Trycholog, czyli specjalista od włosów

Kto zajmuje się łysieniem?

Trychologia to jedna ze stosunkowo nowych gałęzi kosmetologii i medycyny specjalizująca się w zwalczaniu problemów związanych ze skórą głowy oraz badaniem kondycji włosów. Często klasyfikowana jako dziedzina znajdująca się między fryzjerstwem a dermatologią. Pozwala ona na postawienie prawidłowej diagnozy i jednocześnie zaplanowanie skutecznego działania mającego na celu między innymi zahamowanie wypadania włosów. Zatem jeśli od jakiegoś czasu zauważyłeś u siebie niepokojącą utratę włosów, Twoja fryzura straciła objętość, a po umyciu lub na szczotce obserwujesz coraz więcej wypadających włosów, to znak, że warto udać się do trychologa.

Trychologia – co to jest?

Trycholodzy doradzają sposób postępowania: pielęgnację, leczenie (jeśli są lekarzami) czy serię zabiegów pozwalających złagodzić przebieg łysienia. W spektrum ich zainteresowań znajdują się wszelkie problemy dotyczące skóry głowy jak atopowe i łojotokowe zapalenie skóry, łuszczyca lub łupież. Każdy z nich wymaga postawienia właściwej diagnozy i zastosowania odpowiednich środków, które go zlikwidują lub zminimalizują jego dotkliwość.

Czym zajmuje się trycholog?

stetoskop i grzebień

W praktyce trychologami najczęściej są kosmetolodzy zalecający odpowiednie procedury pielęgnacyjne (dobór kosmetyków) i zabiegowe (np. mezoterapia). Diagnozy stawiają oni na podstawie przeprowadzonych wywiadów i badań np. z wykorzystaniem mikrokamery. Lekarze dermatolodzy-trycholodzy natomiast dodatkowo sięgają po środki farmakologiczne. Do dermatologa należy udać się wówczas, gdy mamy do czynienia nie tylko z problemem natury estetycznej, ale też jednostka chorobową wymagającą leczenia. Trycholodzy starają się znaleźć przyczynę osłabienia włosów, co wymaga zbadania stanu skóry głowy, kondycji i struktury pasm, a także przeprowadzenia wyczerpującego wywiadu na temat stylu życia pacjenta, stosowanej przez niego pielęgnacji, przyjmowanych leków i ogólnego stanu zdrowia. Celem zawsze jest poprawienie wyglądu i kondycji włosów. Terapia trychologiczna to proces długotrwały, niedający gwarancji natychmiastowych efektów i wymagający regularności.

Trzeba jednak zwrócić uwagę, że obserwacja skuteczności stosowanych działań bardzo poprawia samopoczucie i samoocenę, gdyż utrata włosów może być przyczyną poważnych kompleksów i skutkować brakiem pewności siebie. Osoby z rzadkimi włosami często postrzegają siebie jako nieatrakcyjne, co przekłada się między innymi na ich relacje w życiu osobistym i zawodowym. Nierzadko osobom łysiejącym zalecana jest pomoc psychologiczna, zwłaszcza gdy podłożem problemów związanych z włosami jest stres lub nieradzenie sobie z emocjami. Redukcja negatywnych czynników jest bardzo ważna w procesie rekonwalescencji.

Na czym polegają badania trychologiczne?

Wśród przyczyn tracenia włosów można wymienić m.in. stres, błędy żywieniowe, predyspozycje genetyczne oraz problemy hormonalne. Jeśli źródłem problemu jest problem z gospodarką hormonalną, to zdecydowanie pierwszym z kroków zalecanych przez specjalistę jest wykonanie odpowiednich badań. Powinny one przede wszystkim skontrolować pracę tarczycy, przysadki mózgowej oraz kory nadnerczy. Samo badanie skóry głowy nie jest w żaden sposób bolesne oraz nie trzeba się do niego specjalnie przygotowywać. Z reguły bezpośrednio przed wizytą (w dniu jej przeprowadzenia) nie należy myć włosów. Lekarz za pomocą 200-400 krotnego powiększenia analizuje obraz z kamery widoczny na monitorze i tym samym bada skórę głowy, cebulki oraz włosy na całej ich długości.

Procedury kosmetologiczne mające na celu stymulowanie odrostu włosów polegają między innymi na wykonywaniu serii różnego rodzaju zabiegów w gabinetach specjalistów. Dzielą się one na inwazyjne (polegające na nakłuwaniu skóry głowy i wstrzykiwaniu koktajli witaminowych czy własnego osocza) oraz nieinwazyjne (masaże relaksacyjne). Często polecane jest dokładne oczyszczanie skóry głowy, pobudzanie krążenia, odżywianie i nawilżanie włosów oraz łagodzenie podrażnionych miejsc czy ewentualnych stanów zapalnych. Odpowiednio dobrane zabiegi przyspieszają wzrost włosów, spowalniają proces łysienia, chronią i wzmacniają pasma, a także pielęgnują skórę. Oczywiście istotna jest również prawidłowa dieta, zdrowy styl życia, suplementacja, a także nawodnienie organizmu. Sesje zabiegów dostosowuje się do potrzeb pacjenta, dlatego w każdym przypadku jest to sprawa indywidualna.

Trycholog, czyli specjalista od włosów
Facebook
Facebook