Dlaczego niektóre kobiety noszą czepki pod peruki?

Jeśli śledzisz w mediach społecznościowych kobiety noszące peruki, z pewnością zauważyłaś przynajmniej kilka razy, że niektóre z nich używają dodatkowo specjalnego czepka, który zakładają w pierwszej kolejności na włosy własne. Dlaczego? Powodów jest wiele – od indywidualnych preferencji, aż po rodzaj naturalnej fryzury. Czy jednak siatka na włosy pod perukę jest potrzebna? Co warto o niej wiedzieć? Sprawdź, czym tak właściwie jest czepek, kiedy go nosić oraz czy jest niezbędnym akcesorium każdej właścicielki peruki.

Czepek pod perukę – co warto o nim wiedzieć?

Czym tak właściwie jest czepek pod perukę? To dodatkowe akcesorium, nazywane także wig cap, które nie jest z nią zintegrowane – zamiast tego zakłada się je na włosy własne lub skórę głowy, aby zapewnić sobie komfort noszenia i zwiększyć przyczepność peruki. Do jego produkcji wykorzystuje się zazwyczaj włókna syntetyczne, takie jak poliamid albo poliester, które są elastyczne i wytrzymałe. Dzięki temu nawet po wielu tygodniach noszenia nie tracą swojej pierwotnej formy. Dodatkowo czepek pod perukę jest rozciągliwy i bez problemu dopasowuje się do kształtu głowy, a tym samym jest uniwersalnym akcesorium. Może także pochwalić się optymalną sprężystością, szybko schnie oraz jest odporny na uszkodzenia i tarcie. Na rynku oprócz poliamidowych i poliestrowych modeli znajdziesz również czepki silikonowe.

Czepek pod perukę, z uwagi na materiał, z którego powstaje, i jego konstrukcję, nie jest tak przewiewny, jak dobrej jakości baza peruki będącej wyrobem medycznym. Jest to dodatkowa warstwa nałożona na skórę głowy, która może powodować nadmierne przegrzewanie się i pocenie. Wyjątkiem są jednak siatki na włosy pod perukę w formie ażurowego czepka – dzięki charakterystycznym oczkom bez problemu przepuszczają powietrze, a tym samym zwiększają komfort noszenia.

Na rynku znajdziesz czepki w wersji gotowej lub takie, które samodzielnie dopasowujesz pod perukę. W pierwszym przypadku nie musisz nic robić – wystarczy wyjąć go z opakowania, a następnie założyć na głowę i gotowe. Z kolei drugi rodzaj akcesorium jest skonstruowany w taki sposób, aby móc wyciąć go przy linii włosów i sprawić, aby czepek był niewidoczny pod peruką. Możesz także zdecydować o jego kolorze – do wyboru masz modele czarne albo beżowe.

Czepek i siatka na włosy pod perukę – czy są tym samym?

Tak! Siatka na włosy pod perukę jest inną nazwą czepka – wiele marek oferujących praktyczne akcesoria stosuje te pojęcia zamiennie. Oczywiście, dotyczy to wyłącznie produktów, które nie są zintegrowane z peruką, a stanowią jedynie dodatek, który możesz dokupić osobno. Jeżeli warstwa jest jednak częścią peruki, to pełni funkcję jej bazy. W takich sytuacjach zostaje ona wszyta już na etapie produkcji. Do wyboru masz elementy tradycyjne, w których łączy się siatkę i materiały imitujące skórę, lub w wersji full lace. Wspomniana siatka jest najczęściej wykonywana z nylonu albo poliestru.

Kiedy wybierać czepek pod perukę?

Dlaczego tak właściwie kobiety noszą czepek pod perukę? Jednym z powodów zwiększenie jej przyczepności i zadbanie o to, aby się nie przesuwała i nie spadała w ciągu dnia. Równie częstą przyczyną jest zadbanie o to, aby włosy własne pozostawały niewidoczne i nie wysuwały się na zewnątrz. Czy oznacza to, że czepek pod perukę jest dobrym wyborem? Uważamy, że warto wybierać go na wyjątkowe okazje – na przykład na imprezy, podczas których chcesz dodatkowo zabezpieczyć fryzurę przed uszkodzeniem w trakcie tańca. Możemy także polecić to akcesorium dumnym właścicielkom afro, których włosy ze względu na objętość i mocny skręt mogą być trudne do ujarzmienia z pomocą samej bazy peruki. Jeśli chodzi jednak o codzienne, normalne użytkowanie, to nie jest to najlepszy pomysł. Siatka na włosy pod perukę może obniżać komfort noszenia czy powodować nadmierne pocenie się skóry głowy.

Jeżeli więc nosisz perukę z przyczyn medycznych, odradzamy korzystanie z dodatkowych czepków. Dobrze dopasowana peruka i bez niego stabilnie trzyma się głowy, a rezygnując z dodatkowej warstwy zwiększasz oddychalność całego rozwiązania. Czepki „pończochowe” pod peruki to rozwiązanie na kilka godzin, a nie przy ciągłym noszeniu peruki.

Czepek pod perukę – gdzie go kupić?

Chcesz kupić czepek pod perukę i nie wiesz, gdzie go kupić? Tak naprawdę nie powinno być to trudne, ponieważ tego typu akcesoria znajdziesz w praktycznie każdym sklepie stacjonarnym i internetowym oferującym peruki.

Czy czepek pod perukę to dobry pomysł?

Podsumowując: czy siatka na włosy pod perukę to dobry pomysł? Od czasu do czasu jak najbardziej, zwłaszcza jeśli chcesz ukryć kosmyki swojej własnej fryzury, które mogą wystawać spod peruki. Jeżeli jednak potrzebujesz czepka pod perukę na co dzień, to znak, że została ona nieodpowiednio dobrana. Przyczyn zsuwania się tego typu modelu z głowy może być wiele, jednak najłatwiejszym sposobem, aby uniknąć tego problemu, jest zadbanie o odpowiednią bazę i mocowanie peruki. I to właśnie w tym pomagamy naszym Klientom w Hair Majesty Studio – podpowiadamy, jakie rozwiązania sprawdzają się najlepiej oraz dopasowujemy je indywidualnie do Twoich potrzeb.

Aby zabezpieczyć dodatkowo perukę, możesz zdecydować się na specjalne taśmy, które umieszcza się wzdłuż przedniej linii włosów i czasami na karku. Tego typu produkty w bezpieczny sposób zwiększają przyczepność i mogą pochwalić się przetestowanymi dermatologicznie formułami.

Co zamiast czepka pod perukę?

O co zadbać, aby nie musieć nosić na co dzień czepka pod perukę? Najlepszym wyborem jest odwiedzenie naszego studia. Jeśli dopiero ją kupujesz, to w Hair Majesty zapewnimy Ci profesjonalne doradztwo. Z kolei Klienci, którzy mają już w domu perukę, której noszenie bez siatki nie jest komfortowe, powinni się z nami skontaktować, aby porozmawiać o dostępnych możliwościach.

Możesz uniknąć konieczności codziennego noszenia siatki na włosy pod perukę poprzez:

  • dobranie odpowiedniego rozmiaru peruki (musi być dopasowany do obwodu głowy)
  • nauczenie się, jak samodzielnie regulować obwód peruki przy użyciu specjalnych tasiemek,
  • zwrócenie uwagi na sposób, w jaki zakładasz perukę – być może to tu tkwi problem, który powoduje jej zsuwanie się i przesuwanie w ciągu dnia,
  • zainwestowanie w dobrą jakościowo perukę wzbogaconą o odpowiednią bazę i sposób mocowania (znajdziesz ją, oczywiście, w ofercie Hair Majesty Studio),
  • zmodyfikowanie obecnego czepka peruki, aby można było go lepiej dopasować czy przykleić (wykonujemy takie usługi w naszym studio).
Dlaczego niektóre kobiety noszą czepki pod peruki?
Facebook
Facebook