Czy peruki syntetyczne można podcinać?

Stylizowanie peruk z włókna syntetycznego

Peruki syntetyczne cieszą się dużą popularnością ze względu na stosunkowo niską cenę i dużą łatwość pielęgnacji. Rozwiązania te nie są szczególnie wymagające, a odpowiednio przechowywane i myte zachowują estetykę przez naprawdę długi czas. Jedną z kwestii, która wciąż budzi wiele kontrowersji jest stylizowanie peruk z włókna syntetycznego. Czy można je podcinać? Stylizować? Układać na różne sposoby?

Pod względem stylizacji peruki z włókna syntetycznego oferują znacznie mniejszą swobodę niż peruki naturalne. Nie oznacza to jednak, że wybierając perukę syntetyczną jesteśmy skazane na noszenie tej samej fryzury przez cały czas lub konieczność zakupu kilku produktów.

 

Czy peruki syntetyczne można podcinać?

Stylizowanie peruk z włókna syntetycznego

Kwestia stylizowania peruk z włókna syntetycznego nie jest do końca jasna. Wynika to z bardzo dużego zróżnicowania jakościowego produktów dostępnych na rynku. W przypadku gorszej jakości peruk syntetycznych próby ich stylizacji mogą doprowadzić do zniszczenia peruki. Dlatego zanim przystąpimy do jakichkolwiek działań, mających na celu zmianę wyglądu peruki, warto upewnić się czy dany produkt się do tego nadaje.

Jedną z najbezpieczniejszych form stylizacji peruk syntetycznych są upięcia. Nie zawsze są one jednak łatwe do wykonania, bo nie każdy włos syntetyczny się poddaje. W tym przypadku po raz kolejny znaczenie ma jakość wyrobu, a przede wszystkim włókna, z którego zostały wykonane włosy. Im wyższej jakości włókno zostało zastosowane w do produkcji peruki, tym łatwiej będzie nam stworzyć piękne upięcie.

 

Upięcia niskie czy wysokie?

W przypadku włosów z włókien syntetycznych rekomendowane są przede wszystkim upięcia niskie. Wynika to z możliwości uzyskania bardzo naturalnie wyglądającego efektu (nawet w przypadku peruk syntetycznych niższej jakości) oraz ograniczonej do minimum ingerencji w kształt peruki. Upięcia wysokie są o wiele bardziej wymagające, dlatego nie poleca się ich użytkowniczkom peruk syntetycznych, zwłaszcza tych z niższej półki. Upięcie wysokie może prowadzić do powstania odkształceń czy deformacji.

Upięcia niskie oraz różnego rodzaju podpięcia dają nam szerokie pole do manewru i umożliwiają zmianę stylizacji peruki w sposób dla niej bezpieczny. Należy przy tym pamiętać, że włosy syntetyczne nie lubią ciepła. Nie nadają się więc do podkręcania czy nawijania na lokówkę.

Podcinanie peruk z włókna syntetycznego

O ile z cięciami włosów własnych możemy szaleć, bo w końcu przecież odrosną, o tyle w przypadku peruk nie mamy takiej swobody. Raz wykonane cięcie zmieni wygląd peruki, a co za tym idzie naszą fryzurę na resztę czasu jej użytkowania. Dlatego kupując peruki z myślą o długotrwałym użytkowaniu przed wizytą u fryzjera warto poważnie zastanowić się nad zakresem cięcia. A jak to wygląda w przypadku peruk syntetycznych? Czy można je podcinać?

Podcinanie peruk syntetycznych może nie okazać się najlepszym pomysłem. Wszystko zależy oczywiście od jakości produktu i zakresu cięcia. Najbezpieczniejsze są małoinwazyjne cięcia w obrębie grzywki i końcówek. Takie zabiegi pozwalają na przedłużenie żywotności produktu i zachowanie jego wysokiej estetyki przez cały czas użytkowania. Ważnym w tym przypadku jest to, żeby cięcie obejmowało wyłącznie obszar, w którym włosy zaczynają się mechacić i wyglądać nienaturalnie.

 

A co ze zmianą fryzury? O ile peruki naturalne są wykonywane w taki sposób, aby umożliwić zmianę uczesania, o tyle w przypadku peruk syntetycznych taka ingerencja jest niewskazana. Konstruktor peruki nadał jej pewien kształt, którego fryzjer nie może zmienić. Wszelka znacząca ingerencja w oryginalny kształt peruki może doprowadzić do jej zniszczenia. Włosy będą nienaturalnie sterczeć, a ich dalsze podcinanie tylko pogorszy sprawę.
Jeśli zależy Ci na szerokich możliwościach stylizacji swojej peruki, lepszym rozwiązaniem może się okazać peruka naturalna. Pamiętaj jednak o tym, że zarówno peruki syntetyczne, jak i naturalne wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Jednym z jej warunków jest rozpuszczenie włosów na noc, co zapobiega powstawaniu trwałych odkształceń.

Czy peruki syntetyczne można podcinać?
Facebook
Facebook