanie.

Dobrej jakości, dobrze dobrana peruka pozwoli nam uzyskać pożądany wygląd bez szeregu zabiegów, które do tej pory maskowały problem i osłabiały kondycję naszych włosów. Rezygnując z codziennego modelowania, tapirowania, dopinek i różnorodnych kosmetyków dajemy włosom czas na naturalną regenerację i poprawę kondycji. To bardzo ważne, zwłaszcza dla osób, które w przyszłości chcą zrezygnować ze stosowania peruk i systemów włosów.

Czy peruka niszczy włosy?
Facebook
Facebook