Jak dobrać fryzurę do kształtu twarzy?

Jednym z najciekawszych elementów mojej pracy jest ciągłe poznawanie nowych ludzi. Doradztwo w zakresie stylizacji fryzur jest zadaniem bardzo interesującym, bo wciąż mam szansę współpracować z klientami o odmiennych cechach urody. W Hair Majesty naszym zadaniem jest zawsze podkreślenie pozytywnych cech wyglądu klienta. Dzisiaj chciałabym skupić się na doborze odpowiedniej fryzury do kształtu twarzy.

Istnieje 5 podstawowych kształtów twarzy: owalna, trójkątna (w kształcie serca), kwadratowa, prostokątna i okrągła. Oto prosta metoda sklasyfikowania swojej buzi, w którejś z kategorii:

Stań przed lustrem, z włosami spiętymi z tyłu głowy. Korzystając z linijki zmierz:

  • szerokość swojej twarzy, przykładając linijkę do kości policzkowych,
  • szerokość linii szczęki (od najszerszego do najszerszego punktu),
  • czoło w najszerszym punkcie (gdzieś pomiędzy linią brwi, a krawędzią włosów,
  • wysokość twarzy, zaczynając od krawędzi włosów aż do linii podbródka.

Twoja buzia jest:

  • Owalna jeśli: miara długości stanowi ok. 1,5 miary szerokości.
  • Okrągła jeśli: ma niemal identyczną długość i szerokość.
  • Podłużna lub prostokątna jeśli: wyraźnie dłuższa niż szersza.
  • Trójkątna jeśli: dolna część buzi jest znacząco węższa niż górna.
  • Kwadratowa jeśli: szerokość linii żuchwy i szerokość czoła są takiej samej długości.

Twarz owalna charakteryzuje się wysokim czołem, lekko wydłużonym podbródkiem, żuchwą szerszą niż skronie oraz lekko zaaokrągloną krawędzią włosów. Jeśli masz taki typ twarzy to jesteś szęśliwcem, bo pasje Ci prawie każda fryzura! Warto natomiast unikać długich włosów z przedziałkiem na środku, bo czynią one buzię bardziej pociągłą.

Twarz prostokątna jest długa i szczupła, ma podobną szerokość na linii czoła i tuż poniżej kości policzkowych, ale za to charakteruzje się wydłużoną brodą oraz dosyć wysokim czołem. Rekomendujemy półdługie fryzury jak loki i fale. W przypadku krótkich cięć z grzywką, niech włosy miękko okalają twarz dzięki cienowaniu, które dodaje delikatności prostym, ostrym rysom. Takiej buzi sprzyjają fryzury puszyste, skupiające objętość po bokach twarzy. Odradzamy proste i długie włosy z odsłoniętym czołem, bez grzywki, a także wysokie upiecia na szczycie głowy.

DOMINIQUE CHARRIAU/WIREIMAGE

PETER KRAMER/NBC/NBC
NEWSWIRE VIA GETTY IMAGES

CARLOS ALVAREZ/GETTY IMAGES

Osoby, które charakteruzują wydatne kości policzkowe, mała broda, szerokie czoło, a których dolna część buzi jest wyraźnie węższa niż górna, mają twarz w kształcie trójkąta. Wtedy najlepiej jest zdecydować się na włosy kręcone lub klasycznego boba. Osoby o twarzach trójkątnych dobrze wyglądają w krótkiej grzywce, co bardzo ważne to te długą koniecznie trzeba zaczesywać na bok, bo prosto ułożona optycznie skraca twarz. Odpowiednie są też włosy długie lub cieniowane półdługie, ale z przedziałkiem na boku. Dobrym rozwiązaniem będą także puszyste/kręcone końcówki i wysokie upięcia z kosmykami luźno spadającymi na buzię. Unikać natomiast trzeba totalnie odkrytego czoła, kucyków, bardzo krótkich cięć i wysokich upięć wydłużających twarz.

MMP/STARTRAKSPHOTO.COM

STEPHANE CARDINALE/PEOPLE AVENUE/CORBIS

Jeśli masz szerokie czoło i żuchwę oraz wystające kości policzkowe to twoja twarz jest kwadratowa. Warto wtedy nosić długie (lub półdługie), proste, wycieniowane włosy, lekko podwinięte na końcach lub falowane. Włosy zalecam ciąć warstwowo, dzięki pazurkom zamaskujemy zbyt wydatne kości policzkowe. Dobrze wyglądają także wycieniowane końcówki i przedziałki z boku. Czego więc unikać? Zdecydowanie gładkich fryzur końcących się przed linią szczęki, gładkich upięć, nadmiernego tapirowania i kręcenia włosów, a także prostych, gęstych grzywek.

TONY BARSON/WIREIMAGE

FRAZER HARRISON/GETTY IMAGES

Osoby o pełnych policzkch, niezbyt wysokim czole i z zaokrągloną, małą brodą, mają twarz okrągłą. Wtedy za wszelką cenę chcemy buzię wyszczuplić, więc wykorzystujemy cieniowanie, długie włosy z podwiniętymi końcami, lekkie falowania, upięcia powyżej linii żuchwy lub do góry – fryzury, które dodają objętości i wysokości na czubku głowy. Unikać trzeba za to fryzur kończących się na linii żuchwy i dodawania objętości w okolicach policzków, co poszerza buzię w najszerszym jej miejscu. Dodatkowo nie stosujmy prostych grzywek, bo te skracają twarz i poszerzająją optycznie. Unikajmy też gładkich, przylegających fryzur.

JON KOPALOFF/FILMMAGIC

ON KOPALOFF/FILMMAGIC

Mam nadzieję, że udało mi się wyjaśnić zasady dobierania optymalnej fryzury do kształtu twarzy, a wybranie przez Państwa uczesania stanowić będą prawdziwa ozdobę. Oczywiście opisane powyżej zasady są pewnym uogólnieniem i warto pamietać, że dla każdego z nas istnieje najlepsza forma fryzury krótkiej, półdługiej i długiej.

To właśnie świadomość swojej buzi i tego co sprzyja podkeśleniu jej zalet ma kluczowe znaczenie. Możemy przecież dodawać uczesaniu objętosci bądż jej unikać w określonych partiach twarzy przy pomocy zabiegów stylizacyjnych. Proszę pamiętać, że w razie jakichkolwiek pytań pozostaję do dyspozycji.

Masz problem z samodzielnym określeniem kształtu twarzy? Nie wiesz, czy interesująca Cię fryzura będzie dobrym wyborem? A może chcesz po prostu skorzystać z pomocy profesjonalistów, aby mieć pewność, że włosy będą podkreślać atuty Twojej urody? W takim razie zapraszamy Cię na konsultację do Hair Majesty Studio, podczas której podzielimy się wskazówkami w zakresie doboru idealnej fryzury. Napisz do nas maila, aby zarezerwować termin!

Jak dobrać fryzurę do kształtu twarzy?
Facebook
Facebook