Refundacja na zakup peruki. Komu i kiedy przysługuje?

DOFINANSOWANIA ZAKUPÓW

Peruka to niekiedy jedyne rozwiązanie dla osób, które przeszły poważną i ciężką chorobę, w wyniku czego straciły włosy. Na szczęście na rynku dostępnych jest wiele modeli różniących się kształtem, długością, kolorem i rodzajem, dzięki czemu każdy może znaleźć idealną propozycję dla siebie. Wybór peruki może być dość trudny i stresujący, dlatego najlepiej skorzystać z profesjonalnej pomocy w tym zakresie i udać się do specjalistycznego sklepu oferującego szeroki asortyment. Dodatkowo wiele osób obawia się kosztów związanych z zakupem. Jednak w niektórych przypadkach peruka medyczna jest refundowana przez NFZ i PFRON, z czego warto skorzystać. Już dziś dowiedz się komu i kiedy przysługuje refundacja peruki z NFZ.

Od czego zacząć zakup peruki medycznej?

Zdecydowanie najważniejszą kwestią podczas wyboru jest jakość. Wybrana peruka powinna być przede wszystkim starannie wykonana, z dbałością o każdy szczegół. Dzięki temu jej noszenie będzie komfortowe i bezpieczne dla delikatnej, podrażnionej skóry głowy. Dodatkowo kupując dobrą jakościowo perukę objętą refundacją, nie musisz się martwić o nieprzyjemne uczucie przegrzewania i pocenia się skóry pod nią. Jednak to nie wszystko. Poza wyglądem liczy się również praktyczność. Warto przed podjęciem ostatecznej decyzji przymierzyć co najmniej kilka lub nawet kilkanaście różnych modeli, aby przekonać się, który z nich będzie najlepszy. Peruka powinna być również wygodna i bezproblemowa w zakładaniu, szczególnie że będzie noszona niemal każdego dnia.

Peruki dzielą się na syntetyczne oraz wykonane z naturalnych włosów. Obecnie dostępne modele sztuczne niemal nie odbiegają wyglądem od tych naturalnych i mogą doskonale odtworzyć naszą pierwotną fryzurę, zarówno pod względem wizualnym, jak i w samym dotyku. Peruki z naturalnych włosów łatwo poddają się stylizacji i modelowaniu, jednak wymagają więcej poświęcenia w zakresie pielęgnacji. Warto dodać, że peruki syntetyczne są dużo tańsze i na rynku dostępny jest ich znacząco większy wybór pod względem fasonów i kolorów.

Czy refundacja peruki po chemioterapii jest możliwa?

Refundacja peruki po chemioterapii jest możliwa i warto z niej skorzystać. Ponadto możliwość ta dotyczy nie tylko trwających i przebytych chorób nowotworowych, ale także wszystkich innych schorzeń, które wiążą się z wypadaniem włosów. Ciekawostką jest fakt, że peruki są traktowane przez obowiązujące polskie prawo jako środek wspomagający leczenie (kod P.093). Właśnie dzięki temu peruki są refundowane przez NFZ, co dotyczy zarówno modeli naturalnych, jak i sztucznych (stan przepisów aktualny w styczniu 2021).

peruki na ekspozycji

Zakup peruki – refundacja przez NFZ?

W praktyce refundacja peruki jest objęta pewnymi limitami, które określają wysokość świadczenia, jaką można uzyskać na jej zakup. Niezależnie od rodzaju wynosi on 250 zł, dlatego też modele, których cena jest równa tej kwocie lub niższa są wydawane pacjentom bezpłatnie. Natomiast dla przykładu, jeśli wybrana peruka kosztuje 500 zł, to po refundacji w wysokości 250 zł, pacjent musi dopłacić 250 zł.

Aby skorzystać z refundacji peruki, należy złożyć właściwy wniosek o zwrot kosztów poniesionych na jej zakup. Możliwość złożenia takiego wniosku występuje raz w roku (termin liczy się od dnia wystawienia zlecenia przez lekarza), a zlecenie może wystawić specjalista z dziedziny medycyny:

 • onkologii klinicznej,
 • radioterapii onkologicznej,
 • onkologii klinicznej,
 • hematologii,
 • onkologii i hematologia dziecięcej,
 • ginekologii onkologicznej,
 • dermatologii,
 • wenerologii,
 • chirurgii onkologicznej,
 • chirurgii ogólnej,
 • chirurgii dziecięcej.

Z uwagi na możliwość złożenia wniosku raz w roku, o czym wspomnieliśmy powyżej, możesz skorzystać z refundacji peruki z NFZ nawet kilka razy, zwłaszcza jeśli utrata włosów ma charakter nieodwracalny.

Warto również wiedzieć, że wniosek dotyczący dofinansowania zakupu peruki przez NFZ może zostać wystawiony pacjentom, którzy cierpią z powodu:

 • chorób nowotworowych, a także osobom po chemioterapii i radioterapii oraz leczącym się na oddziale onkologicznym,
 • predyspozycji genetycznych związanych z osłabionymi włosami,
 • łysienia (np. łysienie plackowate, czyli alopecję),
 • nadmiernego przerzedzania się włosów,
 • uszkodzenia ogólnej struktury włosów, np. w wyniku poparzeń, wypadku albo uszkodzeń mechanicznych.

Jeżeli masz wątpliwości, czy przysługuje Ci refundacja peruki z NFZ, najlepszym pomysłem jest skontaktowanie się z lekarzem prowadzącym. Dodatkowo zwrot kosztów możesz uzyskać również w przypadku zakupu systemu uzupełnień.

Peruka – refundacja PFRON. Jak ją uzyskać?

Jeśli dany pacjent posiada dokument potwierdzający niepełnosprawność, a do tego spełnia kryterium dochodowe (na osobę we wspólnym gospodarstwie domowym wynosi 50% przeciętnego wynagrodzenia, a w przypadku osoby samotnej 65% przeciętnego wynagrodzenia) może również ubiegać się o dofinansowanie z PFRON na zakup peruki, który wykracza ponad limit NFZ. Maksymalna wysokość wspomnianego dofinansowania wynosi do 100% wkładu własnego osoby niepełnosprawnej wyznaczonego w limicie ceny NFZ lub do 150% kwoty limitu, wyznaczonego przez NFZ oraz udziału własnego osoby niepełnosprawnej – tylko w przypadku, jeżeli cena zakupu jest wyższa niż ustalony limit w rozporządzeniu Ministra Zdrowia. Aby się ubiegać o dofinansowanie PFRON, należy złożyć właściwy wniosek w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie. W dołączonym do niego załączniku powinna znaleźć się również kopia orzeczenia o niepełnosprawności oraz dowód zakupu peruki.

Uwaga! Należy pamiętać, że perukę objętą refundacją NFZ można wykupić raz do roku (jeśli zachodzi taka potrzeba i jest ona potwierdzona przez lekarza prowadzącego). Inaczej wygląda to w przypadku PFRON – istnieją sytuacje, w których otrzymanie zwrotu nie jest możliwe. Jest tak w przypadku skorzystania ze środków PFRON w ciągu ostatnich trzech lat. Z odmową refundacji spotkają się także osoby, które mają zaległości wobec funduszu. W takich sytuacjach, jeśli nie ma możliwości skorzystania z refundacji peruki z NFZ, dobrym wyborem jest zwrócenie się o pomoc do organizacji non-profit lub pozarządowych.

Gdzie można przymierzyć peruki objęte refundacją?

Jesteś przed leczeniem onkologicznym lub w jego trakcie i zastanawiasz się, gdzie można przymierzyć peruki, na które przysługuje refundacja? A może lekarz prowadzący wystawił Ci wniosek z uwagi na zdiagnozowane łysienie albo uszkodzenie ogólnej struktury włosów? Odpowiedź jest prosta: najlepszym miejscem na przymierzenie i zakup peruki jest Hair Majesty! Zapraszamy do odwiedzenia naszego studia wszystkie osoby, które szukają medycznego modelu spełniającego określone normy jakości oraz wyróżniającego się precyzją i starannością wykonania. Skontaktuj się z nami telefonicznie albo mailowo, aby umówić się na konsultację.

Refundacja peruki z NFZ – jak to działa w naszym studio?

Wiesz już, jak działa refundacja i gdzie można przymierzyć peruki medyczne. Jeśli chcesz odwiedzić nasze studio, a do tego przysługuje Ci dofinansowanie, to powiedz o tym w czasie konsultacji, a udzielimy Ci rabatu nie 250 zł (jak mówią przepisy), a 300 zł na wybraną perukę z włosów naturalnych! Dzięki temu zaoszczędzisz 50 zł, jednocześnie mając pewność, że nowy model będzie trwały, komfortowy w noszeniu i wykonany z dbałością o każdy, nawet najmniejszy szczegół.

Dodatkowo w Hair Majesty Studio dbamy o indywidualne podejście zarówno do Twoich potrzeb, jak i powodu utraty włosów. Dzięki temu pomożemy Ci w doborze idealnej peruki objętej refundacją. Opowiemy Ci o wszystkich zaletach modeli z włosów syntetycznych i naturalnych, poradzimy, jaka fryzura i kolor najlepiej podkreślą Twoją urodę, a także odpowiemy na wszystkie Twoje pytania i rozwiejemy wszelkie wątpliwości. A to wszystko w przyjaznej, pełnej zrozumienia i empatii atmosferze. Oferujemy peruki męskie oraz damskie. Zapraszamy!

Refundacja na zakup peruki. Komu i kiedy przysługuje?
Facebook
Facebook