Refundacja na zakup peruki. Komu i kiedy przysługuje?

Peruka to niekiedy jedyne rozwiązanie dla osób, które przeszły poważną i ciężką chorobę, w wyniku czego straciły włosy. Na szczęście na rynku dostępnych jest wiele modeli różniących się kształtem, długością, kolorem i rodzajem, dzięki czemu każdy może znaleźć idealną propozycję dla siebie. Wybór peruki może być dość trudny i stresujący, dlatego najlepiej skorzystać z profesjonalnej pomocy w tym zakresie i udać się do specjalistycznego sklepu oferującego szeroki asortyment. Dodatkowo wiele osób obawia się kosztów związanych z zakupem. Jednak w niektórych przypadkach peruka medyczna jest refundowana przez NFZ i PFRON, z czego warto skorzystać. Już dziś dowiedz się komu i kiedy przysługuje refundacja peruki.

Od czego zacząć zakup peruki medycznej?

Zdecydowanie najważniejszą kwestią podczas wyboru jest jakość. Wybrana peruka powinna być przede wszystkim starannie wykonana, z dbałością o każdy szczegół. Jednak to nie wszystko. Poza wyglądem liczy się również praktyczność. Warto przed podjęciem ostatecznej decyzji przymierzyć co najmniej kilka lub nawet kilkanaście różnych modeli, aby przekonać się, który z nich będzie najlepszy. Peruka powinna być również wygodna, szczególnie że będzie noszona niemal każdego dnia.

Peruki dzielą się na syntetyczne oraz wykonane z naturalnych włosów. Obecnie dostępne modele sztuczne niemal nie odbiegają wyglądem od tych naturalnych i mogą doskonale odtworzyć naszą pierwotna fryzurę, zarówno pod względem wizualnym, jak i w samym dotyku. Modele naturalne łatwo poddają się stylizacji i modelowaniu, jednak wymagają więcej poświęcenia w zakresie pielęgnacji. Warto dodać, że peruki z włosów syntetycznych są dużo tańsze i na rynku dostępny jest ich znacząco większy wybór pod względem fasonów i kolorów.

Czy refundacja peruki po chemioterapii jest możliwa?

peruki na ekspozycji

Refundacja peruki po chemioterapii jest możliwa i warto z niej skorzystać. Ponadto możliwość ta dotyczy nie tylko trwających i przebytych chorób nowotworowych, ale także wszystkich innych schorzeń, które wiążą się z wypadaniem włosów. Ciekawostką jest fakt, że peruki są traktowane przez obowiązujące polskie prawo jako środek wspomagający leczenie (kod P.093). Właśnie dzięki temu peruki refundowane przez NFZ, co dotyczy zarówno modeli naturalnych, jak i sztucznych (stan przepisów aktualny w styczniu 2021).

Zakup peruki – refundacja przez NFZ?

W praktyce refundacja peruki jest objęta pewnymi limitami, które określają wysokość świadczenia, jaką można uzyskać na jej zakup. Niezależnie od rodzaju wynosi on 250 zł, dlatego też modele, których cena jest równa tej kwocie lub niższa są wydawane pacjentom bezpłatnie. Natomiast dla przykładu, jeśli wybrana peruka kosztuje 500 zł, to po refundacji w wysokości 250 zł, pacjent musi dopłacić 250 zł.

Aby skorzystać z refundacji peruki, należy złożyć właściwy wniosek o zwrot kosztów poniesionych na jej zakup. Możliwość złożenia takiego wniosku występuje raz w roku, a zlecenie może wystawić specjalista z dziedziny medycyny:

 • onkologii klinicznej,
 • radioterapii onkologicznej,
 • onkologii klinicznej,
 • hematologii,
 • onkologii i hematologia dziecięcej,
 • ginekologii onkologicznej,
 • dermatologii,
 • wenerologii,
 • chirurgii onkologicznej,
 • chirurgii ogólnej,
 • chirurgii dziecięcej.

Warto również wiedzieć, że wniosek dotyczący dofinansowanie zakupu peruki przez NFZ może zostać wystawiony pacjentom, którzy cierpią z powodu:

 • chorób nowotworowych, a także osobom po chemioterapii i leczącym się na oddziale onkologicznym,
 • predyspozycji genetycznych związanych z osłabionymi włosami,
 • łysienia,
 • nadmiernego przerzedzania się włosów,
 • uszkodzenia ogólnej struktury włosów.

Jak uzyskać dofinansowanie peruki z PFRON?

Jeśli dany pacjent posiada dokument potwierdzający niepełnosprawność, a do tego spełnia kryterium dochodowe (na osobę we wspólnym gospodarstwie domowym wynosi 50% przeciętnego wynagrodzenia, a w przypadku osoby samotnej 65% przeciętnego wynagrodzenia) może również ubiegać się o dofinansowanie z PFRON na zakup peruki, który wykracza ponad limit NFZ. Maksymalna wysokość wspomnianego dofinansowania wynosi do 100% wkładu własnego osoby niepełnosprawnej wyznaczonego w limicie ceny NFZ lub do 150% kwoty limitu, wyznaczonego przez NFZ oraz udziału własnego osoby niepełnosprawnej – tylko w przypadku, jeżeli cena zakupu jest wyższa niż ustalony limit w rozporządzeniu Ministra Zdrowia. Aby się ubiegać o dofinansowanie PFRON, należy złożyć właściwy wniosek, w którego załączniku znajdzie się również kopia orzeczenia o niepełnosprawności oraz dowód zakupu peruki.

Jak to działa w naszym studio?

Przysługuje Ci dofinansowanie? Powiedz o tym w czasie konsultacji, a udzielimy Ci rabatu nie 250 zł (jak mówią przepisy), a 300 zł na wybraną perukę!

Refundacja na zakup peruki. Komu i kiedy przysługuje?
Facebook
Facebook