Czy peruki można farbować?

Koloryzacja peruk

Farbowanie jest ciekawym sposobem na szybką przemianę i odświeżenie wyglądu peruki. Jednak czy każdą z nich można poddać koloryzacji? Jak to zrobić, aby efekt spełniał nasze oczekiwania? Czy w takiej sytuacji da się zastosować każdy rodzaj koloryzacji? Z poniższego wpisu dowiesz się, jak zmienić kolor peruki bez ryzyka trwałego uszkodzenia jej struktury.

Czy można farbować perukę z naturalnych włosów?

Warto wiedzieć, że nie każdy rodzaj peruki da się zafarbować. Jeśli zależy Ci na wykonaniu takiego zabiegu, to koniecznie zdecyduj się na model wykonany z naturalnych włosów. Tylko w tym przypadku koloryzacja będzie bezpieczna, a jej efekt zadowalający. Jednak zawsze przed przystąpieniem do zabiegu warto skorzystać z rad specjalistów. Ze względu na fakt, że peruki z naturalnych włosów zwykle służą przez wiele lat, może się okazać, że prędzej czy później ich kolor zmieni się pod wpływem czynników zewnętrznych (słońce, kosmetyki) i będziemy mieć ochotę na metamorfozę lub powrót do pierwotnego odcienia. Koloryzacja peruki z mieszanki włosów naturalnych i syntetycznych jest możliwa, ale farbowaniu ulegną tylko włókna pochodzenia naturalnego. Ma to szczególne znaczenie w przypadku peruk mieszanych w odcieniach siwizny, których srebrny odcień może być zmieniony tylko przez usunięcie włosa syntetycznego.

peruki na manekinach

Aby bezpiecznie zafarbować perukę naturalną, warto zdecydować się na kolor ciemniejszy niż bazowy i wykorzystać w tym celu profesjonalne farby (zamiast tych dostępnych w drogeriach). Zdecydowanie odradza się koloryzację peruki naturalnej na jaśniejsze tony, gdyż rozjaśniacze zawierają agresywne związki chemiczne, przez które włosy mogą zostać uszkodzone lub nawet spalone. Ponadto dla upewnienia się, że efekt będzie zadowalający, początkowo warto nałożyć farbę tylko na dolne, niewidoczne na pierwszy rzut oka pasma. Jeśli rezultat będzie odpowiadał oczekiwaniom, można przejść do farbowania całej peruki, warto jednak przy nakładaniu produktu skorzystać z pomocy fryzjera, aby nie zniszczyć bazy peruki.

Farbowanie peruk naturalnych – poznaj alternatywy

Doskonałym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest tonowanie włosów. To znakomita alternatywa dla tradycyjnego farbowania peruki naturalnej. Na czym polega tego rodzaju zabieg? Przede wszystkim na nadaniu włosom innego, nieznacznie odbiegającego od bazowego odcienia za pomocą nieagresywnych środków. Dzięki temu struktura pasm nie zostaje uszkodzona. Warto o tym pamiętać, ponieważ mimo że włosy, z których wykonywane są peruki, są martwe, to jednak wymagają stosowania zabiegów pielęgnacyjnych mających na celu zamknięcie łusek i zachowanie odpowiedniego nawilżenia. Doskonałym rozwiązaniem są również odżywki z barwnikiem pozostającym jedynie na powierzchni włosów bez wnikania w ich strukturę. Dzięki nim odcień peruki można zmieniać stopniowo.

Jak pielęgnować perukę po farbowaniu?

Warto wiedzieć, że koloryzacja jest procesem polegającym na wnikaniu barwnika głęboko w strukturę włosa, co może prowadzić do wysuszenia i w efekcie do puszenia się pasm Dlatego tuż po farbowaniu peruki warto poświęcić więcej uwagi pielęgnacji i regeneracji włosów. Zabiegi te powinny mieć na celu dostarczenie pasmom składników odżywczych o działaniu nawilżającym i wygładzającym. Dokładnie taka sama zasada dotyczy farbowania żywych włosów naturalnych. W naszym studio chętnie polecamy preparaty kosmetyczne, które pozwolą zachować efekt koloryzacji i witalności włosów jak najdłużej.

Czy możliwe jest farbowanie peruki ze sztucznych włosów?

Peruki syntetyczne nie powstają z naturalnych włosów, lecz są produkowane ze sztucznych włókiencharakteryzujących się specyficznymi właściwościami, przez co nie reagują na farby w taki sam sposób jak włosy naturalne. Zatem jeśli zdecydujemy się na farbowanie sztucznej peruki, w efekcie może dojść do uszkodzenia jej struktury. Farba może nie wchłonąć się we włókna lub nieestetycznie pokryć ich powierzchnię, zwiększając przy tym łamliwość włosów. Właśnie dlatego farbowanie peruki syntetycznej nie jest zalecane. Jednak to żaden problem, gdyż jeśli zdecydujesz się na korzystanie z peruki syntetycznej, z pewnością nie będziesz mieć problemu ze znalezieniem idealnego koloru dla siebie. Sztuczne peruki są dostępne w niezliczonej ilości wariantów, dlatego każdy może wybrać odcień, który będzie pasował do jego typu urody.

Czy peruki można farbować?
Facebook
Facebook