Co jeśli dotyka nas wypadanie włosów ze stresu?

WPŁYW EMOCJI NA WŁOSY

Przyczyn wypadania włosów jest wiele – od niewłaściwej diety i pielęgnacji, przez uwarunkowania genetyczne, aż po przewlekły stres. Tak, nerwy odbijają się negatywnie nie tylko na Twoim samopoczuciu, ale także na zdrowiu i wyglądzie fryzury, paznokci czy skóry. Nadmierne wypadanie włosów ze stresu jest nazywane łysieniem neurotycznym lub stresogennym. Co robić w sytuacji, gdy Cię ono dotyka? Podpowiadamy!

Wypadanie włosów ze stresu

Wypadanie włosów a stres – jak nerwy działają na fryzurę?

Wypadanie włosów ze stresu jest spowodowane przede wszystkim szybkim przechodzeniem z fazy wzrostu w fazę telogenu, czyli spoczynku (łysienie telogenowe). To właśnie po niej kosmyki wypadają, aby mogły zastąpić je nowe. W przypadku chronicznego stresu zaczynasz jednocześnie tracić o wiele więcej włosów niż zwykle, przez co fryzura staje się widocznie przerzedzona. Co więcej, łysienie ze stresu może być spowodowane osłabieniem mieszków włosowych i pasm na całej długości.

Czym charakteryzuje się łysienie ze stresu? Neurotyczne wypadanie włosów można rozpoznać po:

  • równomiernym przerzedzeniu włosów na całej głowie (i nie tylko, bo często zauważa się także częściową utratę owłosienia na innych partiach ciała),
  • skróceniu fazy anagenu i wydłużeniu fazy spoczynku,
  • nadmiernym wypadaniu włosów (przypominamy, że dziennie tracimy nawet 100 włosów i jest to całkowicie normalne).

Wypadanie włosów ze stresu zazwyczaj nie powoduje powstawania dużych łysych ubytków na głowie. W niektórych przypadkach można zauważyć malutkie, nieregularne i rozsiane ogniska. Warto również pamiętać, że nadmierny stres może nie tylko powodować telogenowe wypadanie włosów. Bardzo często nasila również inne typy łysienia, które mają zupełnie inne podłoże – plackowate czy androgenowe.

Dlaczego łysiejemy ze stresu?

Jak to możliwe, że stres powoduje nadmierne wypadanie włosów? Wszystko można wytłumaczyć procesami zachodzącymi nieustannie w ludzkim organizmie. Przede wszystkim przewlekłe nerwy mogą powodować niedokrwienie mieszków włosowych, ponieważ zaburzają krążenie obwodowe. Dodatkowo stres wywołuje stany zapalne, które skracają cykl życia włosa.

Co więcej, w wyniku stresu organizm uwalnia neuropeptydy, neurohormony i neuroprzekaźniki, takie jak neuropeptyd P, prolaktyna i kortyzol. Jak wpływają na kondycję włosów?

  • Neuropeptyd P powoduje stany zapalne, jednocześnie zatrzymując podział komórek w mieszkach włosowych.
  • Prolaktyna przyspiesza przejście z anagenu do telogenu.
  • Kortyzol niszczy substancje niezbędne do prawidłowego wzrostu włosów, jednocześnie wpływając na pogłębienie i przyspieszenie rozwoju łysienia androgenowego.

Jakie sytuacje mogą przyczyniać się do wypadania włosów ze stresu?

Tak naprawdę każdy z nas reaguje zupełnie inaczej na różne sytuacje, a odczuwanie nerwów jest dość indywidualne. Można jednak zauważyć, że wypadanie włosów ze stresu występuje w wyniku traumatycznych przeżyć – śmierci bliskiej osoby, wypadku czy nagłej choroby. Podobnie jest w przypadku problemów w pracy i życiu codziennym, które prowadzą do przewlekłego, trwającego czasami nawet latami uczucia napięcia i stresu.

Czy łysienie ze stresu powoduje całkowitą utratę włosów?

Mamy dobrą wiadomość – w większości przypadków łysienie neurotyczne nie powoduje trwałej i całkowitej utraty włosów. Prędzej czy później zaczną one odrastać, jednak konieczne jest uzbrojenie się w cierpliwość i wyeliminowanie źródła stresu. Pomocne w szybszym powrocie do dawnej dobrej kondycji fryzury mogą być wszelkiego rodzaju kuracje trychologiczne i zabiegi mające na celu poprawienie ukrwienia skalpu..

Fakt, że łysienie jest odwracalne, nie oznacza, że należy zignorować wypadanie włosów. Im szybciej podejmiesz odpowiednie kroki, tym masz większe szanse na odzyskanie dawnej fryzury. Co innego w sytuacji, gdy stres nasila objawy łysienia androgenowe czy plackowatego. W takich sytuacjach wyeliminowanie czynników powodujących nerwy i stosowanie domowych metod czy zabiegów może okazać się niewystarczające. trzeba skorzystać z pomocy dermatologa.

Leczenie łysienia ze stresu

Jednym z najskuteczniejszych sposobów na walkę z nadmiernym wypadaniem włosów ze stresu jest przede wszystkim wyeliminowanie przyczyn napięcia. Jeśli nie wiesz, co jest ich powodem, dobrym wyborem jest udanie się do psychologa. Podczas terapii specjalista pomoże Ci nie tylko w określeniu źródła problemów z nadmiernym stresem, ale także zaproponuje rozwiązania i mechanizmy radzenia sobie w sytuacjach problematycznych w przyszłości. W poważnych przypadkach może być konieczne rozpoczęcie leczenia farmakologicznego pod okiem psychiatry.

Równie dobrym pomysłem jest wprowadzenie zmian w stylu życia. Na redukcję stresu wpływa między innymi regularna aktywność fizyczna w dowolnej formie. Może być to godzinny spacer lub kilkunastominutowa sesja jogi. Dobrze także zadbać o regularny odpoczynek – w końcu ciało potrzebuje regeneracji. Jeśli masz problem z relaksem, możesz wypróbować techniki prawidłowego oddychania albo medytację. Nie zapomnij o zdrowej diecie bogatej w składniki wpływające pozytywnie na funkcjonowanie układu nerwowego – witaminę B, C i E, magnez czy kwasy tłuszczowe omega-3.

W Hair Majesty pomożemy Ci powrocie do pięknej fryzury

Łysienie ze stresu może powodować pogorszenie samopoczucia i obniżenie pewności siebie, co z kolei prowadzi do jeszcze większych napięć i złych emocji. tworząc błędne koło. Aby poradzić sobie w tak trudnym czasie, dobrym wyborem jest zgłoszenie się do nas po doraźną pomoc estetyczną. Z przyjemnością pomożemy Ci w przywróceniu sobie spokoju poprzez dostosowanie Twojego wyglądu zewnętrznego do własnych oczekiwań.

Jak możemy Ci pomóc z wypadaniem włosów ze stresu? W naszej ofercie znajdziesz przede wszystkim naturalne i syntetyczne uzupełnienia włosów jak topery i treski, dostępne zarówno na wymiar, jak i od ręki. Bez względu na to, który model wybierzesz, możesz mieć pewność, że będzie wykonany precyzyjnie z najwyższej jakości włosów, a my dopasujemy go do Twoich potrzeb. Oprócz tego możemy zaproponować Ci przedłużanie i zagęszczanie fryzury, na przykład z pomocą metody kanapkowej. Możesz skontaktować się z nami telefonicznie lub mailowo, aby umówić się na wizytę, podczas której nasi specjaliści pomogą Ci w wyborze najlepszego rozwiązania.

Co jeśli dotyka nas wypadanie włosów ze stresu?
Facebook
Facebook