Przyczyny wypadania włosów: powody medyczne czy psychologiczne?

Z czego mogą wynikać problemy z włosami?

Największym problemem utraty włosów jest fakt, iż problem widoczny jest na pierwszy rzut oka i trudno go ukryć. Wśród mężczyzn można wytłumaczyć proces wypadania włosów jako naturalną kolej rzeczy występującą wraz z wiekiem, jednak akceptacja podobnej sytuacji w przypadku kobiety czy dziecka jest znikoma. Niestety wielu ludzi bazuje na stereotypach, które często bywają krzywdzące. Mogą być przyczyną kompleksów, pogorszenia samopoczucia i utraty pewności siebie, a to wszystko przez słabą społeczną świadomość powszechności problemów łysienia różnego typu i ich przyczyn.

Utrata włosów – poznaj popularne przyczyny

Do najczęstszych przyczyn utraty i wypadania włosów można zaliczamy choroby onkologiczne, kiedy wdrożone leczenie mające na celu zniszczenie w organizmie chorych komórek, które wymknęły się spod nadzoru układu odpornościowego, zwalcza również włosy Jak wiemy chemioterapia niszczy również zdrowe komórki, a także osłabia organizm, a na jej destrukcyjny wpływ najbardziej narażone są między innymi mieszki włosowe, przez co następuje nagły proces znaczącego wypadania włosów. Trudno przygotować się na sytuacje choroby nowotworowej i jej skutki, dlatego zawsze taka sytuacja jest szokiem, wiąże się z utratą tożsamości, z koniecznością zdefiniowania siebie na nowo i odnalezienia atrakcyjności w zupełnie nowej rzeczywistości. Jest to bardzo trudne wyzwanie, z którym większość osób nie radzi sobie w samotności, dlatego kluczowe jest wsparcie psychologa i bliskich.

Przyczyny wypadania włosów: powody medyczne czy psychologiczne?

Utrata włosów może być także spowodowana kwestiami hormonalnymi. To właśnie od równowagi układu hormonalnego w dużej mierze zależy zdrowie organizmu i nasze samopoczucie, dlatego wszelkie zachwiania na tym polu są mocno odczuwalne. W przypadku włosów warto wspomnieć o testosteronie i jego pochodnej dihydrotestosteronie, a także o estrogenie, progesteronie oraz tyroksynie. To właśnie te hormony są kluczowe dla cyklu wzrostu włosów, zatem jeśli nie są w równowadze, możemy zauważyć wypadanie włosów. Taki problem wymaga konsultacji lekarskiej. Po pierwsze konieczne jest wyregulowanie gospodarki hormonalnej, oczywiście na podstawie badań, które w tym przypadku są niezbędne.

Kolejną przyczyną nadmiernego wypadania włosów i pogorszenia ich kondycji jest nieprawidłowa dieta. Najczęściej mowa tu o niedożywieniu, w tym o niedoborach mikro- czy makroelementów, między innymi żelaza i cynku. Wtedy trzeba zadbać o prawidłowy sposób żywienia, a także wspomóc się suplementami zawierającymi pokrzywę, skrzyp czy biotynę.

Warto w tym temacie wspomnieć także o nieprawidłowej pielęgnacji, która również może mieć wpływ na wypadanie włosów. Częste nadmiernie eksploatowanie włosów: ich farbowanie (szczególnie wielotonowe rozjaśnianie), a także stosowanie silnych preparatów stylizujących może nadmiernie obciążyć włosy, przesuszyć, a także bezpowrotnie uszkodzić, przez co osłabione włosy zaczną wypadać, a fryzura zacznie tracić swoją objętość.

Łysienie psychogenne – co warto wiedzieć?

Utrata włosów może mieć także podłoże psychologiczne, dlatego też łysienie związane ze stresem to temat, który warto poruszyć. Stres sam w sobie rzadko bywa przyczyną łysienia, może natomiast przyspieszać procesy starzeniowe, katalizować określone typy łysienia i negatywnie wpływać na stan naszej skóry, a przez to również i kondycję fryzury. Jego ograniczenie to zawsze dobre rozwiązanie, które może przynieść wiele korzyści dla zdrowia fizycznego i psychicznego. Jednak nie zawsze jest to łatwe, dlatego warto skorzystać z pomocy terapeuty. Osoby obiektywnej i specjalizującej się w pracy z osobami potrzebująymi wsparcia psychologicznego. Korzyści będą bardzo konkretne, bo jeśli liczymy na zatrzymanie postępującej utraty włosów, to warto wiedzieć, że stres zmniejsza skuteczność wszelkich terapii prowadzonych pod okiem lekarzy – również tych mających na celu walkę z łysieniem. Czasem nasi Klienci mówią, że nie wiedzą co było pierwsze – stres życia codziennego czy wypadanie włosów, które wpędziło ich w stan silnego stresu wynikający z utraty owłosienia. Im bardziej włosy wypadają tym bardziej się tym przejmujemy, a jednocześnie tym trudniej organizmowi jest się zregenerować. Spirala się nakręca. Odpuszczenie sobie, zaadaptowanie się, oswojenie się z sytuacją i spokój to bardzo ważne elementy jeśli podejmujemy starania farmakologiczne o odzyskanie dawnej świetności włosów. Wśród schorzeń skutkujących utratą włosów specjaliści plasują także łysienie psychogenne. Może ono obejmować nie tylko skórę głowy, ale także inne rejony ciała. Najczęściej występują wtedy nieregularne ogniska bez włosów, niewielkie, ale jednocześnie mocno rozsiane. Warto również wspomnieć o innym – bardzo szczególnym -typie łysienia psychogennego, które polega na mniej lub bardziej nieświadomym samodzielnym wyrywaniu i targaniu włosów pod wpływem zdenerwowania (trichotillomania) Przekłada się na osłabienie cebulki i predestynuje włosy do wypadania. W takiej sytuacji to sam pacjent w mechaniczny sposób usuwa włosy bądź tak je nadszarpuje, że wkrótce same wypadają.

Jak sobie radzić z emocjami w przypadku zdiagnozowanego łysienia lub nagłego nadmiernego wypadania włosów?

Wypadanie włosów ma bezpośredni wpływ na nasze poczucie własnej wartości, które to przekłada się na nasze relacje z ludźmi w życiu prywatnym i zawodowym.. Dodatkowo brak pewności siebie zwiększa kompleksy, daje poczucie straty i niesprawiedliwości. Aby łatwiej sobie z tym poradzić, warto skorzystać ze wsparcia psychologa terapeuty. Korzystanie jest skupić się na pracy z własnymi emocjami. Kiedy utrata włosów ma charakter przejściowy jest to szczególnie ważne, bo stres związany z nagłym pogorszeniem się wyglądu blokuje organizm w procesach regeneracyjnych, dlatego też jednocześnie warto rozważyć skorzystanie z dyskretnych i w pełni bezpiecznych metod maskowania łysienia. Jest to doskonałe rozwiązanie pozwalające terapiom farmakologicznym przynieść pozytywne efekty w krótszym czasie. Pacjent podejmuje leczenie, korzysta z pomocy terapeuty, ale w międzyczasie przystosowuje się do sytuacji, dzięki subtelnemu rozwiązaniu estetycznemu, które pomaga mu w zaakceptowaniu sytuacji. Systemy włosów to w pełni bezpieczne i nieinwazyjne metody uzupełniania ubytków włosów o rozmaitym podłożu. Ich celem jest zapewnienie atrakcyjnego wyglądu bez względu na wyniki leczenia dermatologicznego, które nieraz zajmuje długie miesiące. Co bardzo ważne nowoczesne metody, które oferujemy zapewniają stały dostęp do miejsc przerzedzeń, są w pełni oddychające i mogą być wykorzystywane zarówno przez kobiety, mężczyzn jak i dzieci. Potrzebujesz pomocy- przyjdź do nas. Doradzimy.

Przyczyny wypadania włosów: powody medyczne czy psychologiczne?
Facebook
Facebook