Co lepsze: Rozwiązanie częściowe czy całościowe?
Całkowita lub częściowa utrata włosów własnych to dla wielu kobiet i mężczyzn bardzo trudne doświadczenie. Wpływa na obniżenie pewności siebie, często skutkuje ograniczeniem kontaktów społecznych i aktywności. Systemy włosów zastępczych mają za zadanie przywrócić utraconą pewność siebie i swobodę poruszania się w społeczeństwie.
Oferta dostępnych rozwiązań jest bardzo szeroka i zróżnicowana. Najbardziej znane są peruki, tymczasem problem nadmiernej utraty włosów możemy zamaskować sięgając także po inne, mniej radykalne rozwiązania. Które z nich okażą się w danej sytuacji najbardziej korzystne?
Topper: Co to takiego?
Konstrukcja toppera każdorazowo zależy od indywidualnych potrzeb. Wielkość, podłoże, długość i rodzaj włosów muszą pokrywać się z Twoimi preferencjami, a jednocześnie być dopasowane do włosów naturalnych. W przeciwnym razie uzupełnienie będzie odznaczało się na głowie i nie spełni swojej funkcji.
Dla kogo topper?
Ze względu na swoją charakterystyczną konstrukcję toppery są rozwiązaniami bardziej dyskretnymi, integracyjnymi i lżejszymi od peruk. Dlatego też cieszą się bardzo dużą popularnością wśród użytkowników.
Jako uzupełnienia częściowe sprawdzają się bardzo dobrze zarówno w przypadku częściowej utraty włosów wywołanej stanem medycznym, jak i w przypadku włosów naturalnie cienkich i rzadkich. Wybierając toppery należy zwrócić szczególną uwagę na spójność uzupełnienia i włosów własnych, dotyczy to nie tylko koloru, ale również struktury włosa. Toppery polecamy w przypadku: częściowej utraty włosów, łysienia androgenowego, łysienia plackowatego (alopecia areata).
Peruka
Peruka to rozwiązanie dla osób, u których utrata włosów przekroczyła 50% naturalnego owłosienia skóry głowy. To także atrakcyjny dodatek dla tych, którzy chcą szybko zmienić swój wygląd bez zmiany własnej fryzury. Oferta peruk jest bardzo szeroka i zróżnicowana. Obejmuje zarówno wyroby syntetyczne, jak i peruki naturalne. Peruki syntetyczne i naturalne różnią się pod względem możliwości stylizacji, a także uzyskiwanego efektu wizualnego, dlatego też ich dobór jest kwestią bardzo indywidualną.
Dobierając perukę nie musimy się kierować kolorem czy strukturą włosa własnego. Warto jednak wziąć pod uwagę cechy urody i tak dopasować uzupełnienie całkowite, aby uzyskać jak najbardziej naturalny efekt. Jest to szczególnie ważne w przypadku gotowych peruk syntetycznych, których kształtu nie możemy zmieniać poprzez interwencje stylistyczne.
Dla kogo peruki?
Peruki to dość radykalne rozwiązanie, szczególnie w przypadku osób, które szukają dogodnego sposobu na zatuszowanie problemu medycznego. Dlatego też sięgamy po nie w sytuacjach bardziej zaawansowanej utraty włosów wywołanych chemioterapią lub stanem chorobowym, m.in. łysieniem plackowatym uniwesalis. W sytuacjach, w których utrata włosów własnych jest częściowa polecamy toppery oraz inne uzupełnienia częściowe.