Jak dbać o perukę?

Zasady pielęgnacji peruk

Jak dbać o perukę

O perukę, podobnie jak o włosy własne, należy dbać. Robiąc to w odpowiedni sposób zapewniamy nienaganną prezencję systemu włosów oraz jego długą żywotność. To jak powinniśmy dbać o naszą perukę zależy od tego, czy została ona wykonana na bazie włosów syntetycznych czy naturalnych. Oba rodzaje włosów wymagają innej pielęgnacji. W poniższym artykule skupimy się na pielęgnacji peruk z włosów naturalnych.

Jak prawidłowo dbać o perukę z włosów naturalnych?

Zasady prawidłowej pielęgnacji peruki z włosów naturalnych obejmują:

  • sposób jej przechowywania,
  • częstotliwość mycia,
  • przygotowanie do mycia,
  • suszenie.

Osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z systemami włosów często nie zdają sobie sprawy z tego, jak ważną rolę w użytkowaniu peruki odgrywa ich odpowiednie przechowywanie, mycie i suszenie. Tymczasem są to elementy kluczowe dla zachowania estetyki i zdrowia włosa przez długi czas.

Przechowywanie peruki

Peruki z włosów naturalnych, podobnie zresztą jak peruki z włosów syntetycznych, poleca się przechowywać na specjalnych stojakach. Stojaki te nazywa się główkami. Na rynku dostępnych jest wiele modeli główek, co daje bardzo dużą swobodę doboru stojaka do indywidualnych potrzeb, także pod względem estetyki wystroju wnętrz. Wybierając stojak warto sięgnąć po produkt, który nie tylko umożliwi bezpieczne przechowywanie peruki, ale również ułatwi jej mycie.

Mycie peruki

Standardowo peruki z włosów naturalnych poleca się myć z częstotliwością raz na dwa do trzech tygodni. W okresie letnim lub przy wzmożonej aktywności fizycznej system włosów należy myć częściej tak, aby zapewnić jego czystość i higienę. O umyciu peruki należy pamiętać każdorazowo po kąpieli morskiej czy basenowej. Zawarta w wodzie morskiej sól, podobnie jak chlor mają zły wpływ na kondycję włosa i mogą się przyczynić do przedwczesnej degradacji Twojej peruki.

Wiesz już jak często należy myć system włosów, sprawdźmy teraz jak się do tego przygotować. Perukę umieszczamy na główce i rozczesujemy, następnie stabilizujemy szpilkami i myjemy. Korzystamy w tym celu z dedykowanych szamponów.

Suszenie i modelowanie

Po umyciu perukę należy pozostawić do samoistnego wyschnięcia. Suche włosy można następnie wymodelować. Włosy naturalne możemy modelować na ciepło lub stylizować przy pomocy prostownicy. Każdorazowo przed stylizacją włosów należy pamiętać o zastosowaniu preparatu ochronnego.

Czy peruki wymagają odżywek?

Większość kobiet stosuje odżywki do włosów, jednak w przypadku peruk ich zastosowanie nie jest oczywiste. Tymczasem dedykowaną odżywkę należy aplikować na włosy przy każdym myciu. Dodatkowo, co drugie lub trzecie mycie na włosy należy nakładać maskę. W przypadku włosów bardziej przetworzonych maski powinniśmy stosować z większą częstotliwością zgodnie z zasadą, im mocniej rozjaśnione włosy, tym więcej odżywienia potrzebują. Dotyczy to w szczególności blondów. Maskę nakładamy z dala od supełków i wiązań włosów, gdyż może na wpłynąć na ich poluzowanie, co będzie skutkowało przerzedzeniem peruki.
Stosując się do powyższych zasad pielęgnacji peruki mamy pewność, ze nasz system włosów będzie się doskonale prezentować w każdej sytuacji, a sama peruka zachowa trwałość i pierwotne walory użytkowe przez długi czas.

Sprawdź naszą ofertę na peruki naturalne oraz peruki syntetyczne. Prowadzimy również skup włosów.

Jak dbać o perukę?
Facebook
Facebook